انجمن سینمای جوانان ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

انجمن سینمای جوانان ایران در سال ۱۳۵۳ تأسیس گردید و از سال ۱۳۵۴، شروع به عضوگیری و تشکیل کلاس‌های آموزشی نمود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در سال ۱۳۶۴، انجمن با حمایت معاونت امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فعالیت مجدد خود را از سر گرفت و با هدف تشویق نوجوانان و جوانان ایرانی به هنر عکاسی و فیلمسازی و با گشایش تدریجی بیش از ۵۰ نمایندگی و دفتر در سراسر کشور، اقدام به جذب علاقه‌مندان به فراگیری رشته‌های کارگردانی، فیلمنامه‌نویسی، عکاسی، تصویربرداری، تدوین و برگزاری آزمون سراسری[۱][۲] و دوره‌های یکساله فیلمسازی نمود.

فعالیت‌ها[ویرایش]

انجمن سينمای جوانان ايران، با در اختيار داشتن ۵۹ دفتر [۳][۴] در كشور، گسترده ترين مركز آموزش فيلم كوتاه در ايران است كه از منحصر به فردترين نهادهای آموزشی سينمای كوتاه در جهان به حساب می آيد.

انجمن سينمای جوانان ايران تقريبا برای هر يك ميليون ايرانی، يك دفتر آموزش و توليد سينما در شهرستانهای مختلف كشور دارد.

اين مراكز گسترده در ايران، از سال ۱۳۶۴ تاكنون به آموزش بيش از صدهزار هنرجوی سينما پرداخته و هزاران فيلم كوتاه و ميليون ها قطعه عكس، توليد نموده و در پهنای گيتی، بعنوان نمايندهٔ فرهنگ و تمدن ايران، همچون فرشی هزار رنگ گسترده و درخشيده است.

انجمن سينمای جوانان ايران، هرساله با پذيرش هنرجويان علاقمند به فيلم و سينما در سراسر كشور اقدام به تشكيل كلاس های آموزشی خود می كند. اين كلاس ها به شكل مجموعهٔ دروس سينما بانام "دورهٔ فيلمسازی"[۵]، و يا به شكل تك درس با عنوان "مشاغل سينمايی"[۶] بصورت آموزش های مهارتی و كارگاهی برگزار می گردد. همچنین "دوره (۱۵ ماهه) انيميشن" یکی از دوره های بلند مدت این انجمن می باشد.[۷]

انجمن سينمای جوانان ايران، در پايان هر يك از دوره ها، به فارغ التحصيلان، گواهينامهٔ معتبر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را اعطا می نمايد كه قابل ترجمه و تائيد برای ساير كشورهای دنيا نيز هست.

بسياری از فيلمسازان نام آشنای كشورمان، همچون: اصغر فرهادی، رضا ميركريمی، امير شهاب رضويان، شهرام مكری و... نيز سينمای جوانی و "انجمنی" هستند.

تاریخچه انجمن[ویرایش]

انجمن تا سال ۱۳۸۵ حدود ۹۶ هزار نفر فارغ التحصيل داشته كه اين عده ضمن آموزش، به توليد فيلم های كوتاه در قطع های آموزشي ۸ م.م ، VHS و S.VHS پرداخته و برخی از آنها به تدريج، به توليد حرفه ای روی آورده اند. از سوی ديگر انجمن در فاصله سالهای ۱۳۶۸ - ۱۳۷۶ همه ساله ۴ جشنواره منطقه ای را در نقاط مختلف كشور برگزار نموده است.

برپايی ۲۶ دوره جشنواره ملی و بين المللی فيلم كوتاه تهران، ۳ دوره جشنواره فيلم های مستند ميراث فرهنگی يادگار، دو دوره جشنواره مفاهيم قرآن در فرهنگ ايران (تا پايان سال ۱۳۸۳)، يك دوره جشنواره فرهنگ ايران زمين و جشنواره فرهنگ و صنعت (تا پايان سال ۱۳۸۳) يك دوره جشنواره سرزمين زيتون (۱۳۸۸) نيز از ديگر دستاوردهای انجمن در اين زمينه بوده است.

