انجمن ام‌اس ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

انجمن ام اس ایران انجمنی ناسودبر (غیرانتفاعی) است برای یاری در زمینه بیماران مبتلا به ام‌اس (اسکلروز چندگانه) که یکی از شایعترین اختلالات عصبی در جامعه‌است.

شکل گیری انجمن[ویرایش]

متأسفانه امروزه بیماری ام اس در بسیاری از خانواده‌های ایرانی افرادی را مبتلا ساخته و خانواده این بیماران شاهد زوال تدریجی تواناییها و سلامت عزیزان خود هستند. مانند هر بیماری ناشناخته دیگر، امکان گردهمایی و تبادل تجربیات و دانسته‌ها و تحقیقات بیماران، خانواده آنها و پزشکان می‌تواند در رسیدن به راه حلی برای جلوگیری و درمان ام اس بسیار موثر باشد.

با توجه به این امر، انجمن ام. اس ایران، به منظور حمایت از بیماران مبتلا، اطلاع رسانی، آموزش و پژوهش و ایجاد بانک اطلاعاتی بیماران، به صورت غیر رسمی از سال ۱۳۷۷ به همت عده‌ای از افراد خیر، خانواده‌های بیماران و پزشکان علاقه‌مند، شکل گرفت و از اواخر سال ۱۳۷۸ به طور رسمی به عنوان تنها نهاد غیر دولتی و ناسودبر حامی این بیماری در ایران به ثبت رسید و هم‌اینک عضو انجمن جهانی ام اس (MSIF) به‌عنوان چهل و یکمین عضو جهانی است و نشریه "پیام ام اس" را به صورت دوماه‌نامه منتشر می‌کند.

اعضای هیات مدیره انجمن شامل آقایان جمشید لطفی (رئیس هیات مدیره)، مجید قمی، محسن آسایش و دکتر جواد سعید تهرانی و خانم فاطمه نیا هستند.

اهداف انجمن ام‌اس[ویرایش]

از آنجایی که مبتلایان به‌ام اس اکثراً دچار ناتوانیهای حرکتی هستند و از ضعف عمومی رنج می‌برند، تهیه دارو، رفت‌وآمد به مراکز درمانی و شرکت در برنامه‌های گروهی برایشان بسیار مشکل است و معمولاً هزینه زیادی هم دربر دارد، مددکاران و اعضای نیکوکار انجمن، وظیفه رسیدگی به امور عمومی بیماران را بر عهده گرفته‌اند و همچنین موفق شده‌اند برای حمایت از این بیماران و استفاده از آخرین دستاوردهای علمی، با بر‌گزار کردن جلسات آموزشی، مشاوره، مددکاری، نشستهای علمی و سمینارها، بازار خیریه و ده‌ها فعالیت مفید دیگر، و همچنین فراهم کردن تجهیزات توانبخشی و کمک حرکتی برای بیماران کم بضاعت، تا حد امکان به اهداف خود نزدیک شده و شرایط بهتری را برای بیماران و خانواده‌های ایشان فراهم کنند.

مختصری از فعالیتهای انجمن[ویرایش]

روسای دانشکده‌های‌های توانبخشی دانشگاه‌های تهران، شهید بهشتی، علوم پزشکی ایران و علوم بهزیستی در نشستی به دعوت نمایندگان انجمن ام اس در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۸۰، برای ارائه خدمات توانبخشی و فیزیوتراپی اعلام آمادگی کرده و مراکزی را به این منظور در اختیار انجمن قرار دادند که شامل:

کلینیک پویا، کلینیک مولوی، بخش فیزیوتراپی بیمارستان فیروزگر، کلینیک کاردرمانی و فیزیوتراپی دانشکده علوم توانبخشی و بهزیستی، کلینیک کاردرمانی، فیزیوتراپی دانشکده توانبخشی دانشگاه شهید بهشتی، کلینیک کاردرمانی، فیزیوتراپی دانشکده توانبخشی علوم پزشکی تهران و مرکز درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، هستند.

علاوه بر این انجمن با ایجاد کلاسهای آب‌درمانی (ورزشگاه حجاب) در سال ۷۹ و کلاسهای یوگا در همان سال بود که همچنان به فعالیت مشغولند.

آموزش بیمار و خانواده او نیز یکی از مهم‌ترین اهداف انجمن به شمار می‌آید و به این منظور فرزندان بیماران در سنین ۶ تا ۱۸ سال از امتیاز آبونمان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برخوردار شدند و از کلاسهای مختلف هنری و نمایش فیلم استفاده می‌کنند. کلاسها و برنامه‌های آموزشی ویژه بزرگسالان شامل کلاسهای روان‌درمانی، کاردرمانی، شیوه صحیح تغذیه، نقش ام اس در ازدواج و تشکیل خانواده و مواردی از این قبیل است.

منابع[ویرایش]

وب‌گاه فریا (برداشت آزاد)

وب‌گاه انجمن