تپانچه ۵۰ متر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


تپانچه ۵۰ متر که قبلاً و اکنون به طور غیر رسمی تپانچه آزاد هم نامیده می‌شود یکی از رشته‌های فدراسیون جهانی تیراندازی است. این رشته در میان رشته‌های تیراندازی با تپانچه از کمترین دقت برخوردار است و یکی از قدیمی ترین انواع تیراندازی است که ابداع آن به قرن نوزدهم میلادی برمی گردد و قوانین آن از دهه ۱۹۳۰ تا به حال تغییراتی به خود دیده است. بیشترین تغییرات در قوانین مربوط به مسافت(۳۰ متر، ۵۰ متر، ۵۰ یارد)، کالیبر فشنگ (۰٫۲۲، ۰٫۲۲lr، ۰٫۴۴CF)، نوع تپانچه (فقط هفت تیر، هفت تیر یا تپانچه، هر نوع تپانچه) و زمان مسابقه (۶ ساعت، ۳ ساعت، ۲ ساعت، ۱ ساعت و ۱۵ دقیقه) و اخیراً شکل برگزاری فینال مسابقه (جمع امتیازهای مقدماتی با فینال، شروع دوباره از صفر، تعداد شلیک در مرحله فینال). این رشته به همراه تفنگ آزاد ۳۰۰ متر تنها رشته‌هایی هستند که اهداف آنها از زمان ابداع آنها بی تغییر مانده است.

تپانچه در این رشته باید کالیبر ۰٫۲۲ باشد که از فشنگهای کالیبر ۰٫۲۲ بلند استفاده می‌شود و هر بار پر کردن اسلحه برای یک شلیک است. بر طیق قانون اسباب نشانه روی آن باز یا فلزی می‌باشد (برای مثال اسباب نشانه روی لیزری یا اپتیکال مجاز نیست). همچنین اسلحه باید با یک دست نگه داشته شود و هیچ یک از دیگر اعضای بدن تیر انداز نباید دخالتی در آن داشته باشد. جدای از آن عملاً قانون دیگری برای این تپانچه وجود ندارد. نام قدیمی این رشته (تپانچه آزاد) گواه این مساله است. وزن ماشه می‌تواند تا کمترین میزان که ورزشکار بخواهد باشد. شکل قبضه می‌تواند طوری طراحی شده باشد که بالاترین میزان ارگونومی را برای دست ورزشکار فراهم آورد به شرطی که مچ دست آن را لمس نکند و همچنین منعی در اندازه و وزن سلاح نیست. تپانچه‌های دقیق با لولهٔ بلند، قبضه‌هایی که با دست تیرانداز فیت شده، وزن ماشه خیلی سبک و... اغلب خودشان تپانچه آزاد نامیده می‌شوند.

تعداد شلیک در مسابقه ۶۰ تا در حداکثر زمان ۲ ساعت می‌باشد. هدف آن مثل هدف تپانچه ۲۵ متر سنتر فایر، ولی مسافت دو برابر آن است که طبیعتاً امتیازهای پایینتری هم به دست می‌آید. امتیاز ۵۷۰ از مجموع ۶۰۰ یک امتیاز در سطح جهانی به حساب می‌آید.

رکورد جهانی این رشته 583 است که در مسابقات قهرمانی جهان گرانادای اسپانیا در سال 2014 به وسیله "جین جونگ او" از کره جنوبی به دست آمده است.[۱]

رکورد ملی ایران نیز 562 است که به وسیله محمد احمدی در سال 1390 به ثبت رسیده است.[۲]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]