بازی‌های اسلامی بانوان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از بازی‌های اسلامی زنان)
پرش به: ناوبری، جستجو

بازی‌های اسلامی بانوان توسط کشور جمهوری اسلامی ایران برگزار شد که ابتدا فقط زنان مسلمان کشورهای اسلامی حق شرکت در آن را داشتند. در سالهای ۱۹۹۳ و ۱۹۹۷ میلادی این بازیها فقط برای زنان کشورهای اسلامی در ایران (تهران) برگزار شد. اما سال ۲۰۰۱ میلادی در دو شهر ایران یعنی تهران و رشت برگزار شد و با عنوان بازی‌های بانوان مسلمان برگزار شد که زنان مسلمان کشورهای اسلامی و کشورهای غیر اسلامی حق شرکت در آن را داشتند. در سال ۲۰۰۵ نام این بازی‌ها به بازی‌های اسلامی زنان تغییر کرد که علاوه بر زنان مسلمان کشورهای اسلامی و کشورهای غیر اسلامی زنان غیر مسلمان هم می‌توانستند در آن شرکت کنند. هدف از این تغییر نام افزایش کمیت و کیفیت این بازی‌ها بود. درست است که نام این بازی‌ها بازی‌های اسلامی زنان است اما زنان کشورهای غیر اسلامی و زنان غیر مسلمان هم می‌توانند در این مسابقات شرکت کنند. البته همانطور که از نام این بازیها پیداست این بازی‌ها بیشتر مخصوص مسلمانان است. پنجمین دوره این رقابت‌ها قرار است در سال ۲۰۱۰ در ایران برگزار شود.

تاریخچهٔ بازی‌های اسلامی بانوان[ویرایش]

یکی از عرصه‌های بروز قابلیت‌های ورزشی، میادین بین‌المللی است که بدلیل مغایرت الگوهای رایج با مذهب و اعتقادات زنان مسلمان جهان، حضور این دسته از زنان مسلمان در مسابقات بین‌المللی و بعضآ ملی بسیار کمرنگ بوده‌است، لذا با ابتکار و پیشنهاد نائب رئیس وقت کمیته ملی المپیک ج. ا. ایران در سال ۱۳۶۹ (خانم فائزه هاشمی) و نیز با موافقت ریاست کمیته بین‌المللی المپیک(IOC)، آقای خوان آنتونیو سامارانش، ریاست شورای المپیک آسیا (OCA)، آقای شیخ احمد الفهد الصباح و حمایت‌های ریاست جمهوری اسلامی ایران، علی اکبر هاشمی رفسنجانی، تشکیل شورای همبستگی ورزش بانوان (فدراسیون اسلامی ورزش زنان) با هدف رفع این خلا در دومین جلسه هیات اجرایی کمیته ملی المپیک در سال ۱۳۶۹ مطرح و به تصویب رسید.

فدراسیون اسلامی ورزش زنان در چهارچوب منشور المپیک با هدف برگزاری مسابقات ورزشی با حفظ و حراست از اصول و موازین اسلامی، تقویت همبستگی در میان بانوان مسلمان و تعالی هویت اسلامی زنان در میادین ورزشی، تحکیم مبانی، عدم تبعیض نژادی و طبقاتی بر طبق موازین اسلامی، ارتقاء فرهنگ ورزشی و گسترش و تقویت کادر ورزشی و تشکیل دوره‌های آموزشی در رشته‌های مختلف را در برنامه کاری خود قرار داده است.

اهداف بازی‌های اسلامی[ویرایش]

در این بازی‌ها می‌توان به ۴ اصل زیر تو جه کرد:

۱- زنان مسلمان نمی‌توانند بدون روسری و لباس محافظ بانوان از نظر اسلام و به طور کلی حجاب کامل اسلامی از نظر اسلام در تمامی رشته‌های ورزشی و بین‌المللی رقابت کنند.

۲- انگیزه دادن به بانوان مسلمان و رقابت برای رسیدن به رکوردهای جهانی و مدال‌های زرین در بازی‌های منطقه ای و قاره ای و جهانی و حتی المپیک.

۳- این بازی‌ها می‌تواند یک رویداد بین‌المللی لقب بگیرد و نتایج این بازی‌ها در کارنامهٔ بانوان و مردان ورزشکار و فدراسیون‌های ورزشی جهانی قرار گیرد.

۴- و اما از ان جا که قرار نبود این رقابت‌ها در ابتدا برای مردان مسلمان هم برگزار شود اما با تصمیم جدید کشور عربستان سعودی از سال ۲۰۰۵ میلادی یعنی از چهارمین دورهٔ بازی‌های زنان این رقابت‌ها برای مردان هم برگزار شد و اما می‌توان اتحاد و همبستگی بین مسلمانان جهان و پیشرفت در ورزش و رسیدن به رکوردهای جهانی و کسب مدال‌های زرین در بازی‌های منطقه ای و قاره ای و جهانی و حتی المپیک را عاملی هم برای مردان و هم برای بانوان مسلمان برای برگزاری این بازی‌ها عنوان کرد.

توضیحات بیشتر:

همانطور که در بالا گفته شد این بازی‌ها در سال ۱۹۹۳ میلادی به پیشنهاد فائزه هاشمی رفسنجانی (نائب رئیس وقت کمیته ملی المپیک ایران در سال ۱۳۶۹) و دختر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی (رئیس سابق مجلس و رئیس جمهوری وقت آن زمان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و همچنین رئیس مجلس خبرگان در حال حاضر) پایه گذاری و به تصویب هیئت اجرایی کمیته ملی المپیک رسید. فائزه هاشمی رفسنجانی به علت این که زنان نمی‌توانند بدون حجاب کامل در مسابقات بین‌المللی رقابت کنند این بازی‌ها را پایه گذاری کرد به طور مثال در رشته‌های آبی یا کشتی و یا بدنسازی و پرورش اندام که بانوان مسلمان باید با لباس‌های مخصوص این رشته‌ها رقابت کنند. که دین مبین اسلام این اجازه را به بانوان نداده‌است که روسری‌ها را از سر و لباس‌ها را از تن در بیآورند و در جلوی مردان با لباس‌های مخصوص این رشته‌ها به مسابقه بپردازند. علت دیگر برگزاری این بازی‌ها انگیزه دادن به بانوان مسلمان و کناره گیری این بانوان از گوشه نشینی و خمودی است.البته برگزاری چنین رویدادی برای آقایان و مخصوصا بانوان می‌تواند تمام جامعه را امیدوار و با شور و نشاط کند و حتی می‌تواند یک رویداد بین الملی لقب بگیرد.و رقابت‌های آن اعم از رکوردها ونتایج بازی‌ها بر کارنامهٔ ورزشکاران و فدراسیون‌های جهانی ورزشی ثبت گردد.

دوره ها[ویرایش]

سال دوره میزبان تعداد کشورها تعداد ورزشکاران تعداد رشته ها مدال ها
اول دوم سوم
۱۹۹۳
I
پرچم ایران تهران / رشت ۱۰ ۴۰۷ ۷ Flag of Kyrgyzstan.svg قرقیزستان (۲۷) Flag of Iran.svg ایران (۲۰) Flag of Azerbaijan.svg جمهوری آذربایجان (۱۲)
۱۹۹۷
II
پرچم ایران تهران ۲۴ ۷۴۸ ۱۲ Flag of Iran.svg ایران (۵۸) Flag of Kazakhstan.svg قزاقستان (۳۵) Flag of Indonesia.svg اندونزی (۱۹)
۲۰۰۱
III
پرچم ایران تهران / رشت ۲۳ ۷۹۵ ۱۵ Flag of Iran.svg ایران (۷۷) Flag of Syria.svg سوریه (۱۸) Flag of Azerbaijan.svg جمهوری آذربایجان (۸)
۲۰۰۵
IV
پرچم ایران تهران ۴۴ ۱۳۱۶ ۱۸ Flag of Iran.svg ایران (۳۱) Flag of Senegal.svg سنگال (۹) Flag of Kazakhstan.svg قزاقستان (۶)
۲۰۱۰
V
پرچم ایران تهران لغو شد
۲۰۱۵
VI
پرچم ایران تهران در آینده
۲۰۱۹
VII
پرچم ایران رشت در آینده
۲۰۲۳
VIII
پرچم قطر دوحه در آینده

مقایسه آماری چهار دوره بازی‌های اسلامی بانوان[ویرایش]

توضیح مختصر :با مقایسهٔ (چهار دوره بازی‌های اسلامی بانوان) می‌توان به ارتقاء سطح کمی بازیها و توسعه سطح کیفی بازیها پی برد.

۱.تعداد رشته‌های ورزشی:۷ ، ۲.تعداد ورزشکاران:۴۰۷ ، ۳.تعداد تیم ها:۴۶ ، ۴.تعداد کشورها:۱۰ ، ۵.تعداد داوران ایرانی:۱۹۰ ، ۶.تعداد داوران بین‌المللی:ندارد ، ۷.تعداد ناظران:۷ ، ۸.تعداد درج در تقویم جهانی:ندارد

۱.تعداد رشته‌های ورزشی:۱۲ ، ۲.تعداد ورزشکاران:۷۴۸ ، ۳.تعداد تیم ها:۹۵ ، ۴.تعداد کشورها:۲۴ ، ۵.تعداد داوران ایرانی:۲۹۰ ، ۶.تعداد داوران بین‌المللی:ندارد ، ۷.تعداد ناظران:۸ ، ۸.تعداد درج درتقویم جهانی:ندارد

۱.تعداد رشته‌های ورزشی:۱۵ ، ۲.تعداد ورزشکاران:۷۹۵ ، ۳.تعداد تیم ها:۸۴ ، ۴.تعداد کشورها:۲۳ ، ۵.تعداد داوران ایرانی:۳۸۹ ، ۶.تعداد داوران بین‌المللی:ندارد ، ۷.تعداد ناظران:۹ ، ۸.تعداد درج در تقویم جهانی:ندارد

۱.تعداد رشته‌های ورزشی:۱۸ ، ۲.تعداد ورزشکاران:۱۳۱۶ ، ۳.تعداد تیم ها:۲۰۰ ، ۴.تعداد کشورها:۴۴ ، ۵.تعداد داوران ایرانی:۱۹۶+۳۲۰ داوطلب ، ۶.تعداد داوران بین‌المللی:۷۴ ، ۷.تعداد ناظران:۱۵ ، ۸.تعداد درج در تقویم جهانی:۱۲

نخستین دوره بازی‌های اسلامی بانوان[ویرایش]

جدول رده بندی نخستین دورهٔ بازی‌های اسلامی بانوان (ایران . تهران . ۱۹۹۳)

 رتبه  کشورها طلا نقره برنز مجموع
۱ Flag of Kyrgyzstan.svg قرقیزستان ۲۷ ۱۰ ۷ ۴۴
۲ Flag of Iran.svg ایران ۲۰ ۱۴ ۲۳ ۵۷
۳ Flag of Azerbaijan.svg جمهوری آذربایجان ۱۲ ۱۷ ۱۵ ۴۴
۴ Flag of Turkmenistan.svg ترکمنستان ۵ ۰ ۵ ۱۰
۵ Flag of Pakistan.svg پاکستان ۴ ۷ ۲ ۱۳
۶ Flag of Tajikistan.svg تاجیکستان ۲ ۷ ۸ ۱۷
۷ Flag of Syria.svg سوریه ۲ ۱ ۹ ۱۲
۸ Flag of Bangladesh.svg بنگلادش ۰ ۰ ۱ ۱
مجموع کل ۷۲ ۵۶ ۷۰ ۱۹۸

توضیحات:

دومین دوره بازی‌های اسلامی بانوان[ویرایش]

جدول رده بندی دومین دورهٔ بازی‌های اسلامی بانوان (ایران . تهران . ۱۹۹۷)

