انجمن سینمای جوانان ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

انجمن سینمای جوانان ایران [۱] در سال ۱۳۵۳ تأسیس گردید و از سال ۱۳۵۴، شروع به عضوگیری و تشکیل کلاس‌های آموزشی نمود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در سال ۱۳۶۴، انجمن با حمایت معاونت امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فعالیت مجدد خود را از سر گرفت و با هدف تشویق نوجوانان و جوانان ایرانی به هنر عکاسی و فیلمسازی و با گشایش تدریجی بیش از ۵۰ نمایندگی و دفتر در سراسر کشور، اقدام به جذب علاقه‌مندان به فراگیری رشته‌های کارگردانی، فیلمنامه‌نویسی، عکاسی، تصویربرداری، تدوین و برگزاری آزمون سراسری و دوره‌های یکساله فیلمسازی نمود.

فعالیت‌ها[ویرایش]

انجمن سينماي جوانان ايران، با در اختيار داشتن 60 دفتر در كشور، گسترده ترين مركز آموزش فيلم كوتاه در ايران است كه از منحصر به فردترين نهادهاي آموزشي سينماي كوتاه در جهان به حساب مي آيد.

انجمن سينماي جوانان ايران تقريبا براي هر يك ميليون ايراني، يك دفتر آموزش و توليد سينما در شهرستانهاي مختلف كشور دارد.

اين مراكز گسترده در ايران، از سال 1364 تاكنون به آموزش بيش از 100 هزار هنرجوي سينما پرداخته و هزاران فيلم كوتاه و ميليون ها قطعه عكس، توليد نموده و در پهناي گيتي، بعنوان نماينده ي فرهنگ و تمدن ايران، همچون فرشي هزار رنگ گسترده و درخشيده است.

انجمن سينماي جوانان ايران، هرساله با پذيرش هنرجويان علاقمند به فيلم و سينما در سراسر كشور اقدام به تشكيل كلاس هاي آموزشي خود مي كند. اين كلاس ها به شكل مجموعه ي دروس سينما بانام " دوره ي فيلمسازي "، و يا به شكل تك درس با عنوان " مشاغل سينمايي " بصورت آموزش هاي مهارتي و كارگاهي برگزار مي گردد.

آموزش " دوره ي فيلمسازي " در مدت 7 ماه و شامل دروس :

 • عكاسي
 • آشنايي با سينما
 • فيلمنامه نويسي
 • كارگرداني
 • تصويربرداري
 • تدوين
 • صدابرداري و صداگذاري
 • كارگاه عملي مستندسازي
 • كارگاه عملي فيلمسازي داستاني
 • كارگاه عملي فيلمسازي تجربه گرا

مي باشد كه به روشي نوين و برپايه آموزش هاي مهارتي و تجربي اجرا مي شود و فرصت مناسبي است براي هنرجوي جوان علاقمند به سينما كه همراه با كار عملي و با انجام تجربيات شخصي خود، مرحله به مرحله سينما را فراگيرد و فيلم هاي كوتاه اوليه ي خود را بسازد.

هنرجوي جوان سينما همچنان مي تواند با حضور در انجمن، دوستان همفكر خود را يافته و به كمك آنها، بستر را براي توليدات حرفه اي خود در زمينه سينما فراهم سازد.

آموزش " مشاغل سينمايي " نيز در مدت 2 تا 4 ماه، نسبت به حجم و موضوع درس مورد نظر، بصورت كاملا تخصصي و در يك رشته ي حرفه اي و پيشرفته ي سينمايي برگزار مي گردد.

دروس مورد آموزش در اين دوره هاي كوتاه مدت عبارت است از:

 • مباني عكاسي
 • عكاسي ديجيتال
 • عكاسي پرتره
 • نورپردازي
 • تصويربرداري
 • فيلمنامه نويسي مقدماتي
 • فيلمنامه نويسي تكميلي
 • كارگرداني
 • تدوين
 • صدابرداري
 • تحليل و نقد فيلم
 • مستند سازي
 • نرم افزارهاي تدوين
 • جلوه هاي بصري

و همچنين موارد ديگري از مشاغل سينما را شامل مي شود.

