بخش زاغه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

بخش زاغه یکی از بخش‌های شهرستان خرم‌آباد در استان لرستان ایران است. مرکز این بخش، شهر زاغه است. این بخش دارای دهستانهای زیر است:

موقعیت طبیعی آن کوهستانی و هوای قسمتی از آن گرمسیر و قسمت دیگر معتدل و قسمتی نیز سردسیر است. آب آن از سراب‌های میرک و طویله وفائی شاه و رودخانه کیان و چندین سراب دیگر تامین می‌شود و محصول عمده‌اش غلات و لبنیات است.[۱]

جمعیت[ویرایش]

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش زاغه در سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۹۳۴۴ نفر بوده‌است که از این میان ۹۹۳۶ نفر مرد و بقیه زن بوده‌اند. این بخش ۴۱۳۰ خانوار دارد[۲].

ساکنین این بخش از طوایف ساکی، دالوند، سگوند، قائدرحمت و رازان می‌باشند.[۱] این مردم به زبان های لری خرم‌آبادی و لکی سخن می گویند.

روستاها[ویرایش]

در بالای شهر زاغه روستایی به نام فراکش وجود دارد که از بالای گردنه زاغه قابل رویت است. در روستای فراکش چشمه‌های متعددی وجود دارد از جمله سراب عیسی و چشمه سرخه دیده می‌شود.

بالاتر از روستای فراکش، روستای دیگری به نام سیدان به چشم می‌خورد و علت نام گذاری این روستا اسکان سیدها در این روستاست.بالاتر از سیدان، بلومان است که به کوه سیدجواد معروف است. درختان میوه در این منطقه توسط سید جواد پرورش یافته‌است.

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ فرهنگ جغرافیائی ایران ج ۶، به نقل از لغتنامهٔ دهخدا، سرواژهٔ زاغه.
  2. «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد»(فارسی)‎. مرکز آمار ایران، ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲.