بدنه خودرو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


معمولاً استیل بدنه اتومبیل (Body Style) به کلاس اتومبیل، ابعاد اتومبیل، قیمت و شرایط محیطی وابسته‌است. به عنوان مثال اتومبیل‌های ۴*۴ برای جاده‌های کوهستانی و اتومبیل‌های کوپه برای حرکت در جاده‌های معمولی مناسب هستند.

اشکال مختلف بدنه اتومبیل[ویرایش]

۴×۴ یا ۴WD[ویرایش]

شاسی این گونه از خودروها به نسبت بلند است. سیستم انتقال قدرت در این گونه اتومبیل‌ها هر ۴ چرخ را به حرکت در می‌آورد(Four Wheel Drive). نیسان پاترول از جمله ماشین‌های ۴×۴ است.

یک بی‌ام‌دبلیو کانورتیبل

کانورتیبل (Convertible)[ویرایش]

این گونه خودروهای دارای سقف(همراه شیشهٔ عقب) تاشو هستند که در پشت اتومبیل جمع می‌گردد و یا دارای نوعی سقف هستند که به طور کامل از خودرو جدا می‌گردد. البته نوع سمی کانورتبل (Cabrio coach or Semi-convertible) یک سان روف بزرگ (SunRoof) بر روی سقف خود دارد.

کوپه (Coupé)[ویرایش]

خودرویی همراه دو در با ظرفیت ۲ یا ۴ سرنشین است. تفاوت کوپه با سدان(خودروی چهار نفرهٔ معمولی) در طول در جلو، ارتفاع سقف و مقدار فضای سرنشینان عقب است. در خودروی کوپه، طول در بیشتر و ارتفاع سقف و فضای سرنشینان عقب کم تر است. البته نوعی از کوپه به نام ۲+۲ وجود دارد که فضای سرنشینان عقبش از کوپهٔ عادی نیز کم تر است. اتومبیلی مانند Mercedes Benz CLS ۲۰۰۸ تلفیقی از سدان و کوپه‌است که اصطلاحاً به آن سدان کوپه می‌گویند. [۱]

اس.یو.وی متقاطع (XUV or Crossover SUV)[ویرایش]

گونه‌ای از اس.یو.وی که بیشتر بر مبنای خودروهای سبک است تا کامیون‌های کوچک.

فست بک (Fastback)[ویرایش]

در این نوع خودرو، سقف با یک زاویه کم و به صورت بیضی شکل به انتهای اتومبیل وصل می‌شود. در فست بک، هیچ گونه دری برای پشت اتومبیل تعبیه نمی‌گردد.

هاچ بک (Hatchback)[ویرایش]

در خودروی‌های هاچ بک، در عقب شامل شیشهٔ عقب هم می‌گردد که با بازکردن این در به یک صندوق بار کوچک می‌توان دسترسی داشت. اتومبیل‌های هاچ بک دارای ۲ یا ۴ در هستند که معمولاً با به حساب آوردن در عقب، هاچ بک‌ها در دو نوع ۳ در و ۵ در قرار می‌گیرند.

نعش کش (Hearse)[ویرایش]

این اتومبیل‌ها نوع تبدیل یافتهٔ ماشین‌های لوکس(Luxury Car) هستند که به مراتب دراز تر و سنگین تر از اتومبیل‌های عادی بوده و معمولاً برای حمل مرده به کار می‌روند.

لیفت بک (Liftback)[ویرایش]

به فرمی از خودرو میگویند که بین سدان و هاچ بک است . در این حالت صندوق عقب از نظر ظاهر مجزا است ولی از نظر بازشدن در صندوق عقب همانند هاچ بک می‌باشد و شیشه عقب با صندوق عقب پیوسته است . مانند مزدا3 یا پروتن جن2 .

لیموزین (Limousine)[ویرایش]

اتومبیلی گرانقیمت همراه با رانندهٔ مخصوص(chauffeur) که برای حمل اشخاص مهم به کار می‌رود. طول این اتومبیل‌ها بیشتر از اتومبیل‌های عادی است.

مینی بوس (Minibus)[ویرایش]

نمونهٔ کوچکی از اتوبوس که توانایی حمل بیش از ۱۶ نفر را دارد.

مینی ون (MiniVan)[ویرایش]

اتومبیلی که دارای ۳ تا ۴ ردیف صندلی همراه با فضای اضافه‌است. نوع سوپرمینی (Supermini) نمونهٔ کوچکی از ون است که دارای ۲ تا ۳ ردیف صندلی است.