انجمن سينماي جوانان ايران مفتخر است كه در پايان هر يك از دروه هاي آموزشي خود، حمايت لازم براي ساخت فيلم و عكس را با تجهيزات موجود در دفاتر انجام داده و پس از آن با عضويت هنرجو در سينماي جوان، مكان فرهنگي مناسبي براي بحث و گفتگوهاي سينمايي و ساخت فيلم هاي كوتاه، با حمايت كامل مالي و نمايش و حضور آن در گردهمايي هاي ساليانه درشهر، جشنواره هاي استاني، منطقه اي و بزرگترين جشنواره ي فيلم كوتاه ايران به نام " جشنواره ي بين المللي فيلم كوتاه تهران " فراهم آورد.

انجمن سينماي جوانان ايران، در پايان هر يك از دوره هاي مشاغل سينمايي و يا دوره ي فيلمسازي ، به فارغ التحصيلان گواهينامه ي معتبر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي را اعطا مي نمايد كه قابل ترجمه و تائيد براي ساير كشورهاي دنيا نيز هست. بد نيست بدانيد بسياري از فيلمسازان نام آشناي كشورمان، همچون: اصغر فرهادي، رضا ميركريمي، امير شهاب رضويان، شهرام مكري و... نيز سينماي جواني و " انجمني " هستند.

تاریخچه انجمن[ویرایش]

انجمن تا سال 1385 حدود 96 هزار نفر فارغ التحصيل داشته كه اين عده ضمن آموزش ، به توليد فيلم هاي كوتاه در قطع هاي آموزشي 8 م.م ، VHSو S.VHS پرداخته و برخي از آنها به تدريج ، به توليد حرفه اي روي آورده اند. از سوي ديگر انجمن در فاصله سالهاي 76- 1368 همه ساله 4 جشنواره منطقه اي را در نقاط مختلف كشور برگزار نموده است.

برپايي 26 دوره جشنواره ملي و بين المللي فيلم كوتاه تهران، 3 دوره جشنواره فيلم هاي مستند ميراث فرهنگي يادگار ، دو دوره جشنواره مفاهيم قرآن در فرهنگ ايران ( تا پايان سال 1383) ، يك دوره جشنواره فرهنگ ايران زمين و جشنواره فرهنگ و صنعت ( تا پايان سال 1383) يك دوره جشنواره سرزمين زيتون (1388) نيز از ديگر دستاوردهاي انجمن در اين زمينه بوده است.

در عرصه بين المللي نيز آثار توليدي انجمن در جشنواره هاي معتبري نظير كلرمون فران ، كن ، مارسي ، سينما دو رئل – اكس – آن – پرووانس (فرانسه) ، تامپره (فنلاند) ، ايدفا (هلند) ، اوبرهازن ، دويسبورگ ، هامبورگ ، اشتوتگارت (آلمان) ، ونيز ، مونته كاتيني ، تورين ، ميلان ، آرچي پلاگو (ايتاليا) ، سن پترزبورگ (روسيه) ، بارسلونا ، بيل بائو – والنسيا (اسپانيا) ، ابنزه (اتريش) ، مدياويو (مجارستان) ، كارلو ويواري (جمهوري چك ) ، بلگراد (صربستان و مونته نگرو) ، آدنزه (دانمارك) ، كراكو ( لهستان ) ، بوسان ( كره جنوبي ) ، ياماگاتا (ژاپن) ، دراما(يونان) و... به نمايش درآمده و جوايز بسياري هم نصيب فيلمسازان جوان انجمن شده است.

انجمن سينماي جوانان ايران از سال 1369 بعنوان نماينده ايران ، به عضويت اتحاديه بين المللي سينماي غيرحرفه اي يونيكا در آمده و تاكنون ، حضور فعالي در جشنواره هاي آن داشته است. همچنين انجمن بعنوان نماينده ايران ، عضو فدراسيون بين المللي هنر عكاسي فياپ مي باشد و با گشايش آژانس عكس ايران ، گامي در راه عرصه آثار عكاسي هنرمندان ايراني برداشته است.

در زمينه توليد نيز تا سال 1376 فيلم هاي انجمن محدود به ارايه آثار هنرجويان در قطع هاي ( 8م-م – VHS- SVHS) بود، اما از اين سال به بعد و به منظور مشاركت فراگير فيلمسازان شاخص و با تجربه انجمن در خلق آثار بديع ، بخش توليد حرفه اي فيلم هاي كوتاه در قطع هاي بتاكم 16م.م ، 35 م.م، و دي وي كم و بتاكم راه اندازي شد و تا سال 1384 بيش از 920 عنوان فيلم كوتاه حرفه اي نيز توليد گرديده كه 80 جايزه بين المللي نيز براي انجمن به ارمغان آورده است.

انعقاد قرارداد توليد مشاركتي با سازمانها ، نهادها و موسسات داخلي و خارجي ، برگزاري مستمر هفته هاي فيلم و عكس در دفاتر انجمن در سراسر كشور ، چشم انداز سينماي مستند كشورهاي فرانسه ، هلند ، لبنان و فلسطين ، برپايي نمايشگاههاي عكس انفرادي و گروهي عكاسان جوان در شهرهاي مختلف ، برگزاري برنامه سينماي آينده از سال 1377تا 1379 در سينما فلسطين و سپيده به صورت يك نمايش در هفته كه به تدريج به 18 شهرستان نيز تعميم داده شد، تاكيد بر ضرورت بحث نمايش فيلم هاي كوتاه در سينماها ، عرضه توليدات برتر انجمن در شبكه ويديويي كشور، تلويزيون ايران و شبكه هاي مختلف بين المللي ، برگزاري نمايشگاه سالانه عكس هاي مطبوعاتي جهان world press photo در تهران و همينطور طراحي و راه اندازي 4 پايگاه اطلاع رساني (Website) اختصاصي، از ديگر فعاليتهاي انجمن سينماي جوانان ايران تا سال 1384 مي باشد.

هم اكنون انجمن سينماي جوانان ايران آمادگي دارد كليه محصولات خود اعم از فيلم و عكس را عرضه نمايد . همچنين با توجه به وسعت جغرافيايي مراكز 60 گانه انجمن در سراسر ايران ، اين انجمن آماده است تا در برگزاري دوره هاي آموزشي فيلم و عكس و پروژه هاي توليد مشترك و عرضه بين المللي فيلم كوتاه با افراد و سازمانهاي مختلف ايراني و خارجي همكاري داشته باشد.

تاريخچه جشنواره بين المللي فيلم كوتاه تهران[ویرایش]

در سال هاي 1360 تا 1363 جشنواره هاي فيلم كوتاه با عنوان «بخش 8 و 16 م.م» در جشنواره فجر برگزار گرديد. از سال 1365 با پاگرفتن «انجمن سينماي جوانان ايران» به طور رسمي اين جشنواره توسط انجمن برگزار شد كه نام آن به جشنواره «سينماي جوان» تغيير يافت.(در دو زيرمجموعه فيلم وعكس)ششمين جشنواره سينماي جوان در فروردين ماه 1367 در دو بخش فيلم و عكس برگزار شد و بالاخره در سال 1375 همزمان با سيزدهمين جشنواره سراسري سينماي جوان جشنواره عنوان بين المللي را نيز از آن خود كرد.

در سال 1376 جشنواره بين المللي سينماي جوان علاوه بر زيرمجموعه فيلم وعكس بخش فيلمنامه را در دل خود جاي داد و 2 دوره به اين شكل برگزار شد اما در سال 1378شانزدهمين جشنواره بين المللي سينماي جوان اختصاصا" به فيلم پرداخته و با شكل گرفتن جشنواره هاي استاني و منطقه اي سينماي جوان و نام و رسمي كه اين جشنواره در سطح جهان يافت و حالا ديگر رويكرد آن تنها سينماي جوان نبود بلكه بعنوان جشنواره هاي جدي در سطح منطقه و جهان عنوان گرفت. از سال 1382 با «جشنواره بين المللي فيلم كوتاه تهران» تغيير نام يافت و تا كنون ادامه داشته است.

