بنک (کنگان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بنک
کشور  ایران
استان بوشهر
شهرستان کنگان
بخش بخش مرکزی
مردم
جمعیت ۱۱۵۱۵نفر
اطلاعات شهری
شهردار صفایی
پیش‌شماره تلفنی 0773734
تابلوی خوش‌آمد به شهر
خوش اومدی

شهر ساحلی بنک شهری است از توابع بخش مرکزی شهرستان کنگان استان بوشهر در جنوب ایران. شهر ساحلی بنک دارای يكي از زيباترين سواحل ماسه اي جنوب كشور می باشد. بنک در سال ۱۳۸۲ به شهر تبدیل گردید[۱]

موقعیت[ویرایش]

بنک شهری از توابع شهرستان کنگان است که در منتهی‌الیه حدود غربی این شهرستان واقع شده‌است. ارتفاعش از سطح دریا ۱۰۰ متر می‌باشد، و در حدود ۳ کیلومتر از ساحل فاصله دارد. از شمال راه ارتباطی، از جنوب خلیج فارس، از مغرب راه ارتباطی، واز سمت مشرق به بندر کنگان محدود می‌گردد.

جمعیت و مردم[ویرایش]

و بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت آن (۲٬۷۳۷خانوار) ۱۱،۵۱۵نفر بوده‌است. از این تعداد ۵،۶۸۸ نفر زن و ۵،۸۲۷نفر مرد می‌باشد[۲]

ساکنان این شهر از اهل سنت و از پیروان مذاهب: شافعی و مالکی هستند و به زبان فارسی وعربی تکلم می‌کنند. همچنین پیروان مذهب تشیع نیز در این شهر در کنار اهل تسنن با آرامش زندگی می‌کنند.

تاریخچه و وجه تسمیه[ویرایش]

رضا طاهری در کتاب از مروارید تا نفت : در کناره شهر کنگان و بنک بر اساس نوشته‌های جغرافی نگاران قرن اول تا ۶ هجری دهی کوچک به نام خورشیف یا خورشید را جستجو می‌کند و معتقد است این روستای باستانی در محدوده بنک و کنگان و یا در محدوده بنک و بردستان می‌باشد. بَنك: بُنه +ك = محل بُنه و بار انداختن. بنه به معنای باروبنه یا بنه به معنای بنه و تنگه درختان. ساكنان اصلی شهر بنك كشاورزانی بوده‏ اند كه برای گذراندن زندگی خود به ‏این مکان آمدند. ابتدا دركپرها و كومه ‏هایی كه از برگ خرما و چوب‏ های درختان بومی چون گز، كنار و كرت برپا داشته ‏اند به ‏سر می‏ بردند. به ‏این كپرها و كومه ‏ها بُنه می‏ گفتند. بنه در اصطلاح عامیانه به تقسیم اراضی و تقسیم کار می ‏گفته‏ اند و بنه‏ بندی نیز گفته شده‏ است در زبان محلی بنه به معنی جمع ‏کردن خرمن و یا عبارت دیگر خرمن‏ جا نیز گفته می ‏شده‏ است در ضمن در منطقه درختان بنه وجود دارد. رفته بُنه به بُنك تبدیل شده و پس از آن به بَنَك تبدیل شده ‏است.

جاذبه‌های گردشگری[ویرایش]

  • پارک ساحلی
  • پارک جنگلی
  • پارک کوهستانی
  • جنگل دریایی حرا

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. تبدیل بنک به شهر سایت پژوهشهای مجلس شورای اسلامی
  2. درگاه ملی آمار