بازی تاج و تخت (فصل ۵)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بازی تاج و تخت (فصل ۵)
Game of Thrones S5 Poster.jpg
محصول کشور ایالات متحده
تعداد اپیزود ۱۰
محصول
شبکه تلویزیونی اچ‌بی‌او
زمان پخش اصلی ۱۲ آوریل ۲۰۱۵[۱]
شرح فصل‌ها
→ قبلی
فصل ۴
بعدی ←
فصل ۶
فهرست قسمت‌های بازی تاج و تخت

سریال بازی تاج و تخت در آوریل ۲۰۱۴ توسط اچ‌بی‌او برای فصل پنجم و ششم تمدید شد و فصل پنجم آن قرار است در ۱۲ آوریل ۲۰۱۵ شروع به پخش کند.[۲][۳] در این فصل از عناصر داستانی جشنی برای کلاغ‌ها و رقصی با اژدهایان استفاده می‌شود.[۴]

تولید[ویرایش]

دست‌اندرکاران[ویرایش]

جرج آر. آر. مارتین که در هر یک از فصل‌های قبلی یک قسمت را می‌نوشت، برای فصل پنجم فیلم‌نامه‌ای ننوشته است. زیرا قصد داشت تا کتاب بادهای زمستانی را به پایان برساند.[۵] کارگردانان این فصل مایکل اسلوویس (قسمت ۱ و ۲)، مارک میلود (قسمت ۳ و ۴)، جرمی پودسوا (قسمت ۵ و ۶)، میگل ساپوکنیک (قسمت ۷ و ۸) و دیوید ناتر (قسمت ۹ و ۱۰) هستند که به غیر از دیوید ناتر، هیچ‌کدام تجربهٔ کارگردانی بازی تاج و تخت را نداشتند.[۶]

فیلمبرداری[ویرایش]

فیلمبرداری فصل پنجم در ژوئیه ۲۰۱۴ در بلفاست آغاز شد[۷] و در دسامبر ۲۰۱۴ به پایان رسید.[۸]

برخی صحنه‌هایی که در دورن اتفاق می‌افتند در اکتبر ۲۰۱۴ در اسپانیا فیلمبرداری شد.[۹] وایس و بنیاف اعلام کردند که فصل ۵ شامل فلش‌بک نیز خواهد بود، چیزی که تا این فصل از آن دوری کرده بودند و در آن‌ها از شهر کوردوبا به جای ولانتیس استفاده شده است.[۱۰]

صحنهٔ «قدم شرم» سرسی که در کتاب رقصی با اژدهایان آمده است، در اوایل اکتبر ۲۰۱۴ در دوبروونیک، کرواسی فیلمبرداری شد.[۱۱]

تبلیغات[ویرایش]

در تاریخ ۳۰ ژانویه سال ۲۰۱۵ شبکه اچ‌بی‌او اولین تریلر رسمی فصل پنجم سریال بازی تاج و تخت را منتشر کرد.[۱۲]

اپیزودها[ویرایش]