تاريخچه جشنواره هاي استاني[ویرایش]

اين جشنواره ها از سال 1365 با رويكرد برگزاري جشنواره در تمامي استانهاي كشور طرح و برنامه ريزي شد كه در دو بخش فيلم و عكس و از كرمانشاه آغاز شد ، در اين سال 20 استان جشنواره را برگزار كردند.در دومين دور اين جشنواره از سال 1366 با تقسيم كشور به 24 استان تا پايان سال 1369 جشنواره در 24 استان برگزار شد.با رويكرد جديد انجمن و تغيير سياست برگزاري جشنواره ، جشنواره هاي استاني به منطقه اي تبديل شد كه در سال 1371 به 6 منطقه 4 استاني و در سال 1372 تا پايان سال 1377 در 4 منطقه و با حضور 6 استان برگزار گرديد.دور جديد جشنواره هاي منطقه اي از سال 1385 با تقسيم كشور به 3 منطقه 10 تا 11 استاني تقسيم شد.تغيير عمده اين جشنواره ها در سال 1385 اضافه شدن بخش فيلمنامه و پوستر فيلم به جشنواره ها و همچنين كارگاههاي آموزشي است.

اهداف جشنواره[ویرایش]

انجمن سينماي جوانان ايران به منظور ارتقاي سطح آگاهي ، تجربه و بينش نسل جوان براي نيل به سينماي ملي ، با هدف بسط و تعميم ارزش هاي والاي ديني و هويتي ، تحكيم خانواده ، موضوعات اجتماعي و فرهنگي ، اميد ، عدالت ، فرهنگ شهادت و دفاع مقدس ، دستاوردهاي جديد علمي ، ظرفيت هاي فرهنگي ، تمدني ، تاريخي و جغرافيايي كشور ، با نگاه به پرورش هنرمنداني متعهد ، خلاق و توانمند كه موجب دستيابي به آثار فاخر فيلم كوتاه مي شود و معرفي و ارزيابي بهترين توليدات يكساله در مناطق فوق الذكر اقدام به برگزاري جشنواره منطقه اي سينماي جوان مي نمايد.

مهم ترين فعاليتها[ویرایش]

انجمن سينماي جوانان ايران در حال حاضر با برخورداري از 60عضو دفتر و نمايندگي در استانها و شهرهاي مختلف كشور به عنوان متولي سينماي كوتاه كشور همسو با سياستها و اهداف كلان معاونت سينمايي و امور سمعي و بصري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي فعاليت مي كند كه مهمترين آنها به اين ترتيب است:

 • برگزاري جشنواره بين المللي فيلم كوتاه تهران
 • برگزاري جشنواره هاي منطقه اي سينماي جوان
 • برگزاري هفته هاي فيلم و عكس توسط دفاتر انجمن در سراسر كشور
 • عرضه و پخش آثار منتخب فيلم كوتاه در مجامع و بازارهاي بين المللي
 • آموزش ، توليد و عرضه فيلم كوتاه
 • آموزش حدود 6000 هنرجو در سراسر كشور به صورت سالانه
 • توليد 2000 فيلم كوتاه به صورت سالانه در دفاتر و مراكز انجمن
 • بيمه مسئوليت مدني عوامل ساخت فيلم كوتاه در كشور
 • حضور در جشنواره هاي معتبر بين المللي
 • طراح ومبدع طرح تشكيل اتحاديه فيلمسازان كوتاه كشورهاي مسلمان با عضويت كشورهاي لبنان و فلسطين – تونس – كويت – افغانستان – پاكستان – تاجيكستان – قرقيزستان – ايران – امارات متحده عربي – قطر – سوريه – تركيه – ازبكستان – قزاقستان – بوسني و هرزگوين – سودان
 • برگزاري نمايشگاههاي عكس به صورت موضوعي – انفرادي و جمعي

فهرست دفاتر[ویرایش]

اصفهان/ اردبيل/ اهواز/ ايلام/ اروميه/ اراك/انزلي / آباده/ آبادان/ اسلامشهر/ بوشهر/ بندرعباس/ بروجرد/ برازجان/ بيرجند/ بجنورد/ بم/ تبريز/ تويسركان/ تالش/ تهران/ تربت حيدريه/ تنگستان/ چالوس/ خرم آباد/ خميني شهر/ دزفول/ رفسنجان/ رشت/ رودبار/ زنجان/ زاهدان/ ساري / سبزوار/ سنندج/ سمنان/ شيراز/ شاهرود/ شهركرد/ شهرري / قزوين/ قم/ كاشان/ كرمان/ كرمانشاه/ كرج/ گرگان/ گناباد/ لاهيجان/ مراغه/ مشهد/ ملاير/ مهاباد/ مشكين شهر/ نجف آباد/ نيشابور/ نهاوند/ همدان/ ياسوج/ يزد

 1. http://iycs.ir