 رتبه  کشورها طلا نقره برنز مجموع
۱ Flag of Iran.svg ایران ۵۸ ۵۵ ۳۷ ۱۵۰
۲ Flag of Kazakhstan.svg قزاقستان ۳۵ ۵ ۹ ۴۹
۳ Flag of Indonesia.svg اندونزی ۱۹ ۱۳ ۰ ۳۲
۴ Flag of Kyrgyzstan.svg قرقیزستان ۱۳ ۱۰ ۵ ۲۸
۵ Flag of Syria.svg سوریه ۱۰ ۲۹ ۲۵ ۶۴
۶ Flag of Azerbaijan.svg جمهوری آذربایجان ۷ ۱۳ ۳۲ ۵۲
۷ Flag of Turkmenistan.svg ترکمنستان ۶ ۱۱ ۴۱ ۵۸
۸ Flag of Pakistan.svg پاکستان ۳ ۱۴ ۹ ۲۶
۹ Flag of Sudan.svg سودان ۲ ۰ ۰ ۲
۱۰ Flag of Jordan.svg اردن ۱ ۰ ۰ ۱
۱۰ Flag of Bosnia and Herzegovina.svg بوسنی و هرزگوین ۱ ۰ ۰ ۱
۱۲ Flag of Bangladesh.svg بنگلادش ۰ ۲ ۱ ۳
مجموع کل ۱۵۵ ۱۵۲ ۱۵۹ ۴۶۶

توضیحات:

سومین دوره بازی‌های اسلامی بانوان[ویرایش]

جدول رده بندی سومین دورهٔ بازی‌های اسلامی بانوان (ایران . تهران . رشت . ۲۰۰۱)

 رتبه  کشورها طلا نقره برنز مجموع
۱ Flag of Iran.svg ایران ۷۷ ۶۵ ۴۳ ۱۸۵
۲ Flag of Syria.svg سوریه ۱۸ ۱۷ ۱۵ ۵۰
۳ Flag of Azerbaijan.svg جمهوری آذربایجان ۸ ۱۱ ۱۳ ۳۲
۴ Flag of Pakistan.svg پاکستان ۶ ۲۲ ۳۱ ۵۹
۵ Flag of Kazakhstan.svg قزاقستان ۴ ۱ ۱ ۶
۶ Flag of Kuwait.svg کویت ۲ ۳ ۱ ۶
۷ Flag of Bangladesh.svg بنگلادش ۲ ۲ ۳ ۷
۸ Flag of Uganda.svg اوگاندا ۲ ۱ ۰ ۳
۹ Flag of Turkmenistan.svg ترکمنستان ۱ ۳ ۶ ۱۰
۱۰ Flag of Iraq.svg عراق ۱ ۲ ۵ ۸
۱۱ Flag of Afghanistan.svg افغانستان ۰ ۲ ۲ ۴
۱۲ Flag of Qatar.svg قطر ۰ ۱ ۳ ۴
۱۳ Flag of Sudan.svg سودان ۰ ۰ ۴ ۴
مجموع کل ۱۲۱ ۱۳۰ ۱۲۷ ۳۷۸

توضیحات:

سومین دورهٔ بازی‌های بانوان مسلمان در تاریخ ۲ الی ۸ آبان ماه ۱۳۸۰، با حضور ۲۳ کشور در ۱۵ رشتهٔ ورزشی در ایران برگزاری گردید. بازی‌ها با تاریخچه دو دوره برگزاری در سال‌های ۱۳۷۱ (۱۹۹۳) و ۱۳۷۶(۱۹۹۷) بار دیگر، با تشکیل ستاد برگزاری بازی‌ها در مهرماه ۱۳۷۹ کار خود را رسماً آغاز نمود.

سومین دورهٔ بازی‌های بانوان مسلمان در حالی انجام شد، که باتوجه به واقعه ۱۱ سپتامبر در آمریکا، شرایط منطقه و جنگ افغانستان، حدود ۳۴ کشور و ۱۵ ناظر اعلام آمادگی کرده بودند. در چنین شرایطی تعداد کشورها به ۲۳ و ناظران جهانی به ۱۵ نفر کاهش یافت. در حالی که در همین زمان برگزاری مسابقات مهمی در سطح منطقه و جهان لغو گردید. این مسابقات در ۱۵ رشتهٔ ورزشی و با حضور ۲۳ کشور و حدود ۷۹۵ ورزشکار, ۳۸۹ داور, ۸ ناظر جهانی و ۱۵ نماینده فدراسیون‌های ورزشی کشور از ۲ الی ۸ آبان ماه در تهران و رشت برگزار شد. رشته‌های ورزشی بازیها: بسکتبال, بدمینتون, تکواندو, تنیس, تنیس روی میز, تیراندازی، دوومیدانی, ژیمناستیک، شطرنج، شمشیربازی, شنا, فوتسال, کاراته, والیبال و هندبال

