بازی آبجو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

بازی نوشابه یا همان (Beer Game)، اولین بار توسط یک گروه از استادان در دانشکده مدیریت دانشگاه MIT برای نشان دادن تعدادی از اصول کلیدی مدیریت زنجیره تامین (Supply Chain Management) ساخته شد.

بازی نوشابه (Beer Game)، یک بازی برای شبیه سازی زنجیره تامین مواد به وسیله چهار بازیگردان است. بنابراین هر تیم از ۴ نفر تشکیل شده. این ۴ بازیگردان به ترتیب عبارتند از: (Retailer, Wholesaler, Distributor and Factory) (خرده فروش، عمده فروش، توزیع کننده و کارخانه).

شرکت کنندگان در این بازی باید هر کدام یکی از نقش‌ها را متقبل بشوند و با توجه به وضعیت فعلی انبار خود و سفارشات مشتری و سفارشهای تعویق افتاده هفته‌های قبل تصمیم به سفارش تعداد مورد نیاز نوشابه از تامین کننده بالاسری خود بگیرند.

هدف بازی: همه شرکت کنندگان دارای هدفی مشترک هستند که باید حتی الامکان ۱) مجموع هزینه‌های انبارداری ۲) ضرر ناشی از خارج از موجودی بودن فروشنده در قبال سفارشات خریدار را در کمترین حالتهای خود نگه دارند.

نکات مهم بازی:

در تمام طول بازی صحبت هر یک از بازیکننان در مورد تعداد سفارشات خود با یکدیگر ممنوع است.

سناریوی بازی: در این بازی، شما با سناریوی زیر مواجه میشوید :

یک زنجیره تامین (supply chain) ساده شده آبجو را در نظر بگیرید، این زنجیره از یک خرده فروش (Retailer)، یک عمده فروش (Wholesaler) که نیازهای خرده فروش، یک توزیع کننده (Distributor) که نیازهای عمده فروش، و یک کارخانه با ظرفیت نامحدود که نیازهای توزیع کننده را تامین می‌کند تشکیل شده‌است.

در هر هفته، هر بازیگر در تلاش برای برآوردن تقاضای مولفه پایین دستی خود است.

هر گونه سفارش که نتواند برآورده شود به عنوانbackorder ضبط می‌شود و باید در اسرع وقت این سفارشات تعویق افتاده برآورده شوند و از backorder در بیایند. نکته مهم این است که همه سفارشات در نهایت باید برآورده شوند. در هر هفته از بازی هر بازیگر به ازای هر یک واحدی که در انبارش نگهداری می‌کند ۱٫۰ $ باید بپردازد. و به ازای هر واحدی که در backorder قرار دارد باید هفته‌ای ۲ $ جریمه بپردازد.

خصوصیات بازی : هر کدام از این بازیگردانان انباری نامحدود دارند

از ثبت سفارش تا رسیدن تعداد درخواستی سفارشات به تامین کننده بالاسری ۲ هفته طول میکشد.(Information Delay)

زمان لازم برای رسیدن سفارشات به زیردستی پس از بارگذاری تامین کننده بالاسری ۲ هفته می‌باشد.(Material Delay)

جستارهای وابسته[ویرایش]