منطقه پادنا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از بخش پادنا)
پرش به: ناوبری، جستجو

تاریخچه[ویرایش]

دوران باستان و اساطیر[ویرایش]

در داستان های اسطوره‌ای باستان همانند افسانه‌های یونانن ایکاروس یا افسانه های دایدالوس و ویمانا در حماسهٔ هند باستان نشانه‌هایی از پرواز وجود دارد. همچنین مشهور است که در حدود ۴۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در یونان باستان، ارخطوس اولین دستگاه پرندهٔ مصنوعی که به صورت خودکار پرواز می‌کرد را ساخته است؛ مدلی شبیه به یک پرونده که احتمالاً با نیروی بخار پرواز می‌کرده و گفته می‌شد تا ۲۰۰ متر پرواز می کند.

دوران جدید[ویرایش]

همچنین برخی از اولین پروازهای ثبت شده در طول تاریخ که توسط گلایدر انجام شده است به شاعر و مخترع قرن نهم عباس ابن فیرنس و راهب قرن یازدهم Eilmer of Malmesbury نسبت داده می‌شود که البته هر دو ایشان صدمه می‌بینند. همچنین لئوناردو داوینچی توانست مهندسی بال پرندگان را کشف کند و طرحی از یک ماشین پرنده را در کتاب قوانین پرواز پرندگان را رسم کند.

اوتو لیلینتال اهل آلمان در سال ۱۸۹۵ در حال پرواز.

در قرن های بعدی نیز افرادی توانستند به مدل‌هایی از وسیله‌های پروازی برسند از جمله افرادی که کوشیدند هواپیما را اختراع کنند سر جورج کلی (انگلیسی)، آلفونس پنو (فرانسوی) و لوئی پیر مویارد (فرانسوی) بودند که موفق به ساختن هواپیمای بی موتور شد و لیلینتال آلمانی که در هواپیما پرواز کرد لیلینتهال آلمانی را نخستین کسی می‌دانند که توانست با بستن بال به خود پروازی کوتاه را انجام دهد سر جرج کایلی انگلیسی همین کار را با یک هواپیمای بی‌موتور ساخت خودش کرده بود. در سال ۱۸۰۹ اولین گام عملی و تاریخی انسان در زمینه پرواز مکانیکی توسط جرج کایلی که در واقع پدر علم هوانوردی نام گرفته‌است صورت گرفت و تفکر مقاومت هوا در برابر اشیاء متحرک در آن، بعنوان عامل و محرک اولیه در راه ساخت ماشینهای پرنده مورد استفاده قرار گرفت

پرندهٔ رایت ۱ در حال آزمایش. آن‌ها چهار بار در تاریخ ۱۷ دسامبر سال ۱۹۰۳ در نزدیکی کیل دول هیل، کارولینای شمالی که تقریباً در ۴ مایلی جنوب کیتی هاک در کارولینای شمالی امروز است پرواز کردند.

اما بسیاری، مخترع هواپیما به معنی امروزی را برادران رایت می‌دانند. آن‌ها اولین پرواز موفق خود را در ۱۷ دسامبر ۱۹۰۳ در جنوب کیتی هاوک در کارولینای شمالی، آمریکا با پرندهٔ رایت ۱ انجام دادند.

پرونده:Wright flyer - full.jpgpg
درحال حاضر پرندهٔ رایت ۱ در موزه ملی هوافضای اسمیتسونین در شهر واشینگتن، دی‌سی قرار دارد.