شماره
در کل
شماره
در فصل
عنوان کارگردان نویسنده تاریخ
پخش اصلی
بینندگان در
ایالات متحده
(میلیون نفر)
۴۱ ۱ «جنگ‌های پیش رو» مایکل اسلوویس دیوید بنیاف و دی. بی. وایس ۱۲ آوریل ۲۰۱۵ (۲۰۱۵-04-۱۲) ۸٫۰۰[۱۳]
در فلش‌بک، سرسی جوان به ملاقات یک پیش‌گو می‌رود. پیش‌گو به او می‌گوید که او روزی ملکه خواهد شد، ولی شخص دیگری جانشین او خواهد شد. سرسی بر سر جنازهٔ پدرش می‌رود و با جیمی دربارهٔ آزادسازی تیریون بحث می‌کند. بعد پسرعمویش لنسل، پیش سرسی می‌رود و از او به خاطر مرگ رابرت باراتیون طلب بخشش می‌کند. سرسی این مسئله را انکار می‌کند. تیریون و واریس به پنتوس می‌رسند. واریس به تیریون پیشنهاد می‌دهد که به مرین بروند و از دنریس تارگرین حمایت کنند که تیریون می‌پذیرد. در مرین، یک گروه مقاومتی به نام «پسران هارپی» یک آنسالید را در فاحشه‌خانه‌ای می‌کشند. لوراک به دنریس می‌گوید که مأموریت یونکای موفقیت‌آمیز بوده و اربابان در ازای بازشدن میدان‌های جنگ، از قدرت خود می‌گذرند. دنریس ابتدا این پیشنهاد را رد می‌کند، ولی داریو او را راضی می‌کند. دنریس سعی می‌کند تا اژدهایان به بند کشیده‌اش را ببیند، ولی آن‌ها به او حمله می‌کنند و دنریس هم می‌گریزد. پیتر بیلیش، سانسا را به مکانی که به گفتهٔ او لنیسترها نمی‌توانند او را پیدا کنند، می‌برد. کاروان آن‌ها از کنار پادریک و برین عبور می‌کند. برین به پادریک می‌گوید که دیگر نمی‌خواهد او دنبالش برود. در دیوار، جان سعی می‌کند تا منس رایدر را راضی کند تا به ارتش استنیس بپیوندد و او را به عنوان پادشاه بپذیرد و زانو بزند. منس قبول نمی‌کند و زنده در آتش قرار داده می‌شود؛ ولی پیش از این‌که آتش او را بکشد، جان با تیروکمان او را خلاص می‌کند تا سریع‌تر و راحت‌تر بمیرد. 
۴۲ ۲ «خانه سیاه و سفید» مایکل اسلوویس دیوید بنیاف و دی. بی. وایس ۱۹ آوریل ۲۰۱۵ (۲۰۱۵-04-۱۹) ۶٫۸۱[۱۴]
آریا به براووس می‌رسد و خانهٔ سیاه و سفید او را می‌پذیرد. سرسی جیمی را مأمور می‌کند تا به دورن برود و میرسلا را بازگرداند؛ جیمی بران را نیز همراه خود می‌سازد و به او قول می‌دهد بعد از بازگشت همسری و قلعهٔ بهتری برای او فراهم می‌کند. پادریک در یک مسافرخانه سانسا و لیتل‌فینگر را می‌بیند. برین سعی می‌کند تا سانسا را همراه خود سازد، ولی سانسا قبول نمی‌کند. برین تلاش می‌کند تا فرار کند، ولی با مقاومت محافظان بیلیش مواجه می‌شود و چند نفر از آنان را می‌کشد. استنیس به جان اسنو می‌گوید اگر جلوی او زانو بزند و شمال را به او تقدیم کند، او وی را جان استارک خواهد نامید، ولی جان قصد ندارد این پیشنهاد را قبول کند. در انتخابات فرمانده دیوار، سمول جان را نامزد می‌کند و جان به عنوان ۹۹۸مین فرمانده انتخاب می‌شود. دنریس تصمیم می‌گیرد تا یکی از برده‌های پیشین که یکی از پسران هارپی را پیش از برگزار دادگاهش کشته بود، اعدام کند و با یک شورش مواجه می‌شود با محافظت سربازهایش از صحنه می‌گریزد. زمانی که دنریس به نوک هرم شهر می‌رود، دروگون را می‌بیند. 
۴۳ ۳ «گنجشک اعظم» مارک میلود دیوید بنیاف و دی. بی. وایس ۲۶ آوریل ۲۰۱۵ (۲۰۱۵-04-۲۶) ۶٫۷۱[۱۵]
