بری لیندون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

بری لیندون دهمین فیلم بلند استنلی کوبریک و محصول سال ١٩٧٥ میلادی است. در این فیلم تمامی نورپردازی‌ها با نورهای طبیعی است.

داستان فیلم[ویرایش]

داستان مردی در قرن ۱۸ که در یک خانواده روستایی ساده به دنیا آمده‌است و با مادرش زندگی می‌کند، عاشق دختر عموی خود می‌شود، موفق به ازدواج با او نمی‌شود یه جنگ می‌رود و پس از آن اتفاقات زیادی در زندگی او پیش می‌آید، با یک دوشس بیوه برای ثروت او ازدواج می‌کند، و به این وسیله راه ترقی او باز می‌شود.

دیالوگ معروف فیلم:<<همه آدمها یی که در این فیلم دیدید که برخی عشق ورزیدند، برخی حسادت کردن، ..... یک نقطه مشترک دارند و آن این است که همهٔ اینها زیر خاک هستند.(همه با هم برابر هستند.)

جوایز[ویرایش]

برنده اسکار:فیلمنامه(جان الکوت)/تنظیم موسیقی(لئونارد رزنمن) نامزد اسکار:بهترین فیلم/استنلی کوبریک(کارگردانی/بهترین فیلم‌نامه اقتباسی) نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب در رشته‌های بهترین فیلم و بهترین کارگردانی برای فیلم بری لیندون در سال ۱۹۷۶.

برنده جایزه بافتا در رشته بهترین کارگردانی برای فیلم بری لیندون در سال ۱۹۷۶

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Barry Lyndon," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Barry_Lyndon&oldid=193707469 (accessed February 29, 2008).