انواع حماسه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

انواع حماسه[ویرایش]

۱.حماسه اساطیری، که از قدیمی و اصلی‌ترین نوع حماسه‌است و بر مبنای اساطیر شکل گرفته؛ مثل گیل گمش و بخش اول شاهنامه. ۲.حماسه پهلوانی، که در آن از زندگی پهلوانان سخن رفته و قهرمان معمولاً یک پهلوان مردمی است که برای او مرگ بهتر از ننگ است.مثل زندگی رستم در شاهنامه. ۳.حماسه‌های دینی یا مذهبی، که در آن‌ها قهرمان یکی از رجال مذهبی و داستان آن هابر مبنای اصول یکی از مذاهب است.مثل کمدی الهی دانته و خاوران نامه ابن حسام خوسفی. ۴.حماسه عرفانی، که در این گونه حماسه قهرمانان بهد از شکست دادن دیو نفس و در طی شعری مخاطره آمیز در جاده طریقت نهایتاً به پیروزی که همان وصول به جاودانگیست دست می‌یابند.مثل تذکرةالاولیا و منطق الطیر.


تقسیم بندی حماسه از لحاظ قدمت[ویرایش]

۱.حماسه سنتی که به آن حماسه نخستین و حماسه شفاهی نیز می‌گویند.این حماسه در زمان‌های قدیم شکل گرفته و در آن شاعر حتی المقدور در منابع خود که روایات و قصص شفاهی و غیره هستند دخل و تصرف نمی‌کند.

۲-حماسه ثانوی یا حماسه ادبی که بر مبنای حماسه‌های قدیمی ساخته شده و شاعر موضوع آن را یا ابداع می‌کند و یا آزادانه از موضوعات قدیمی سود می‌جوید. ۳-حماسه متاخر که از روی حماسه‌های ثانویه در ادوار متاخر ساخته شده‌است.