تپانچه بادی ۱۰ متر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ورزشکار در حال نشانه گیری برای شلیک

تپانچه بادی ۱۰ متر عنوان یکی از رشته‌های ورزشی المپیکی است که توسط فدراسیون جهانی تیراندازی (ISSF) ارائه می‌شود. این رشته شبیه به تفنگ بادی ۱۰ متر است که در آن از گلوله‌های کالیبر ۴٫۵ میلیمتر یا ۰٫۱۷۷ اینچ در فاصله ۱۰ متر یا ۱۱ یارد از هدف استفاده می‌شود. این رشته برای مردان ۶۰ شلیک در 75 دقیقه و برای زنان ۴۰ شلیک در 50 دقیقه می‌باشد. همچنین این رشته شبیه به تپانچه ۵۰ متر است با این تفاوت که مسافت کمتری دارد و از اسلحه‌های بادی استفاده می‌شود. اکثر تیرانداران حرفه‌ای در هر دو رشته شرکت می‌کنند.

در استفاده از تپانچه محدودیت‌هایی وجود دارد. باید در حالت ایستاده بدون تکیه گاه و تنها با یک دست نگه داشته شود. تیرانداز می‌تواند سرعت کار خود (فاصله زمانی بین شلیک‌ها) را مطابق میل خود تنظیم کند تا حدی که از زمان قانونی تجاور نکند. ولی در مرحله فینال برای شلیکها دستوری صادر می‌شود و تیراندازان باید در زمان مورد نظر شلیک خود را انجام دهند. با این روش تماشاگران می‌توانند رده بندی ورزشکاران را مرحله به مرحله دنبال کنند.

هدف تپانچه بادی 10 متر

مهمترین رقابتهای این رشته بازی‌های المپیک هر چهار سال یک بار و رقابتهای جهانی تیراندازی هر چهار سال یک بار می‌باشند. همچنین در جام جهانی تیراندازی، جامهای قاره‌ای، رقابت‌های بین‌المللی و ملی برگزار می‌شود. این رشته یک ورزش داخل سالن است و در سطوح بالا از هدف‌های الکترونیکی دقیق به جای اهداف کاغذی قدیمی استفاده می‌شود.

رکورد جهانی این رشته، 594 است که متعلق به جین جونگ او از کشور کره جنوبی می باشد و در جام جهانی 2009 چانگ وون به ثبت رسیده است.[۱]

رکورد ملی ایران نیز 588 که به وسیله سید مهدی موسوی راضی در سال 1390 به دست آمده است.[۲]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]