انسان راست‌قامت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
'انسان راست‌قامت
محدوده زمانی: پلیستوسن
انسان راست‌قامت، موزه تاریخ طبیعی در آن هاربور، میشیگان
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: نخستی‌ها
تیره: انسان‌سایان
سرده: انسان
گونه: H. erectus
نام علمی
Homo erectus
(دوبوآ، ۱۸۹۲)
مترادف‌ها

Pithecanthropus erectus
انسان پکن
Javanthropus soloensis
Meganthropus paleojavanicus

انسان راست‌قامت (نام علمی: 'Homo erectus') یکی از گونههای سردهٔ انسان بود. این انسان در افریقا تکامل یافت و سپس به بیرون افریقا مهاجرت کرد. فسیل‌های او در شرق آسیا (مثلاً جاوه) به دست آمده‌است. امروزه باور برخی از دیرین مردم‌شناسان این است که گونهٔ انسان خردمند از انسان راست‌قامت تکامل یافته‌است. قدمت فسیل‌های به دست آمده از انسان راست‌قامت بازهٔ ۱٫۹ میلیون‌سال تا ۲۷٬۰۰۰ سال را شامل می‌شود.[۱]

عده‌ای از دیرین‌مردم‌شناسان گونهٔ تکامل‌یافته در افریقا را انسان کارورز می‌دانند و بر این باورند که پدیدآمدنِ راست‌قامت در آسیا بوده‌است. یعنی انسان کارورز بوده‌است که از افریقا به بیرون مهاجرت کرده‌است و در آسیا به انسان راست‌قامت تکامل یافته‌است. به باور ایشانانسان راست‌قامت بعدها به افریقا مهاجرت کرده است.

انسان راست قامت یا هومو ارکتوس نخستین انسان تباری بوده‌است که از آتش استفاده می‌نموده، شکار منبع اصلی تغذیه‌اش بوده و همچون انسان امروزی می‌دویده‌است. هیکل او نسبت به انسان امروزی درشت‌تر بوده و استخوان‌بندی بزرگتری داشته‌است. قد او بین ۱،۴۵ تا ۱،۸ متر تخمین زده می‌شود.

تصویر بازسازی شده از انسان راست‌قامت

تاریخچهٔ کشف[ویرایش]

کالبدشناس هلندی، اویگن دوبیوس که جذب نظریهٔ تکامل داروین شده بود، در سال ۱۸۸۶ به آسیا سفر کرد تا گونه‌ای از اجداد انسان را در آنجا پیدا کند. در ۱۸۹۱ تیم تحقیقاتی او، فسیلی از انسان را در جزیرهٔ جاوه پیدا کرد که نام علمی انسان میمون نما و یا انسان جاوه‌ای را به او دادند. در سالهای بعد نمونه‌هایی دیگر توسط دانشمندان مختلف در چین کشف شد. گرچه بیشتر این نمونه‌ها در جریان جنگ جهانی دوم از بین رفتند. در ابتدای قرن بیستم، بحث داغی میان دانشمندان درگرفت چرا که برخی معتقد بودند که انسان اولیه از آسیا آمده‌است ولی برخی دیگر که در میان آنها تئوری‌های به جا مانده از داروین نیز موجود بود، معتقد بودند که انسان اولیه از آفریقا نشات گرفته‌است. فسیل‌های زیادی که در بین سالهای ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۰ میلادی در شرق آفریقا به دست آمدند، این نظریه را به اثبات رساندند که انسان نماها اولین بار در آفریقا به وجود آمده‌اند.

پانویس[ویرایش]

  1. Sarmiento 158–165

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • Sarmiento, Esteban et al. The Last Human: A guide to twenty-two sepcies of extinct humans, New Haven and London: Yale Uniersity Press, 2007. ISBN 978-0-300-10047-1
  • ویکی‌پدیا آلمانی
  • ویکی‌پدیا انگلیسی