در عرصه بين المللی نيز آثار توليدی انجمن در جشنواره های معتبری نظير كلرمون فران، كن، مارسی، سينما دو رئل – اكس – آن – پرووانس (فرانسه)، تامپره (فنلاند)، ايدفا (هلند)، اوبرهازن، دويسبورگ، هامبورگ، اشتوتگارت (آلمان)، ونيز، مونته كاتينی، تورين، ميلان، آرچی پلاگو (ايتاليا)، سن پترزبورگ (روسيه)، بارسلونا، بيل بائو – والنسيا (اسپانيا)، ابنزه (اتريش)، مدياويو (مجارستان)، كارلو ويواری (جمهوری چك)، بلگراد (صربستان و مونته نگرو)، آدنزه (دانمارك)، كراكو ( لهستان)، بوسان (كره جنوبی)، ياماگاتا (ژاپن)، دراما(يونان) و... به نمايش درآمده و جوايز بسياری هم نصيب فيلمسازان جوان انجمن شده است.

انجمن سينمای جوانان ايران از سال ۱۳۶۹ بعنوان نماينده ايران، به عضويت اتحاديه بين المللی سينمای غيرحرفه ای يونيكا در آمده و تاكنون، حضور فعالی در جشنواره های آن داشته است. همچنين انجمن بعنوان نماينده ايران، عضو فدراسيون بين المللی هنر عكاسی فياپ مي باشد و با گشايش آژانس عكس ايران، گامی در راه عرصه آثار عكاسی هنرمندان ايرانی برداشته است.

در زمينه توليد نيز تا سال ۱۳۷۶ فيلم های انجمن محدود به ارايه آثار هنرجويان در قطع های (۸ م-م - VHS - SVHS) بود، اما از اين سال به بعد و به منظور مشاركت فراگير فيلمسازان شاخص و با تجربه انجمن در خلق آثار بديع، بخش توليد حرفه ای فيلم های كوتاه در قطع های بتاكم ۱۶ م.م ، ۳۵ م.م، و دی وی كم و بتاكم راه اندازی شد و تا سال ۱۳۸۴ بيش از ۹۲۰ عنوان فيلم كوتاه حرفه ای نيز توليد گرديده كه ۸۰ جايزه بين المللی نيز برای انجمن به ارمغان آورده است.

انعقاد قرارداد توليد مشاركتی با سازمانها، نهادها و موسسات داخلی و خارجی، برگزاری مستمر هفته های فيلم و عكس در دفاتر انجمن در سراسر كشور، چشم انداز سينمای مستند كشورهای فرانسه، هلند، لبنان و فلسطين، برپايی نمايشگاه های عكس انفرادی و گروهی عكاسان جوان در شهرهای مختلف، برگزاری برنامه سينمای آينده از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۷۹ در سينما فلسطين و سپيده به صورت يك نمايش در هفته كه به تدريج به ۱۸ شهرستان نيز تعميم داده شد، تاكيد بر ضرورت بحث نمايش فيلم های كوتاه در سينماها، عرضه توليدات برتر انجمن در شبكه ويديويي كشور، تلويزيون ايران و شبكه های مختلف بين المللی، برگزاری نمايشگاه سالانه عكس های مطبوعاتی جهان world press photo در تهران و همينطور طراحی و راه اندازی ۴ پايگاه اطلاع رسانی (Website) اختصاصی، از ديگر فعاليتهای انجمن سينمای جوانان ايران تا سال ۱۳۸۴ می باشد.

هم اكنون انجمن سينمای جوانان ايران آمادگی دارد كليه محصولات خود اعم از فيلم و عكس را عرضه نمايد. همچنين با توجه به وسعت جغرافيايی مراكز ۵۹ گانه انجمن در سراسر ايران، اين انجمن آماده است تا در برگزاری دوره های آموزشی فيلم و عكس و پروژه های توليد مشترك و عرضه بين المللی فيلم كوتاه با افراد و سازمانهای مختلف ايرانی و خارجی همكاری داشته باشد.[۸][۹]

تاريخچه جشنواره بين المللی فيلم كوتاه تهران[ویرایش]

