انتشارات سوره مهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

انتشارات سوره مهر نام انتشارات حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی است که از سال ۱۳۶۰ آغاز به کار کرد. این موسسه به واسطه فعالیت تاثیرگذار در عرصه نشر کشور، مورد توجه بوده‌است.

کارنامه و افتخارات[ویرایش]

در چند سال اخیر سوره مهر کتاب‌های متعددی را منتشر کرده که تعدادی از آن‌ها توجه همگانی را به خود جلب کرده و بر سر زبان‌ها افتاده‌اند. شاید در این زمینه کتاب «دا» و «بابا نظر» شاخص‌ترین کارهای این انتشارات باشد. کتاب دا که در مهرماه ۱۳۸۷ در اختیار علاقه‌مندان به کتاب قرار گرفت، یک سال بعد به چاپ صدم رسید و توانست رکورد فروش کتاب و تجدید چاپ کتاب را در یک دوره زمانی مشخص بشکند. هم اکنون (تیرماه ۸۹)تعداد تجدیدچاپ این کتاب به ۱۲۰ نوبت رسیده است. میزان استقبال از کتاب دا در بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران (۱۳۸۸) به حدی بود که قسمتی مجزا برای فروش آن در نظر گرفته شد.

کتاب بابا نظر نیز که خاطرات شهید محمدحسن نظر نژاد را بازگویی می‌کند در شهریور ۱۳۸۸ روانه بازار کتاب شده و تا آذر ماه ۱۳۸۸ به چاپ بیست ودوم رسیده است.

همچنین تعداد دیگری از کتاب‌های سوره مهر نیز مرزهای جغرافیایی را درنوردیده و در خارج از کشور منتشر شده است. لیستی از کتاب‌های ترجمه شده و در حال ترجمه در خارج از کشور در زیر ارائه می‌شود:

برخی از افتخارات سوره مهر[ویرایش]

کسب عنوان ناشر برتر سال ۱۳۸۹ در بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

کسب عنوان ناشر برتر سال ۱۳۸۸ در بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

کسب عنوان ناشر برتر سال ۱۳۸۷ در بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران کسب عنوان ناشر برگزیده ۳۰ سال پژوهش، تاریخ‌نگاری و ادبیات انقلاب اسلامی در بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سال ۱۳۸۸

ناشر برگزیده یازدهمین دوره کتاب سال دفاع مقدس در سال ۱۳۸۶

ناشر برگزیده بیستمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سال ۱۳۸۶

برخی از کتاب‌های این انتشارات که در سال ۸۸ جوایز ادبی را ازآن خود کرده‌اند[ویرایش]

«برگ‌هایی از داستان موسیقی ایرانی»، «آن‌ها» و «تالار پذیرایی پایتخت» برگزیده جایزه فصل

«بی‌خوابی عمیق» (سرودهٔ محمدمهدی سیار اثر برگزیده و نامزد نهایی سومین دوره کتاب سال شعر جوان (جایزه قیصر امین‌پور)[۱] و «من شور» کاندیدای کتاب سال شعر جوان

«من شور» رتبه اول در جشنواره فجر

«دا»،«من و رضا و آیدین» و «ساعتها همه خوابند» برگزیده جایزه غنی پور

تقدیر از «فال خون» نوشته داوود غفارزادگان در جشنواره ربع قرن دفع مقدس در شاخه رمان

در بخش داستان نوجوان ربع قرن دفاع مقدس دو کتاب «گردان چهار نفره» نوشته احمد دهقان و«گل خاکی» اثر شهید حبیب غنی پور برگزیده شدند.

در حوزه خاطرات خود نوشت جشنواره ربع قرن دفاع مقدس، کتاب «روزهای آخر» نوشته احمد دهقان، رتبه ممتاز را کسب کرد و «کنار رود خین» تالیف اشرف السادات مساوات و «هفت روز آخر» اثر محمدرضا بایرامی، رتبه تقدیری را کسب کردند.

در حوزه خاطرات «دیگر نوشت» جشنواره ربع قرن دفاع مقدس نیز کتاب «لشکر خوبان» به قلم معصومه سپهری، ممتاز شد. و «حرمان هور» اثر علیرضا کمری، به عنوان اثر تقدیری معرفی شدند.

«جشن حنابندان» اثر محمدحسین قدمی هم در شاخه گزارش‌نویسی شایسته تقدیر شناخته شد. این کتاب مجموعه‌ای از دو گزارش جنگی است که به وضعیت جبهه‌های جنگ و حاشیه‌های میدان نبرد می‌پردازد. «نامه‌های فهیمه» نوشته علیرضا کمری در شاخه وصیت‌نامه‌ها و نامه‌ها و «درکمین گل سرخ»نوشته محسن مومنی، در شاخه زندگی‌نامه غیر داستانی به عنوان اثر ممتاز معرفی شدند.

منابع[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]