چهارمین دوره بازی‌های اسلامی بانوان[ویرایش]

جدول رده بندی چهارمین دورهٔ بازی‌های اسلامی بانوان (ایران . تهران . ۲۰۰۵)

 رتبه  کشورها طلا نقره برنز مجموع
۱ Flag of Iran.svg ایران ۳۱ ۳۹ ۳۲ ۱۰۲
۲ Flag of Senegal.svg سنگال ۹ ۵ ۸ ۲۲
۳ Flag of Kazakhstan.svg قزاقستان ۶ ۶ ۵ ۱۷
۴ Flag of Malaysia.svg مالزی ۵ ۷ ۷ ۱۹
۵ Flag of Indonesia.svg اندونزی ۵ ۷ ۶ ۱۸
۶ Flag of Pakistan.svg پاکستان ۵ ۶ ۸ ۱۹
۷ Flag of Armenia.svg ارمنستان ۴ ۲ ۲ ۸
۸ Flag of South Korea.svg کره جنوبی ۴ ۲ ۱ ۷
۹ Flag of Bosnia and Herzegovina.svg بوسنی و هرزگوین ۳ ۲ ۴ ۹
۱۰ Flag of Russia.svg روسیه ۳ ۱ ۰ ۴
۱۱ Flag of Azerbaijan.svg جمهوری آذربایجان ۳ ۰ ۳ ۶
۱۲ Flag of Syria.svg سوریه ۲ ۴ ۱۴ ۲۰
۱۳ Flag of Jordan.svg اردن ۲ ۲ ۳ ۷
۱۴ Flag of Sudan.svg سودان ۲ ۲ ۰ ۴
۱۵ Flag of Tajikistan.svg تاجیکستان ۲ ۱ ۵ ۸
۱۶ Flag of Lebanon.svg لبنان ۱ ۲ ۱ ۴
۱۷ Flag of Iraq.svg عراق ۱ ۱ ۴ ۶
۱۸ Flag of Brunei.svg برونئی ۱ ۱ ۲ ۴
۱۹ Flag of Georgia.svg گرجستان ۱ ۰ ۲ ۳
۲۰ Flag of Qatar.svg قطر ۰ ۰ ۲ ۲
۲۰ Flag of Kuwait.svg کویت ۰ ۰ ۲ ۲
۲۲ Flag of Afghanistan.svg افغانستان ۰ ۰ ۱ ۱
۲۲ Flag of the United Kingdom.svg بریتانیا ۰ ۰ ۱ ۱
مجموع کل ۹۰ ۹۰ ۱۱۳ ۲۹۳

توضیحات:

رشته‌های ورزشی:۱۸رشته ۱.بدمینتون ۲.شنا ۳.والیبال ۴.تیر اندازی ۵.هندبال ۶.جودو ۷.دو ومیدانی ۸.تکواندو ۹.بسکتبال ۱۰.ژیمناستیک ۱۱.اسکواش ۱۲.گلف ۱۳.پینگ پنگ ۱۴.کاراته ۱۵.تنیس ۱۶.فوتسال

کشورهای شرکت کننده: ۴۴کشور ۱.جمهوری آذربایجان ۲.ایران ۳.پاکستان ۴.عمان ۵.قزاقستان ۶.اردن ۷.بحرین ۸.تاجیکستان ۹.لبنان ۱۰.کویت ۱۱.افغانستان ۱۲.بنگلادش ۱۳.ترکمنستان ۱۴.قرقیزستان ۱۵.اندونزی ۱۶.بوسنی و هرزگوین ۱۷.سودان ۱۸.امارات ۱۹.ژاپن ۲۰.آلمان ۲۱.ایالات متحدهٔ آمریکا ۲۲.سری لانکا ۲۳.قبرس ۲۴.لیبی ۲۵.اتیوپی ۲۶.سنگاپور ۲۷.مالدیو ۲۸.انگلیس یا (بریتانیا) ۲۹.سنگال ۳۰.مالزی ۳۱.ارمنستان ۳۲.تایلند ۳۳.سودان ۳۴.قطر ۳۵.کره جنوبی ۳۶.اسلوواکی ۳۷.سوریه ۳۸.گرجستان ۳۹.برونئی ۴۰.روسیه ۴۱.عراق ۴۲-هند ۴۳-فیلیپین ۴۴-تایلند

