ایل خزل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

در استان ایلام طایفه ای به نام خزل وجود دارد

خزل یک ایل کوچک است که نام خود را از موسس و پدر خود فردی با نام شیخ خزعل دریافت نموده است. در بین مردم استان ایلام در مورد اصالت کردی این ایل شبهات زیادی وجود دارد.

در کتاب تاریخ پشتکوه آمده است که مردم خزل کنونی از نوادگان شیخ خزعل از شیوخ عرب بوده که به مناطقی از استان ایلام کوچ کرده و در همان مناطق به صورت دائم سکونت کرده اند ، برخی نیز معتقد هستند که مردم این طایفه بخشی از مردم قسمت غربی نهاوند استان همدان بوده که به استان ایلام کوچ کرده اند ، برخی نیز اعتقاد دارند با توجه به تشابهی که بین گویش لکی با گویش مردم این طایفه که وجود دارد احتمال آن میرود که طایفه خزل بخشی از طایفه لک ها بوده که در استان ایلام سکونت داشته اند.

البته برخی از بزرگان این طایفه به صحت داشن مورد اول یعنی اصالت عربی خود اشاره دارند.

این طایفه به گویشی همانند گویش لکی تکلم می‌کنند ، مردم این طایفه بیشترین درآمد خود را از طریق کشاورزی و دامپروری کسب میکنند ، با توجه به وضع اقتصادی ضعیف این طایفه مردم خزل از لحاظ فرهنگی و اجتماعی از سطح پایین تری نسب به بقیه طوایف استان ایلام برخوردار هستند.

مردم طایفه خزل به شدت قبیله پرست بوده و خود را از دیگر طوایف استان ایلام بالاتر میدانند ، این طرز فکر باعث شده که مردم دیگر طوایف استان ایلام از مردم خزل متنفر شوند.

واژه خزل در لغت نامه دهخدا تاریخ پشتکوه حقیقت تلخ

پیوند به بیرون[ویرایش]