بومرنگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Boomerang.jpg

بومرنگ (به انگلیسی: boomerang) یک سلاح و ابزار شکار و وسیله چوبی پرتابی است که عمدتاً بومیان استرالیا از آن استفاده می‌کردند. ساختار بومرنگ تا حدودی شبیه به یال‌های هواپیماست. به صورتی که یک طرف آن قوس‌دار و یک طرف آن مسطح ساخته می‌شود. این وسیله برای بازگشت از فرایند گریز از مرکز و قوانین فشار هوا استفاده می‌کند.

انواع بومرنگ[ویرایش]

بومرنگ ها دو نوع اند؛ نوع اول، بسیار سنگین است و مستقیماً به هدف برخورد می‌کند. نوع دیگر سبک تر است و شکل آن به گونه‌ای است که اگر با مهارت پرتاب شود، دوباره به سمت دست‌های پرتاب کننده باز می‌گردد. معروفترین بومرنگی که تا کنون ساخته شد بدست (محمدرضا آقاجانی) بنام (فرشته سرخ) که در کاخ ملکه الیزابت از آن نگه داری میشود. (محمد رضا آقاجانی رو هرچی توی اینترنت جستجو کردم نبود؛ لطفاً برای مدعای مطرح شده لینک و پیوست قابل استناد ارائه دهید.)

پیرامون واژه[ویرایش]

واژهٔ «بومرنگ»، از یک زبان منسوخ بومی در ولز جنوبی نو استرالیا می‌باشد. گویا شکل دیگر آن «وُ-مور-رنگ» بوده‌است که به سال ۱۷۹۸ میلادی مربوط است. شکل اسم آن از سال ۱۸۲۷ است.[۱]

پیوند به بیرون[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Etymonline, Retrieved on ۲۶ February, ۲۰۰۹; ۱۸۲۷, adapted from an extinct Aboriginal languages of New South Wales, Australia. Another variant, perhaps, was wo-mur-rang (۱۷۹۸). The verb is from ۱۸۸۰.

منابع[ویرایش]

  • دائرةالمعارف کودکان و نوجوانان انتشارات پیام ازادی چاپ پنجم سال ۱۳۸۱