باکتری گرم-مثبت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

باکتری‌های گِرَم مثبت شامل گروهی از باکتری‌ها است که در رنگ‌آمیزی گرم٬ با جذب کریستال ویوله (با فرمول C۲۵N۳H۳۰Cl) توسط پپتیدوگلیکان موجود در دیواره٬ به رنگ آبی تیره و بنفش دیده می‌شوند. دیواره سلولی باکتری‌های گرم مثبت معمولاً فاقد غشای خارجی است که در گرم منفی‌ها یافت می‌شود.

پوشش سلولی گرم مثبت‌ها[ویرایش]

پوشش سلولی گرم مثبت‌ها نسبتاً ساده بوده، از دو تا سه لایه تشکیل شده است: غشای سیتوپلاسمی، یک یا چند لایه پپتیدوگلیکان ضخیم، و در بعضی باکتری‌ها یک لایه به نام کپسول باکتری یا یک لایه S در خارج وجود دارد.

دیواره یاخته باکتریهای گرم مثبت عموما چهار ویژگی دارند: غشای لیپیدی سیتوپلاسمیک ، لایه ضخیم پپتیدوگلیکان ، وجود تیکوئیک اسید و لیپوتیکوئیک اسید در دیواره باکتری و زنجیره های پپتیدوگلیکان با پیوندهای عرضی . در باکتری های گرم مثبت روی پپتیدوگلیکان یک لایه تیکوئیک اسید قرار گرفته که دارای ساختار پلی اُل فسفات است.اگر تیکوئیک اسید از غشا منشا بگیرد به آن لیپو تیکوئیک اسید گویند که در همه ی گرم مثبت ها وجود دارد.


Gram-positive and -negative cell wall structure
Structure of gram-positive cell wall

طبقه‌بندی[ویرایش]

باکتریهای گرم مثبت به دو شاخه فیرمیکوت‌ها و اکتینوباکترها تقسیم میشوند. فیرمیکوتها به چند رده تقسیم میشوند: فیرمیکوت‌ها به چهار رده تقسیم میشوند: باسیل‌ها ، کلوستریدیا (کلوستریدیوم‌سانان) (Clostridia) ، رده Erysipelotrichia و رده Negativicutes و شاید رده های Thermolithobacteria و Mollicutes ؛ اکتینوباکترها را نیز به پنج راسته (Order) تقسیم بندی می‌کنیم.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • میکروبیولوژی عمومی؛ دکتر فریدون ملک‌زاده، انتشارات دانشگاه تهران.