بی‌یارنه استراس‌تروپ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بی‌یارنه استراس‌تروپ
وبگاه
صفحه شخصی

بیارنه استراس تروپ (به دانمارکی: Bjarne Stroustrup) (زاده ۳۰ دسامبر ۱۹۵۰ در دانمارک) دانشمند علوم کامپیوتر، بیشتر به خاطر ایجاد و توسعه زبان سی پلاس پلاس به شهرت رسید. وی در حال حاضر پروفسور دانشگاه A&M تگزاس است. استراس تروپ توسعه سی پلاس پلاس(که سی با کلاس نامیده می شد) را در ۱۹۷۹ شروع کرد. وی همچنین کتاب استانداردی برای زبان سی پلاس پلاس تحت عنوان The C++ Programming Language نوشت، که هم اکنون در ویرایش ۳ به سر می برد.متن کتاب ۲ بار ویرایش شده و بازتاب دهنده تحولات زبان و کارهای کمیته استاندارد سازی زبان است.

تدریس و کارهای آکادمیک[ویرایش]

بیارنه استراس تروپ در حال سخنرانی در دانشگاه ایالتی کنت درباره C++ به سال 2007

استراس تروپ در ریاضیات و علوم کامپیوتر(۱۹۷۵)داری درجه استادی از دانشگاه آرهوس دانمارک، و Ph.D. در علوم کامپیوتر(۱۹۷۹) از دانشگاه کمبریج انگلستان است.او از زمان پیدایش زبان سی پلاس پلاس تا سال ۲۰۰۲ رئیس بخش پژوهش برنامه نویسی در مقیاس بزرگ آزمایشگاه AT&T بود. استراس تروپ در سال ۲۰۰۴ عضو افتخاری آکادمی ملی مهندسان شد.او همچنین عضو ACM و انجمن مهندسان برق و الکترونیک است او در حال حاضر به عنوان پروفسور و ریئس کالج مهندسان علوم کامپیوتر دانشگاه A&M تگزاس مشغول به کار است.

جوایز[ویرایش]

۱۹۹۳-ACM جایزه معتبر Murray Hpper ۲۰۰۴- جایزه پیشگام در علوم کامپیوتر از IEEE ۲۰۰۵- جایزه William Procter Prize برای موفقیت علمی ۲۰۰۸- جایزه برتری Dr. Dobb در برنامه نویسی

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ بی‌یارنه استراس‌تروپ موجود است.
جستجو در ویکی‌گفتاورد مجموعه‌ای از گفتاوردهای مربوط به بی‌یارنه استراس‌تروپ در ویکی‌گفتاورد موجود است.