اولین و دومین و سومین و چهارمین دورهٔ بازی‌های اسلامی بانوان[ویرایش]

جدول رده بندی چهار دورهٔ بازی‌های اسلامی بانوان (ایران . تهران . رشت . ۱۹۹۳ . ۱۹۹۷ . ۲۰۰۱ . ۲۰۰۵)

 رتبه  کشورها طلا نقره برنز مجموع
۱ Flag of Iran.svg ایران ۱۸۶ ۱۷۳ ۱۳۵ ۴۹۴
۲ Flag of Kazakhstan.svg قزاقستان ۴۵ ۱۲ ۱۵ ۷۲
۳ Flag of Kyrgyzstan.svg قرقیزستان ۴۰ ۲۰ ۱۲ ۷۲
۴ Flag of Syria.svg سوریه ۳۲ ۵۱ ۶۳ ۱۴۶
۵ Flag of Azerbaijan.svg جمهوری آذربایجان ۳۰ ۴۱ ۶۳ ۱۳۴
۶ Flag of Indonesia.svg اندونزی ۲۴ ۲۰ ۶ ۵۰
۷ Flag of Pakistan.svg پاکستان ۱۸ ۴۹ ۵۰ ۱۱۷
۸ Flag of Turkmenistan.svg ترکمنستان ۱۲ ۱۴ ۵۲ ۷۸
۹ Flag of Senegal.svg سنگال ۹ ۵ ۸ ۲۲
۱۰ Flag of Malaysia.svg مالزی ۵ ۷ ۷ ۱۹
۱۱ Flag of Tajikistan.svg تاجیکستان ۴ ۸ ۱۳ ۲۵
۱۲ Flag of Sudan.svg سودان ۴ ۲ ۴ ۱۰
۱۲ Flag of Bosnia and Herzegovina.svg بوسنی و هرزگوین ۴ ۲ ۴ ۱۰
۱۴ Flag of Armenia.svg ارمنستان ۴ ۲ ۲ ۸
۱۵ Flag of South Korea.svg کره جنوبی ۴ ۲ ۱ ۷
۱۶ Flag of Jordan.svg اردن ۳ ۲ ۳ ۸
۱۷ Flag of Russia.svg روسیه ۳ ۱ ۰ ۴
۱۸ Flag of Bangladesh.svg بنگلادش ۲ ۴ ۵ ۱۱
۱۹ Flag of Iraq.svg عراق ۲ ۳ ۹ ۱۴
۲۰ Flag of Kuwait.svg کویت ۲ ۳ ۳ ۸
۲۱ Flag of Uganda.svg اوگاندا ۲ ۱ ۰ ۳
۲۲ Flag of Lebanon.svg لبنان ۱ ۲ ۱ ۴
۲۳ Flag of Brunei.svg برونئی ۱ ۱ ۲ ۴
۲۴ Flag of Georgia.svg گرجستان ۱ ۰ ۲ ۳
۲۵ Flag of Afghanistan.svg افغانستان ۰ ۲ ۳ ۵
۲۶ Flag of Qatar.svg قطر ۰ ۱ ۵ ۶
۲۷ Flag of the United Kingdom.svg بریتانیا ۰ ۰ ۱ ۱
مجموع کل ۴۳۸ ۴۲۸ ۴۶۹ ۱۳۳۵

پنجمین دورهٔ بازی‌های اسلامی بانوان[ویرایش]

پنجمین دوره بازی‌های اسلامی بانوان (ایران . ۲۰۱۰)

پنجمین دوره این مسابقات قرار بود در سال ۲۰۱۰ در ایران برگزار شود که به دلایل مشابه دومین دوره بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی لغو شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]