برنهارت ریمان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
برنهارت ریمان
برنهارد ریمان، ۱۸۶۳
متولد ۱۷ سپتامبر ۱۸۲۶(۱۸۲۶-09-۱۷)
پادشاهی هانوور
مرگ ۲۰ ژوئیه ۱۸۶۶ (۳۹ سال)
پادشاهی ایتالیا
شهروند آلمان
ملیت پرچم آلمان آلمانی
رشته فعالیت ریاضیدان
استاد راهنما کارل فریدریش گاوس
دلیل شهرت نظریه ریمان
انتگرال ریمان
هندسه بیضوی
دین مسیحی
امضا
امضای برنهارت ریمان


گئورگ فردریش برنهارد ریمان (به آلمانی: Georg Friedrich Bernhard Riemann) ‏ (۱۷ سپتامبر ۱۸۲۶ - ۲۰ ژوئیه ۱۸۶۶) ریاضی‌دان آلمانی بود که کارهایش در زمینه آنالیز و هندسه دیفرانسیل پایهٔ ریاضی نظریه نسبیت عام شد.ریمان یکی از تاثیرگذارترین ریاضیدانان قرن ۱۹ بود و علی رغم اینکه آثار نسبتا کمی منتشر کرد اما اثری شگرف بر ریاضیات قرن بیستم گذاشت و نام او در جای جای نظریات و اصطلاحات ریاضی دیده میشود


این ریاضیدان آلمانی در خانواده‌ای مذهبی و تهی‌دست به دنیا امد. در سال ۱۸۴۶ وارد دانشگاه گوتینگن شد و با اقبالی بلند به شاگردی فردریک گائوس ۱۷۷۷-۱۸۵۵ برجسته‌ترین ریاضیدان معاصرش مفتخر گردید و با ارائه مقالات و طرح مباحث هوشمندانه و خلاقانه توجه وی را به خود معطوف ساخت. زمانی که گاوس از او خواست برای تز دکترایش مقاله ای در باره ی هندسه بنویسد ریمان به مدت دوماه سایر مطالعاتش را معوق گذاشت و چنان مقاله ی درخشانی نوشت که گاوس نیز با خواندن آن شگفت زده شد و زبان به تحسین شاگردش گشود.

یکی از شاهکارهای ریمان مقاله ی مهم او راجع به نظریه اعداد است.گفته اند که بصیرت ریاضی ریمان عمیقا هندسی بوده ،ولی این مساله در مورد این اثر مصداق ندارد.ریمان در این مقاله به بررسی خواص اعداداول و ویژگیهای تابعی میپردازد که به تابع زتای ریمان معروف شده است.در این مقاله حدس ریمان را مطرح میکند که امروزه به عنوان مهمترین مساله باز در سرتاسر ریاضی مطرح است.

وی با وجود ابتلا به بیماری سل و تحمل سال‌ها رنج و کسالت، لحظه‌ای از تلاش و علم‌آموزی غافل نبود. ریمان در سن ۳۹ سالگی و در اوج بلوغ فکری درگذشت.


منابع[ویرایش]


جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ برنهارت ریمان موجود است.