ایلومنیشن انترتینمنت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ایلومنیشن انترتینمنت
نوع شرکت تابعه of یونیورسال استودیوز
صنعت فیلم
گونه مختلف
بنا نهاده ۲۰۰۷
بنیانگذاران کریس ملداندری
دفتر مرکزی لس‌آنجلس، کلیفرنیا، آمریکا، آمریکا
افراد کلیدی جنت هیلی
ادی اگن
ناتالی فیشر
محصولات فیلم
مالک ان‌بی‌سی یونیورسال
کارکنان سال ۲۰۱۲ - ۳۵ نفر
سال ۲۰۱۲ - ۳۰۰ نفر (به همراه الومینیشن مک گاف)
مادر یونیورسال استودیوز
شرکت‌های وابسته الومینیشن مک گاف
وب‌گاه www.illuminationentertainment.com

ایلومنیشن انترتینمنت شرکت آمریکایی و تهیه کننده فیلم است که توسط کریس ملداندری و در سال ۲۰۰۷ پایه‌گذاری شد. دفتر مرکزی شرکت در سنتا مونیکا، کالیفرنیا می‌باشد. همچنین این شرکت دارای یک رابطه تجاری و توزیعی (در عرصه فیلم‌ها) با یونیورسال استودیوز است.

ایلومنیشن انترتینمنت شهرت خود را مدیون اولین فیلم خود، من نفرت‌انگیز است. قسمت دوم این فیلم در ۳ ژوئیه ۲۰۱۳ تحت نام من نفرت‌انگیز ۲ منتشر شد و فروش فوق العاده آن موفقیت چشمگیری برای شرکت محسوب شد؛ فیلمی دیگر در همین موضوع با نام مینیون‌ها در ۱۰ ژوئیه ۲۰۱۵ توسط این شرکت و با همکاری یونیورسال استودیوز منتشر خواهد شد.

تاریخچه[ویرایش]

کریس ملداندری سمت خود به عنوان رئیس شرکت انیمیشن‌های فوکس قرن بیست‌ویکم را در اوایل سال ۲۰۰۷ ترک کرده و شرکت خود را تحت نام «ایلومنیشن انترتینمنت» راه اندازی کرد. در زمان ریاست وی در شرکت قبلی، محصولات مشهوری همچون عصر یخبندان، قسمت دوم عصر یخبندان با نام عصر یخبندان - ذوب، آلوین و سنجاب‌ها و ربات‌ها عرضه و ارائه شده بود.

در سال ۲۰۰۸ و طی قراردادی، ایلومنیشن اینترتینمنت یکی از زیرمجموعه‌های ان‌بی‌سی یونیورسال شد و طبق قرارداد، از سال ۲۰۱۰ موظف به ساخت یک الی دو فیلم در هر سال است. قابل ذکر است که کمپانی یونیورسال در تاسیس ایلومنیشن انترتینمنت نقش بسزایی داشته و فیلم‌های آن را توزیع می‌کند، اما ایلومنیشن به عنوان تهیه کننده، فعالیت خود را جداگانه و مستقل ادامه می‌دهد.

پروژه‌ها[ویرایش]

اولین فیلم ایلومنیشن انترتینمنت، فیلم مشهور من نفرت‌انگیز در سال ۲۰۱۰ است که بازیگران سرشناسی همچون استیو کارل در آن گویندگی می‌کردند. برای اولین فیلم، فروشی که من نفرت‌انگیز داشت برای شرکت بسیار دلچسب بود.۲۵۱ میلیون دلار در آمریکا و ۵۴۳ میلیون دلار در سرتاسر جهان.

دومین فیلم شرکت در ژانر اکشن و با نام هاپ عرضه شد. باز هم سرشناسان هالیوود همچون راسل برند و جیمز مارسدن در ان ایفای نقش داشتند. هاپ موفق به کسب درامد ۱۰۸ میلیون دلار در آمریکا و ۱۸۳ میلیون دلار در سایر نقاط جهان شد.

در سال ۲۰۱۲، انیمیشن لوراکس توسط شرکت عرضه شد که ۲۱۴ میلیون دلار را در آمریکا و ۳۴۸ میلیون دلار را در سایر نقاط دنیا کسب کرد.

آخرین فیلم اراعه شده، من نفرت‌انگیز ۲ است که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد که رکورددار فروش است.
جدیدترین پروژه‌ای که ایلومنیشن انترتینمنت در حال کار روی آن است، انیمیشن مینیون‌ها است که قرار است در سال ۲۰۱۵ منتشر شود.[۱]

فیلم‌شناسی[ویرایش]

فیلم‌های عرضه شده:

ردیف نام فیلم تاریخ انتشار بودجه ساخت درامد
۱ من نفرت‌انگیز ۹ ژوئیه ۲۰۱۰ ۶۹٫۰۰۰٫۰۰۰ دلار ۵۴۳٫۱۱۳٫۹۸۵ دلار
۲ هاپ ۱ آوریل ۲۰۱۱ ۶۳٫۰۰۰٫۰۰۰ دلار ۱۸۳٫۹۵۳٫۷۲۳ دلار
۳ لوراکس ۲ مارس ۲۰۱۲ ۷۰٫۰۰۰٫۰۰۰ دلار ۳۴۸٫۸۴۰٫۳۱۶ دلار
۴ من نفرت‌انگیز ۲ ۳ ژوئیه ۲۰۱۳ ۷۶٫۰۰۰٫۰۰۰ دلار ۹۰۶٫۲۳۹٫۰۰۰ دلار

فیلم‌های آینده:

ردیف نام فیلم تاریخ انتشار
۱ مینیون‌ها ۱۰ ژوئیه ۲۰۱۵
۲ نامشخص ۱۲ فبریه ۲۰۱۶

پیوندها[ویرایش]

پانویس[ویرایش]