انجمن قلم ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

انجمن قلم ایران یک تشکل غیرِانتفاعی ایرانی است که حدود دویست و ده نفر عضو دارد.

اهداف[ویرایش]

انجمنِ قلم ایران برای رسیدن به اهداف زیر تاسیس شده است:

1ـمجتمع ساختنِ اهالیِ قلم با تکیه بر مسائلِ صنفی

2ـ ایجادِ زمینه مناسب برای احرازِ نقشِ فعال‌تر اعضا در تحولاتِ اجتماعی

3ـ دفاع از آزادیِ بیان و اندیشه در محدوده قانونِ اساسی

4ـ کوشش در راهِ اشاعه هر چه به‌تر و بیشتر ارزش‌های والای انسانی و دینی


موسسان[ویرایش]

اعضای هیئت موسس انجمن قلم ایران، عبارت‌اند از حمید سبزواری، عبدالکریم بی‌آزار شیرازی، علی اکبر ولایتی، علی لاریجانی، راضیه تجار، شمس‌الدین رحمانی، علی معلم، حمید گروگان، محسن چینی فروشان، محمدرضا سرشار، ابراهیم حسن بیگی، محمد میرکیانی، محسن پرویز، سمیرا اصلانپور، سید مهدی شجاعی، مریم جمشیدی، مریم صباغ زاده ایرانی و محمدرضا جوادی.

مهمترین کارها[ویرایش]

برخی از فعالیتهای انجمن قلم ایران تاکنون عبارت‌اند از:

1. پیشنهاد نامگذاری روزی به نام «روز جهانی قلم در جهان اسلام»/ این روز سرانجام با عنوان روز ملی قلم (۱۴ تیر) در تقویم رسمی کشور ثبت و اعلام شد.

2. پیشنهاد اعطای مدرک معادل به شاعران، نویسندگان، پژوهشگران و منتقدان ادبی، همانند سایر رشته‌های هنری/ این طرح، پس از سالها تلاش، سرانجام در مهر ۱۳۸۵ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید؛ و هم‌اکنون عده قابل توجهی از اهالی قلم، از مزایای آن، بهره‌مند شده‌اند و می‌شوند.

3. پیشنهاد انتشار صد اثر (داستان، شعر، پژوهش و نقد ادبی) از صد نوقلم، با مشارکت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی/ این طرح به تصویب رسیده و در حال اجراست (نزدیک به ۳۵ کتاب از این آثار انتشار یافته است).

4. پیشنهاد انتشار ۴۰۰۰۰ صفحه مجموعه آثار چهل شاعر و نویسنده پیشکسوت، با مشارکت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. این طرح به تصویب رسده و در حال اجراست؛ و نزدیک به ۲۰۰۰۰ صفحه از این آثار انتشار یافته است.

5. تأسیس جایزه ادبی قلم زرین برای اهدا به بهترین کتابهای شعر، داستان و پژوهش و نقد ادبی، به طور سالیانه/ این جایزه، همه ساله در روز ملی قلم (۱۴ تیر) به آثار برگزیده، اهدا می‌شود. تا به حال ۷ دوره این جشنواره برگزار شده است.

6. تأسیس فصلنامه ادبی ـ فرهنگی اصحاب قلم / تاکنون ۶ شماره از این فصلنامه منتشر شده است.

7. اهدای ده‌ها فقره وام قرض‌الحسنه پنج و ده میلیون ریالی به اعضا.

8. تلاش در جهت تشکیل «اتحادیه نویسندگان جهان اسلامی»

9. انجام بعضی ملاقاتها و رایزنی‌ها، با برخی از تشکلها و شخصیتهای ادبی و فرهنگی خارجی (از جمله اتحادیه نویسندگان عرب)

10. برگزاری دوره‌ای آموزشی داستان‌نویسی، با مشارکت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس، جلسات نقد داستان، و جشنواره ادبی «سلام بر نصرالله» با مشارکت نهادهای ذیربط.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]