بخش سلفچگان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

بخش سلفچگان به مرکزیت شهر سلفچگان در مرکز کشور و در محدوده جغرافیائی استان قم قرار گرفته است. این بخش دارای یک نقطه شهری و چهل روستا می باشد.

بر اساس آمار رسمی شهر سلفچگان پذیرای ۳۰۰۰ نفر و بخش سلفچگان نیز میزبان ۱۵۰۰۰ نفر از بهترین مردان و زنان این سرزمین می باشد. ۹۰ درصد از مردم این بخش با سوادند که نشان از فرهنگ بالای مردم این سامان دارد.

در اهمیت استراتژیک این بخش می توان به قرار گرفتن بر سر شاهراه ارتباطی ۱۷ استان کشور، حضور فعال دو منطقه بزرگ صنعتی و اقتصادی (منطقه ویژه اقتصادی - شهرک صنعتی سلفچگان) و تردد ماهانه دو میلیون خودرو از این شهر و ... اشاره کرد.

بخشداری و شهرداری سلفچگان با همکاری شوراهای اسلامی شهر و روستاهای تابعه در طول مدت فعالیت خود فعالیتهای ارزنده ای انجام داده اند. در آینده نزدیک با توجه به این خدمات شاهد عمران و آبادانی هر چه بیشتر این بخش و همچنین مرکز بخش در زمینه‌های مختلف برای خدمت رسانی به مردم شایسته این سامان خواهد بود. از جمله آنها می توان به پروژه انتقال آب به بخش از سر شاخه‌های دز و طرحهای فرهنگی و پروژه‌های عمرانی مانند احداث سایت جدید شهر سلفچگان با حدود شش هزار واحد مسکونی اشاره کرد.

روستاهای تابعه بخش سلفچگان (به ترتیب حروف الفبا):

اسلام آباد

الله قلی

باباچنار

باغ یک

بشارت آباد

تاج خاتون

جنداب

چاله گنبد

چاهک

چشمه علی

حاجی آباد نیزار

حسن آباد

حسین آباد

حصار سرخ

خدیجه خاتون

خرم آباد

خلج آباد

دولت آباد

دیزیجان

راهجرد

زواریان

ساریه خاتون

سنجگان

شوراب

طایقان

طلاب

علی آباد نیزار

عنایت بیگ

فتح آباد

فریدون آباد

قاضی سفلی

قاضی علیا

قره سو

قلعه چم

گلستانه

مجید آباد

محمد بیگ

نصرتیه

نی‌چه

نیزار

یکه باغ

[۱]

سلفچگان دارای دو دهستان راهجرد و نیزار است.

مرکز این بخش شهر سلفچگان است.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد»(فارسی)‎. مرکز آمار ایران، ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲. 
  2. تصویب‌نامه در خصوص تبدیل روستای سلفچگان مرکز بخش سلفچگان از توابع شهرستان قم به شهر، روزنامهٔ رسمی جمهوری اسلامی ایران، سال شصت و چهارم، شمارهٔ ۱۸۴۱۹، یکشنبه ۵ خردادماه ۱۳۸۷، صفحهٔ ۲.