مارجری با تامن عروسی می‌کند و از او می‌خواهد سرسی را به کسرلی‌راک بفرستد. بیلیش سانسا را به وینترفل می‌برد تا با ازدواج وی و رمزی بولتون با روس بولتون پیمان ببندد. جان اسنو پیشنهاد استنیس را رد می‌کند. استنیس به سمت وینترفل لشکرکشی می‌کند. آریا مجبور است برای ماندن در خانهٔ سیاه و سفید وسایل و لباس‌هایش را دور بیندازد، اما نمی‌تواند شمشیرش «سوزن» را که جان برادرش به او هدیه داده بود از خود دور کند و آن را در زیر سنگ‌ها پنهان می‌کند. در قلعه سیاه، جان سر آلیستر را رنجر اول می‌نامد، جنوس اسلینت از فرمان جان سرپیچی می‌کند و جان خودش وی را اعدام می‌کند. لنسل سپتون اعظم را در فاحشه‌خانهٔ لیتل‌فینگر می‌یابد. سرسی به دنبال گنجشک اعظم می‌رود. تیریون به ولانتیس می‌رسد و در یک فاحشه‌خانه توسط جورا مورمنت دزدیده می‌شود. 
۴۴ ۴ «پسران هارپی» مارک میلود دیو هیل ۳ مه ۲۰۱۵ ۶٫۸۲[۱۶]
گنجشک‌ها لوراس تایرل را دستگیر می‌کنند؛ مارجری از این موضوع عصبانی می‌شود و تامن هم نمی‌تواند او را آزاد کند. ملیساندری سعی می‌کند با اغواء کردن جان اسنو او را راضی کند تا با استنیس به وینترفل برود. در وینترفل، بیلیش اعلام می‌کند که سرسی او را به پایتخت احضار کرده است. پیش از رفتن، به سانسا می‌گوید که استنیس روس بولتون را شکست خواهد داد و او را از آنجا آزاد خواهد کرد. بران و جیمی مخفیانه به دورن می‌رسند و چهار سرباز را می‌کشند. الاریا مارهای شنزار (دختران اوبرین) را قانع می‌کند تا انتقام اوبرین را با ربودن مارسلا بگیرند و می‌دانند که باید زودتر از جیمی به او برسند. مشخص می‌شود سر جورا قصد دارد با بردن تیریون به پیش دنریس، درخواست عفو کند. در میرین، هیزارد بار دیگر سعی می‌کند دنریس را راضی کند تا زمین‌های مبارزه را باز کنند. پسران هارپی به گروهی از آنسالیدهای در حال گشت حمله می‌برند و آن‌ّها را قتل‌عام می‌کنند. کرم خاکستری زخمی و سر باریستن کشته می‌شود. 
۴۵ ۵ «پسر را بکش» جرمی پودسوا بریان کاگمن ۱۰ مه ۲۰۱۵ ۶٫۵۶[۱۷]
برین و پادریک به مسافرخانه‌ای نزدیک وینترفل می‌روند و از فردی برای رساندن پیغامی به سانسا کمک می‌طلبند. سانسا در وینترل با تئون ملاقات می‌کند. رمزی تئون را مجبور می‌کند تا به خاطر کشتن برادرانش از او عذرخواهی کند. در دیوار، تورموند می‌پذیرد تا در ازای ساکن شدن در زمین‌های جنوب دیوار با نگهبانان شب متحد شود. او به جان می‌گوید که بیشتر وحشی‌ها به طرف هاردهوم رفته‌اند و این که جان باید برای صحبت کردن با آن‌ها او را همراهی کند که جان می‌پذیرد. لشکر استنیس به سمت وینترفل راه می‌افتد. در میرین، کرم خاکستری با مراقبت میساندی استراحت می‌کند و دنریس تصمیم می‌گیرد برای برقراری صلح با میرین، میدان‌های مبارزه را بازگشایی کند و با هیزدار ازدواج کند. تیریون و جورا به والریا می‌رسند و دروگون را در حال پرواز می‌بینند. بعد گروهی از مردان سنگی (مبتلایان به جذام خاکستری) به آن‌ها حمله می‌کنند. آن‌ها موفق به فرار می‌شوند، ولی جورا به جذام خاکستری آلوده می‌شود و آن را از تیریون پنهان می‌کند. 
۴۶ ۶ «سرکوب نشده، سر خم نکرده، شکست نخورده» جرمی پودسوا بریان کاگمن ۱۷ مه ۲۰۱۵ ۶٫۲۴[۱۸]
جاکن هاکار آریا را به طبقه زیرین معبد می‌برد و مکانی که در آن صورت آدم‌های مرده را جمع می‌کنند به او نشان می‌دهد. جیمی و بران به باغ‌های واتر می‌رسند و مارسلا را می‌بینند و سعی می‌کنند او را ببرند؛ اما با مارهای شنزار (دختران اوبرین) روبه‌رو می‌شوند و درگیر می‌شوند. سپس نگهبانان دورنی آن‌ها را پیدا و خلع سلاح می‌کنند. جورا و تیریون توسط برده‌داران اسیر می‌شوند و تیریون آن‌ها را متقاعد می‌کند که آن‌ها را به میدان‌های مبارزه در میرین ببرند زیرا جورا مبارز خوبی است. بیلیش با سرسی ملاقات می‌کند و به او خبر می‌دهد که روس بولتون می‌خواهد پسرش با سانسا ازدواج کند و سرسی از این موضوع بسیار عصبانی می‌شود. پیتر وی را راضی می‌کند تا رهبری شوالیه‌های ویل را به او بدهد تا به سمت وینترفل رفته و بولتون‌ها و ارتش استنیس را شکست دهد. در مقابل می‌خواهد که سرسی او را محافظ شمال منصوب کند. اولنا به پایتخت می‌رود و از سرسی می‌خواهد تا لوراس را آزاد کند تا اتحاد بین دو خاندان حفظ شود. در بازجویی لوراس توسط گنجشک اعظم، لوراس و مارجری تمام ادعاهای مربوط به همجنسگرایی لوراس را رد می‌کنند. با این حال اولیوار به آن‌جا آورده می‌شود و وی علیه لوراس شهادت می‌دهد. گنجشک اعظم اعلام می‌کند مدارک کافی برای برگزاری دادگاه برای لوراس وجود دارد و همچنین مارجری به اتهام شهادت دروغ دستگیر می‌شود. در وینترفل، رمزی و سانسا ازدواج می‌کنند و بعد رمزی به سانسا تجاوز کرده و ریک را مجبور به دیدن این صحنه می‌کند. 
۴۷ ۷ «هدیه» میگل ساپوکنیک دیوید بنیاف و دی. بی. وایس ۲۴ مه ۲۰۱۵ اعلام می‌شود
جان دیوار را به همراه تورموند و چند رنجر ترک می‌کند. استاد ایمون کمی بعد می‌میرد. دو نفر از برادران به گیلی حمله می‌کنند. سم جلوی آن‌ها می‌ایستد و به شدت کتک می‌خورد. با آمدن گوست، دایرولف جان، آن دو می‌گریزند و بعد از آن گیلی و سم رابطهٔ جنسی برقرار می‌کنند. سانسا از ریک کمک می‌طلبد، اما ریک او را به رمزی لو می‌دهد و رمزی خدمتکار سانسا را می‌کشد. در کمپ ارتش استنیس، میلساندری برای قربانی کردن شیرین از استنیس اجازه می‌خواهد. اما استنیس با عصبانیت قبول نمی‌کند. جورا و تیریون به برده‌داری فروخته می‌شوند و به میدان‌های مبارزه برده می‌شوند. بعد از شکست دادن بقیه برده‌ها، جورا هویت خود را آشکار می‌کند و به دنریس می‌گوید که تیریون را به عنوان هدیه برای او آورده است. میرسلا از جیمی می‌پرسد که چرا به دورن آمده و این که تریستان را دوست دارد و می‌خواهد با او ازدواج کند. تایین به بران خبر می‌دهد که او را مسموم کرده و بعد از این که بران به زیباترین زن جهان بودن او اذعان می‌کند، پادزهر را به او می‌دهد. گنجشک اعظم درخواست اولنا مبنی بر آزادسازی لوراس و تایرل را رد می‌کند. بعد گنجشک اعظم به سرسی می‌گوید که لنسل لنیستر از اسرار او چیزهای زیادی را فاش کرده و سرسی را دستگیر و زندانی می‌کند. 
۴۸ ۸ «هاردهوم» میگل ساپوکنیک دیوید بنیاف و دی. بی. وایس ۳۱ مه ۲۰۱۵ اعلام می‌شود
۴۹ ۹ «رقص اژدهایان» دیوید ناتر اعلام می‌شود ۷ ژوئن ۲۰۱۵ اعلام می‌شود
۵۰ ۱۰ اعلام می‌شود دیوید ناتر اعلام می‌شود ۱۴ ژوئن ۲۰۱۵ اعلام می‌شود

بازخورد[ویرایش]

چهار اپیزود ابتدایی فصل پنجم، نظرات مثبتی از سوی منتقدان دریافت کرد. در وبسایت متاکریتیک، فصل پنجم بر پایه نظرات ۲۸ منتقد، دارای نمرهٔ ۹۱ از ۱۰۰ است که حاکی از «تحسین جهانی» می‌باشد.[۱۹] در راتن تومیتوز، ۹۷٪ نظرات ۳۴ منتقد مثبت بوده و آن‌ها به طور میانگین نمرهٔ ۹ از ۱۰ به این فصل داده‌اند.[۲۰]

بینندگان[ویرایش]

بازی تاج و تخت: بینندگان بر اساس قسمت (به میلیون نفر) [پانویس ۱]

فصل:    ۱ (۲۰۱۱)      ۲ (۲۰۱۲)      ۳ ( ۲۰۱۳)      ۴ (۲۰۱۴)      ۵ (۲۰۱۴)

ق. ۱ ق. ۲ ق. ۳ ق. ۴ ق. ۵ ق. ۶ ق. ۷ ق. ۸ ق. ۹ ق. ۱۰
فصل ۱ ۲٫۲۲ ۲٫۲۰ ۲٫۴۴ ۲٫۴۵ ۲٫۵۸ ۲٫۴۴ ۲٫۴۰ ۲٫۷۲ ۲٫۶۶ ۳٫۰۴
فصل ۲ ۳٫۸۶ ۳٫۷۶ ۳٫۷۷ ۳٫۶۵ ۳٫۹۰ ۳٫۸۸ ۳٫۶۹ ۳٫۸۶ ۳٫۳۸ ۴٫۲۰
فصل ۳ ۴٫۳۷ ۴٫۲۷ ۴٫۷۲ ۴٫۸۷ ۵٫۳۵ ۵٫۵۰ ۴٫۸۴ ۵٫۱۳ ۵٫۲۲ ۵٫۳۹
فصل ۴ ۶٫۶۴ ۶٫۳۱ ۶٫۵۹ ۶٫۹۵ ۷٫۱۶ ۶٫۴۰ ۷٫۲۰ ۷٫۱۷ ۶٫۹۵ ۷٫۱۰
فصل ۵ ۸٫۰۰ ۶٫۸۱ ۶٫۷۱ ۶٫۸۲ ۶٫۵۶ ۶٫۲۴
 1. تعداد بینندگان اولین پخش هر قسمت؛ یک‌شنبه‌ها ساعت ۹ شب از شبکهٔ اچ‌بی‌او در ایالات متحده


پانویس[ویرایش]

 1. Hibberd, James (January 8, 2015). "'Game of Thrones' season 5 premiere date revealed". Entertainment Weekly. Retrieved January 8, 2015. 
 2. Goldman, Eric (8 April 2014). "Game of Thrones Renewed for Season 5 and Season 6". IGN. Retrieved 8 April 2014. 
 3. Roots, Kimberly (25 July 2014). "Game of Thrones Adds Jonathan Pryce, Deep Space Nine Alum and More, Casts Sand Snakes for Season 5". TVLine. Retrieved 25 July 2014. 
 4. Hibberd, James (18 June 2014). "'Game of Thrones' showrunners talk season 5: 'There will be Dorne'". Entertainment Weekly. Retrieved 18 June 2014. 
 5. Warner, Kara (26 July 2014). "George R.R. Martin Will Sit out Season Five of Game of Thrones to Finish Up His Next Book". Vulture. Retrieved 26 July 2014. 
 6. Hibberd, James (15 July 2014). "'Game of Thrones' season 5 directors chosen". Entertainment Weekly. Retrieved 15 July 2014. 
 7. Hopewell, John (2 July 2014). "Part of ‘Game of Thrones’ Fifth Season to Shoot in Spain". Variety. Retrieved 26 July 2014. 
 8. "Game of Thrones Season 5 Filming Has Wrapped, Trailers Should Be Coming Soon". Gamenguide. 15 December 2014. Retrieved 17 December 2014. 
 9. Burgen, Stephen (6 July 2014). "Game of Thrones fifth series: more than 10,000 Spaniards apply to be extras". The Guardian. Retrieved 19 September 2014. 
 10. Schwartz, Terri (16 October 2014). "'Game of Thrones' EPs confirm Season 5 flashbacks, Volantis setting". Zap2it. Retrieved 17 December 2014. 
 11. AJ (28 July 2014). "‘Game Of Thrones’ Season 5 Spoilers: Naked Walk In Kings Landing In Front Of 500 People Confirmed For A Certain Unfortunate Actress". International Digital Times. Retrieved 29 July 2014. 
 12. Hibberd, James (January 30, 2015). "'Game of Thrones' season 5 trailer: HD version". Entertainment Weekly. Retrieved January 30, 2015. 
 13. Bibel, Sara (April 14, 2015). "Sunday Cable Ratings: 'Game of Thrones' Wins Night, 'Silicon Valley', 'MTV Movie Awards', 'Mad Men', 'Veep', 'The Royals' & More". TV by the Numbers. Retrieved April 14, 2015. 
 14. Kondolojy, Amanda (April 21, 2015). "Sunday Cable Ratings: 'Game of Thrones' Tops Night + NBA Playoffs, 'Real Housewives of Atlanta,' 'Naked and Afraid' & More". TV by the Numbers. Retrieved April 21, 2015. 
 15. Bibel, Sara (April 28, 2015). "Sunday Cable Ratings: 'Game of Thrones' Wins Night, NBA Playoffs, 'Real Housewives of Atlanta', 'Silicon Valley', 'Mad Men' & More". TV by the Numbers. Retrieved April 28, 2015. 
 16. Kondolojy, Amanda (May 5, 2015). "Sunday Cable Ratings: 'Game of Thrones' Tops Night + 'Real Housewives of Atlanta', 'Silicon Valley' & More". TV by the Numbers. Retrieved May 5, 2015. 
 17. Bibel, Sara (May 12, 2015). "Sunday Cable Ratings: 'Game of Thrones' Wins Night, NBA Playoffs, 'Silicon Valley', 'Mad Men', 'The Royals', 'Veep' & More". TV by the Numbers. Retrieved May 12, 2015. 
 18. Kondolojy, Amanda (May 19, 2015). "Sunday Cable Ratings: 'Game of Thrones' Tops Night + 'Keeping Up With the Kardashians', 'Mad Men' & More". TV by the Numbers. Retrieved May 19, 2015. 
 19. "Game of Thrones: Season 5". Metacritic. Retrieved April 10, 2015. 
 20. "Game of Thrones: Season 5". Rotten Tomatoes. Retrieved April 13, 2015. 

پیوند به بیرون[ویرایش]