در سال های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۳ جشنواره های فيلم كوتاه با عنوان «بخش ۸ و ۱۶ م.م» در جشنواره فجر برگزار گرديد. از سال ۱۳۶۵ با پاگرفتن «انجمن سينمای جوانان ايران» به طور رسمی اين جشنواره توسط انجمن برگزار شد كه نام آن به جشنواره «سينمای جوان» تغيير يافت. (در دو زيرمجموعه فيلم وعكس) ششمين جشنواره سينمای جوان در فروردين ماه ۱۳۶۷ در دو بخش فيلم و عكس برگزار شد و بالاخره در سال ۱۳۷۵ همزمان با سيزدهمين جشنواره سراسری سينمای جوان جشنواره عنوان بين المللی را نيز از آن خود كرد.

در سال ۱۳۷۶ جشنواره بين المللی سينمای جوان علاوه بر زيرمجموعه فيلم و عكس، بخش فيلمنامه را در دل خود جای داد و ۲ دوره به اين شكل برگزار شد. اما در سال ۱۳۷۸ شانزدهمين جشنواره بين المللی سينمای جوان اختصاصا" به فيلم پرداخته و با شكل گرفتن جشنواره های استانی و منطقه ای سينمای جوان و نام و رسمی كه اين جشنواره در سطح جهان يافت و حالا ديگر رويكرد آن تنها سينمای جوان نبود بلكه بعنوان جشنواره های جدی در سطح منطقه و جهان عنوان گرفت.[۱۰]

از سال ۱۳۸۲ با «جشنواره بين المللی فيلم كوتاه تهران» تغيير نام يافت و تاكنون ادامه داشته است.[۱۱][۱۲]

تاريخچه جشنواره های استانی[ویرایش]

اين جشنواره ها از سال ۱۳۶۵ با رويكرد برگزاری جشنواره در تمامی استانهای كشور، طرح و برنامه ريزی شد كه در دو بخش فيلم و عكس و از كرمانشاه آغاز شد، در اين سال ۲۰ استان جشنواره را برگزار كردند. در دومين دور اين جشنواره از سال ۱۳۶۶ با تقسيم كشور به ۲۴ استان تا پايان سال ۱۳۶۹ جشنواره در ۲۴ استان برگزار شد. با رويكرد جديد انجمن و تغيير سياست برگزاری جشنواره، جشنواره های استانی به منطقه ای تبديل شد كه در سال ۱۳۷۱ به ۶ منطقه ۴ استانی و در سال ۱۳۷۲ تا پايان سال ۱۳۷۷ در ۴ منطقه و با حضور ۶ استان برگزار گرديد. دور جديد جشنواره های منطقه ای از سال ۱۳۸۵ با تقسيم كشور به ۳ منطقه ۱۰ تا ۱۱ استانی تقسيم شد. تغيير عمده اين جشنواره ها در سال ۱۳۸۵ اضافه شدن بخش فيلمنامه و پوستر فيلم به جشنواره ها و همچنين كارگاه های آموزشی است.

اهداف جشنواره[ویرایش]

انجمن سينمای جوانان ايران به منظور ارتقای سطح آگاهی، تجربه و بينش نسل جوان برای نيل به سينمای ملی، با هدف بسط و تعميم ارزش های والای دينی و هويتی، تحكيم خانواده، موضوعات اجتماعی و فرهنگی، اميد، عدالت، فرهنگ شهادت و دفاع مقدس، دستاوردهای جديد علمی، ظرفيت های فرهنگی، تمدنی ،تاريخی و جغرافيايی كشور، با نگاه به پرورش هنرمندانی متعهد، خلاق و توانمند كه موجب دستيابی به آثار فاخر فيلم كوتاه می شود و معرفی و ارزيابی بهترين توليدات يكساله در مناطق فوق الذكر اقدام به برگزاری جشنواره منطقه ای سينمای جوان می نمايد.[۱۳][۱۴]

مهم ترين فعاليتها[ویرایش]

انجمن سينمای جوانان ايران در حال حاضر با برخورداری از ۵۹ عضو دفتر و نمايندگی در استانها و شهرهای مختلف كشور به عنوان متولی سينمای كوتاه كشور همسو با سياستها و اهداف كلان معاونت سينمايی و امور سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعاليت می كند كه مهمترين آنها به اين ترتيب است:

 • برگزاری جشنواره بين المللی فيلم كوتاه تهران[۱۵][۱۶]
 • برگزاري جشنواره های منطقه ای سينمای جوان
 • برگزاری هفته های فيلم و عكس توسط دفاتر انجمن در سراسر كشور
 • عرضه و پخش آثار منتخب فيلم كوتاه در مجامع و بازارهای بين المللی
 • آموزش، توليد و عرضه فيلم كوتاه
 • آموزش حدود ۶۰۰۰ هنرجو در سراسر كشور به صورت سالانه
 • توليد ۲۰۰۰ فيلم كوتاه به صورت سالانه در دفاتر و مراكز انجمن
 • بيمه مسئوليت مدنی عوامل ساخت فيلم كوتاه در كشور
 • حضور در جشنواره های معتبر بين المللی
 • طراح و مبدع طرح تشكيل اتحاديه فيلمسازان كوتاه كشورهای مسلمان با عضويت كشورهای لبنان و فلسطين – تونس – كويت – افغانستان – پاكستان – تاجيكستان – قرقيزستان – ايران – امارات متحده عربی – قطر – سوريه – تركيه – ازبكستان – قزاقستان – بوسنی و هرزگوين – سودان
 • برگزاری نمايشگاههای عكس به صورت موضوعی – انفرادی و جمعی

فهرست دفاتر[ویرایش]

اصفهان / اردبيل / اهواز / ايلام / اروميه / اراك / انزلي / آباده / آبادان / بوشهر / بندرعباس / بروجرد / برازجان / بيرجند / بجنورد / بم / تبريز / تويسركان / تالش / تهران / تربت حيدريه / تنگستان / چالوس / خرم آباد / خمينی شهر / دزفول / رفسنجان / رشت / رودبار / زنجان / زاهدان / ساری / سبزوار / سنندج / سمنان / شيراز / شاهرود / شهركرد / شهر ری / قزوين / قم / كاشان / كرمان / كرمانشاه / كرج / گرگان / گناباد / لاهيجان / مراغه / مشهد / ملاير / مهاباد / مشكين شهر / نجف آباد / نيشابور / نهاوند / همدان / ياسوج / يزد

منابع[ویرایش]

 1. ایرنا. «آزمون سراسری دوره های فیلم سازی برگزار می شود». 
 2. خبرگزاری فارس. «آزمون سراسری دوره‌های آموزشی انجمن سینمای جوان برگزار می‌شود». 
 3. ایرنا. «تمرکززدایی در بزرگترین تشکل سینمایی کشور». 
 4. ایرنا. «مدیرعامل انجمن سینمای جوان ایران: این انجمن باید پاتوق فرهنگی هنرمندان باشد». 
 5. انجمن سينمای جوانان ايران : واحد آموزش. «معرفی دوره ۷ ماهه آموزش فيلمسازی». 
 6. انجمن سينمای جوانان ايران : واحد آموزش. «مشاغل سينمايی - دوره های ميان مدت». 
 7. انجمن سينمای جوانان ايران : واحد آموزش. «معرفی دوره بلند مدت انيميشن». 
 8. انجمن سینمای جوانان ايران. «تاريخچه فعاليت انجمن سينمای جوانان ايران». 
 9. جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران. «تاریخچه فعالیت انجمن سینمای جوانان ایران». 
 10. سایت خبری تحلیلی بانی فیلم. «حضور انجمن سینمای جوانان در بازار فیلم کلرمونت فران». 
 11. انجمن سينمای جوانان ايران. «تاريخچه جشنواره بين المللی فيلم كوتاه تهران». 
 12. جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران. «تاريخچه جشنواره بين المللي فيلم كوتاه تهران». 
 13. انجمن سينمای جوانان ايران. «تاريخچه جشنواره های استانی انجمن سينمای جوانان ايران». 
 14. جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران. «تاريخچه جشنواره های استانی انجمن سينمای جوانان ايران». 
 15. خبرگزاری فارس. «اعلام فراخوان و آیین نامه سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران». 
 16. جام جم آنلاین. «معرفی برگزیدگان جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران». 

پیوند به بیرون[ویرایش]