اتومبیل‌های عضلانی (Muscle car)[ویرایش]

اتومبیل‌هایی با بدنه‌ای نسبتاً سنگین همراه با یک موتور قوی که مربوط به دههٔ ۶۰ تا ۷۰ میلادی هستند. از این نوع خودروها به عنوان اتومبیل‌های مخصوص مسابقه هم استفاده می‌شد.

ام.پی.وی. (MPV)[ویرایش]

ام.پی.وی‌ها اتومبیل‌های چند منظوره‌ای هستند(Multi-purpose vehicle) که برای عبور از مناطق ناهموار، حمل بار و حمل مسافر (به عنوان یک اتوبوس کوچک) به کار می‌روند.

ناچ بک (Notchback) - لیفت بک (LiftBack)[ویرایش]

در اتومبیل‌های ناچ بک (یا لیفت بک)، درب صندوق عقب، شیشه عقب را هم شامل می‌شود. به عبارتی دیگر ناچ بک را می‌توان نوعی اتومبیل هاچ بک صندوق دار به شمار آورد. زانتیا و یا سایپا ۱۴۱ (یکی از مدلهای پراید) نمونه هایی از خودروهای تاچ بک هستند.

وانت (Pick-up)[ویرایش]

نوع کوچک ویا متوسط کامیون است. اتومبیل‌های پیکاپ بر مبنای اتومبیل‌های عادی ساخته نمی‌شوند اما اندازهٔ آن‌ها در در حد اتومبیل‌های عادی است. معمولاً این گونه خودروها در پشتشان یک فضای حمل بار دارند.

رگ تاپ (Ragtop)[ویرایش]

این گونه تلفیقی از رودستر ها(ماشین بدون سقف) و کانورتبل‌ها بوده با این تفاوت که دارای یک سقف نرم قابل تنظیم(Soft Top or Cloth Top) است.

رودستر (Roadster)[ویرایش]

اتومبیلی بدون سقف که قابلیت حمل دو سرنشین را دارد. هر چند گاهیبه خودروهای دوسرنشینه که دارای سقف نرم (soft top) یا سقف سخت جمع شونده(convertible)هستند، نیز رودستر میگویند

سدان (Sedan)[ویرایش]

متدوال‌ترین نوع اتومبیل است. سدان‌ها دارای ظرفیت بیش از ۴ سرنشین هستند. تویوتا کمری و هوندا آکورد سدان محسوب می‌شوند. سدان می‌تواند داری ۲ یا ۴ در باشد.

اس.یو.وی. (SUV)[ویرایش]

تلفیقی از خودروهای Off-Road و ۴WD هستند که بر مبنای خودروهای سواری ساخته می‌شوند. تولید SUVها گسترش یافته و دارای امکانات رفاهی و قابلیت‌های رانندگی بهتری گشته‌اند. مرسدس بنزهای کلاس GLK جز ردهٔ SUV محسوب می‌شوند. [[پرونده:|بندانگشتی|Mitsubishi Nessie Hydrogen SUV]]

اسپایدر (Spyder or Spider)[ویرایش]

گونه‌ای از رودسترها می‌باشند که محافظ آب و هوایی کم تری دارند. برخی از خودروهای اسپایدر دارای پوشش سیاه رنگ و سیستم‌های به چرخش درآورندهٔ هوا هستند. استیل اسپایدر بیشتر در خودروهای لامبورگینی و مزراتی دیده می‌شود.

شوتینگ بریک (Shooting Break)[ویرایش]

خودروهای واگن استیشن دو در و گران قیمتی می‌باشند که بیشتر برای شکار استفاده می‌شوند. این گونه خودروها معمولاً دارای فضایی برای حمل وسایل شکار از جمله شات گان(Shotgun) هستند.

واگن استیشن (Station Wagon)[ویرایش]

خودرویی شاسی بلند که دارای فضایی برای حمل بار در پشت می‌باشد. معمولاً از طریق یک در پشتی می‌توان به محفظهٔ بار دسترسی داشت.

تارگا تاپ (Targa Top)[ویرایش]

گونه‌ای از سمی کانورتبل‌ها همراه با یک سقف تاشو که مخصوص ماشین‌های اسپرت است. تارگا تاپ به صورت انحصاری متعلق به شرکت پورشه‌است. این استیل بر گرفته شده از Porcshe ۹۱۱ Targa پس از رالی Targa Floria است. در برخی از قطعات سقف و قاب پنجره در این استیل از کروم استفاده می‌شود.

نمونه یک خودرو ون

ون (Van)[ویرایش]

گونه‌ای از کامیون که بر مبنای واگن ساخته می‌شود و برای حمل مسافر و تبلیغات کاربرد دارد. معمولاً ون‌ها فاقد پنجره‌ای کناری می‌باشند.

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی