اومرتا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

Omertà رفــتاری محبـوب و از اصول اخلاق و افتخار در مناطق جنوبی ایتالیا مثل سـیـسـیل و آپولیا و کالوبریاست، جایی که تشکیلات جنایی مثــل مـــافـیــا، 'Ndrangheta، Sacra Corona Unita (تاج مقدس متحد) و کـامـورا قوی هستند. همـچنیـن در محــله‌های ایتالیایی-آمریکایی و مناطق دیگری در کشورهای دیگر که جنایت کارهای ایتالیایی به آنها دسترسی دارند (مثل آلمان و کانادا و استرالیا) هم در اندازه‌های پایین تر وجود دارد... یک تعریف رایج از آن هم «قانون سکوت» هست. اومــــرتا این مفهوم رو دربر دارد: «ممنوعیت طبقه بندی شده همکاری با مامورین و سازمان‌های دولتی یا تکیه بر خدمات آن‌ها، حتی وقتی که فرد خودش قربانی جنایتی شده باشد». حتی اگر کسی به گناهی محکوم شده که آن را انجام نداده، باید محکومیتش را بدون اینکه درباره مجرم اطلاعاتی به پلیس بدهد بگذراند، حتی اگر آن مجرم خودش هیچ ارتباطی با مافیا نداشته باشد. در فرهنــگ مافـــیا شکستن قانون اومــرتا مجازات مرگ درپی دارد. این قانون خیلی قبل از تشکیل شدن تشکیلات Cosa Nostra (همون مـافـیا) توسط سیسیلی‌ها درست شده‌است (بعضی باور دارن این قانون در قرن شانزدهم برای مخالفت با حکمرانی اسپانیایی‌ها درست شده). این قانون همچنین ریشه‌های خیلی عمیقی هم در روستاهای Crete یونان دارد.

ســـرچـــشـــمـــه منشا این کلمه توسط OED (Oxford English Dictionary) به کلمه اسپانیایی «hombredad» ردیابی شده که به معنی مــردانگی و جوانمــردیه، که بعد از اصلاح شدن به کلمه سیسیلی «omu» تبدیل شده. بـــر اساس یک تئــوری دیگه، از کلمه لاتــین «humilitas» به معنای فروتنی و تواضع میاد که بعداً تبدیل به «umirta» شده و در نهایت هم در بعضی گویش‌های ایتالیایی به اومــرتا رسیده.

آنتــونیو کوتــررا یکی از اولین محققان مــافـیا از یکی از حرف‌های محلی نقل قول می‌کند که می‌گوید (افسانه ادامه می‌یابد). این نقل قول توسط یــک مرد زخمی و در حال مرگ گفته می‌شود و مخاطب او ضاربش است: «اگر زنده بمونم، می‌کشمت. اگــر بمیرم، می‌بخشمت».

شــک به «کفتر رو نیمکت» یا Cascittuni بودن (اصطلاحی که برای جاسوس‌ها به کار می‌رود) در مافیا بدترین و ننگ ترین شکی است که می‌تونه به هرکس بشه. هـــر شخص این وظیفه رو داره که از مزایای شخصی خودش حفاظت کنه تا به هیچ وجه حتی فکر رفتن پیش پلیس رو برای جبران خسارتش نکنه. کســـی هم که چیزی از دست داده این اجازه رو داره که انتقامشو بگیره یا کسی رو پیدا کنه تا اینکارو براش انجام بده.

در دید پلیس هم اومـرتــا یکی از شدیدترین انواع وفاداری و انسجام در مافیاست. یکی از اصول اصلی اومرتا اینه که خـیلی خیلی تحقیرکننده و پسته که حتی بخوای به مرگ بارترین دشمنت با پیش پلیس رفتن خیانت کنی. کسانی که امور مافیارو مشاهده و تحلیل می‌کنن بحث دارن که آیا این اصل یک توافق جمــعی در بین جامعه مافیاست یا فقط از روی ترس خالصه. این منظور مختصراً در یک ضرب المثل مافیایی بیان شده. Cu è surdu, orbu e taci, campa cent'anni 'mpac (کسی که کـــر و کـــور و ساکـــت باشد صدســـال در صلح زندگــی می‌کند).

در سـال ۱۹۶۳ یکی از اعضای معروف مافیا جــو والاچـی قانون اومرتا را شکست و در کنگره آمریکا درباره وجود مافیا شهــادت داد. در سیسیل pentito (یعنی کسی که توبه کرد) به کسی می‌گویند که قانون اومرتا را بشکند. از معروف ترین پـنــتیتوهای مافـیا تــوماســو بــوسکـتا ست، اولین شاهد ایالتی مهمی که به قاضی‌ها کمک کرد عملیات درونی مافیا رو درک کنن. شخص دیگر هم لــئوناردو ویــتاله کسی بود که خود را در سال ۱۹۷۳ تسلیم پلیس کرد و رای به «بیماری روانی» او دادند و نتیجه شهادتش فقط محکومیت خودش و عــموش بود).

تــعریف‌های دیـــگــر[ویرایش]

یک تعریف ساده شده دیگه از اومرتا اینه که: «هرکسی که علیه شخص دیگری به قانون مراجعه کند یا یک احمق است یا یک بزدل. کسی که نمی‌تواند بدون پلیس از خودش حمایت کند هردوست. خیانت کردن به شخصی که عدالت را رعایت نکرده، حتی اگر آن عمل علیه خود شما بوده، در همان حد بزدلانه‌است، که یک مصدومیت را با خشونت جواب ندادن بزدلانه‌است. این که یک شخص زخـمی به نام ضارب خود خیانت کند بسیار نامردانه و پست است چون اگر آن شخص بهبود یابد شخص ضارب باید به طور خود به خودی انتظار انتقام را داشته باشد»[۱]

منابع[ویرایش]