بزمجه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بزمجه
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: خزندگان
راسته: پولک‌داران
زیرراسته: مارمولک
تیره: بزمجه‌ایان
سرده: Varanus
مرم، ۱۸۲۰

بُزمَجِّه، که با نام‌های بزمک، بزدوش، بزچوش و بزغاله‌مار) نیز شناخته می‌شود، نام گروهی از خزندگان عمدتاً بزرگ‌جثه است که عضو سرده بزمجه‌ها (نام علمی: Varanus) به شمار می‌روند. امروزه نزدیک به ۷۳ گونه بزمجه شناخته شده‌اند؛ اگرچه جایگاه اصلی آن‌ها در این سرده و احتمال تعلقشان به سرده‌های مختلف نیاز به بررسی بیشتر دارد. آن‌ها از تیره بزمجه‌ایان هستند؛ تیره‌ای که شامل بزرگترین مارمولک زنده یعنی اژدهای کومودو است.

بزمجه‌ها گردن دراز، دم و پنجه‌های قوی، و پاهای عقبی به خوبی شکل گرفته دارند. بیشتر آن‌ها بر روی خاک زندگی می‌کنند، اما تعدادی از آن‌ها نیز درخت‌پیما و نیمه‌آبزی هستند. اکثر بزمجه‌ها گوشت‌خوار هستند، ولی سه گونه از بزمجه‌های ساکن فیلیپین از میوه درختان تغذیه می‌کنند. آن‌ها تخم‌گذار هستند و هر بار از ۷ تا ۳۷ تخم در سوراخی که رویش با خاک پوشانده می‌شود و یا تنهٔ خالی درختان، می‌گذارند. بیشتر گونه‌های بزمجه از تخم دیگر جانوران، سوسمارهای کوچکتر، ماهی، و پستانداران ریزجثه تغذیه می‌کنند.

فرگشت[ویرایش]

به نظر می‌رسد که بزمجه‌ها از فرگشت‌یافته‌ترین مارمولک‌ها باشند. آن‌ها دگرگشت نسبتاً بیشتری نسبت به دیگر خزندگان دارند. سامانه‌های حسی مختلفی دارند که در شکار طعمه تأثیر بسزایی دارند و فک پائینی که ممکن است نتواند خوردن شکارهای خیلی بزرگ را به راحتی انجام دهد. تحقیقات اخیر نشان است که بعضی بزمجه‌ها، همانند اژدهای کومودو، زهردار هستند و برخلاف آنچه در گذشته تصور می‌شد باکتری‌های کشنده تولید نمی‌کنند.[۱] گرچه به جای تزریق کردن سم به بدن طعمه از طریق دندان‌های نیش – مانند آنچه در مورد مارها پدید می‌آید – سم در اطراف دندان بزمجه می‌ماند و تزریق نمی‌شود، ولی در اثر تماس جای زخم طعمه ناشی از گاز گرفتگی با سم، طعمه از پای در می‌آید.[۲]

ویژگی‌های ظاهری[ویرایش]

بزمجه‌ها طولی میان ۲۰ تا ۳۰۰ سانتی‌متر دارند. غیر از گونهٔ استرالیایی این جانور، دیگر گونه‌ها دارای اندازه‌ای بزرگ هستند. اندازه بزمجه استرالیایی (V. brevicaudatus) به حدود ۲۰ سانتیمتر می‌رسد و اژدهای کومودو (V. komodoensis) دیگر عضو این خانواده طول تقریبی ۳۶۰ سانتیمتر دارد. در اعضاء این خانواده استخوان‌های جلدی کم شده و یا وجود ندارند، پوزه دراز و باریک است، دم و گردن به نسبت بلند شده‌اند و نای تقریباً حلقه حلقه است. به علت وجود چین خوردگی در هریک از مجاری بینی، سطح پوششی بویایی آن‌ها افزایش یافته است. بینی به دلیل پیدایش استخوان کام فرعی، بزرگ و طویل شده است. زبان دوشاخه و بسیار توسعه یافته است و هنگام بلعیدن غذا در غلاف قاعده‌ای شکلی جای می‌گیرد و مانند مارها طعمه را به صورت کامل می‌بلعند. اندام حرکتی از نوع زمینی اند و پاها دارای پنج انگشت چنگال دار می‌باشند و بسیار نیرومند هستند و برای کندن چاله‌ها و سوراخ‌های زیر زمینی مورد استفاده قرار می‌گیرند و برخی گونه‌ها مثل بزمجه نیل توانایی بالایی در شنا کردن دارند.[۲]

گونه‌ها[ویرایش]

سرده Varanus

زیرسرده Empagusia:

زیرسرده Euprepiosaurus:

زیرسرده Odatria:

زیرسرده Papusaurus:

زیرسرده Philippinosaurus:

زیرسرده Polydaedalus:

زیرسرده Psammosaurus:

  • بزمجه بیابانی، V. griseus
    • بزمجه خاکستری، V. g. griseus
    • بزمجه خزر، V. g. caspius
    • بزمجه بیابانی هندی، V. g. koniecznyi

زیرسرده Soterosaurus:

زیرسرده Varaneades:

  • Varanus amnhophilis

زیرسرده Varanus:

پانویس[ویرایش]

  1. Fry, B.G.; Wroe, S; Teeuwisse, W; van Osch, JP; Moreno, K; Ingle, J; McHenry, C; Ferrara, T; Clausen, P; Scheib, H; Winter, KL; Greisman, L; Roelants, K; van der Weerd, L; Clemente, CJ; Giannakis, E; Hodgson, WC; Luz, S; Martelli, P; Krishnasamy, K; Kochva, E; Kwok, HF; Scanlon, D; Karas, J; Citron, DM; Goldstein, EJC; Mcnaughtan, JE; Norman JA. (June 2009). "A central role for venom in predation by Varanus komodoensis (Komodo dragon) and the extinct giant Varanus (Megalania) priscus.". PNAS 106 (22): 8969–8974. doi:10.1073/pnas.0810883106. PMC 2690028. PMID 19451641. 
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ «معرفی بزمجه بیابانی (وارانوس)». کویرها و بیابان‌های ایران. بازبینی‌شده در ۳۱ مه ۲۰۱۴.