برایان کلاف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از برایان کلو)
پرش به: ناوبری، جستجو
برایان کلو

برایان هوارد کلو (به انگلیسی: Brian Howard Clough) م (۲۱ مارس ۱۹۳۵ - ۲۰ سپتامبر ۲۰۰۴) بازیکن و مربی انگلیسی فوتبال بود. در دوران بازیکنی کلو گلزنی قهار برای تیم‌های میدلزبرو و ساندرلند بود به گونه‌ای که در ۲۵۴ بازی در لیگ انگلستان ۲۵۱ گل زد. او همچنین دو جام قهرمانی انگلستان را در ۱۹۵۹ کسب کرد. او در ۲۹ سالگی به خاطر آسیب دیدگی از بازیکنی کناره گیری کرد. از او به عنوان یکی از گلزن ترین بازیکنان لیگ انگلستان یاد می‌شود.
کلو در ۱۹۶۵ به مربیگری تیم دسته چهارمی هارتلپول یونایتد را بر عهده گرفت و پیتر تیلر را به عنوان دستیارش برگزید، این آغاز همکاری ای بود که دو دهه موفقیت در تیم‌های باشگاهی مختلف را برای این دو به همراه داشت. در ۱۹۶۷ این دو به تیم دسته دومی دربی کانتی رفتند. در سال‌های ۱۹۶۷ و ۱۹۶۸ دربی کانتی به مقام قهرمانی لیگ دسته دو دست یافت. سه سال بعد دربی کانتی برای اولین بار در تاریخش به مقام قهرمانی لیگ انگلستان دست یافت. در ۱۹۷۳ آنها به نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا رسیدند. با این همه روابط او با مدیر باشگاه سم لانگسان رو به وخامت گذاشت و او و تیلور استعفا دادند.
این ناکامی با هشت ماه ضعیف در تیم دسته سومی برینگتون و هاوآلبین ادامه یافت. کلو (بدون تیلور) در تابستان ۱۹۷۴ مربیگری لیدز یونایتد را بر عهده گرفت. یک نتیجه غیر منتظره فرصت به نقد کشیدنش را به مربی سابق لیدز و بازیکنانش داد و کلو بعد از ۴۴ روز از لیدز اخراج شد. بعد از چند ماه کلو به تیم دسته دومی ناتینگهام فارست پیوست و همکاری با تیلور را از نو آغاز کرد. در ۱۹۷۷ ناتینگهام فارست به لیگ انگلستان راه یافت و سال بعد برای اولین بار در تاریخش قهرمان انگلستان شد با این قهرمانی کلو یکی از پنج نفری پیوست که قهرمانی انگلستان را با دو تیم مختلف به دست آورده‌اند. همچنین فارست دو سال متوالی قهرمان اروپا شد و کارلین کاپ شد پیش از آنکه تیلور در سال ۱۹۸۲ بازنشسته شود. کلو برای ده سال بعد هم مربی ناتینگهام فارست ماند و دو قهرمانی دیگر در لیگ انگلستان به دست آورد، اما نتوانست قهرمانی‌های پیشینش را تکرار کند و پس از بازنشتگی کلو در ۱۹۹۲ فارست به از لیگ دسته اول سقوط کرد.
شخصیت کاریزماتیک، رک و جدال برانگیز کلو او را به یکی از مربیان بزرگ انگلستان بدل کرده بود. موفقیت‌هایش در دربی کانتی و ناتینگهام فارست، دو تیم استانی را که موفقیت‌های کمی در گذشته‌شان داشتند را در زمره بزرگترین تیم‌های تاریخ آورد. همچنین تیم‌های تحت مربیگری او به خاطر بازی جذاب و جوانمردانه‌شان مورد توجه بودند. برخلاف اینکه بارها به عنوان گزینه مربیگری تیم ملی فوتبال انگلستان مطرح شد هیچ وقت در این جایگاه قرار نگرفت و عنوان بزرگترین مربی ای که انگلیس هیچ وقت نداشت را به او دادند.
نام او همواره به همراه پیتر تیلور که در تیم‌های گوناگونی دستیارش بوده عجین شده‌است.

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی Brian Clough