انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه (۲۰۱۴)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه ۱۳۹۳
پرچم سوریه
۱۳۸۶ →
۱۳ خرداد ۱۳۹۳
← ۱۴۰۰

رییس‌جمهور کنونی

بشار اسد
حزب بعث

انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه قرار است در ۱۳ خرداد ۱۳۹۳ (۳ ژوئن ۲۰۱۴ میلادی) بر‌گزار شود.[۱]

البته احتمال عقب افتادن انتخابات تا سقف سال ۲۰۱۶ میلادی نیز مطرح شده‌بود[۲] که چنین نشد.[۳]

پیشینه[ویرایش]

پس از جنگ داخلی سوریه و اعتراضات مردمی با آغاز بهار عربی (بیداری اسلامی)، مخالفان خواستار کناره‌گیری اسد بودند.

در همه‌پرسی قانون اساسی تازهٔ سوریه در سال ۱۳۹۰ قانون جدید با اصلاحاتی تصویب شد. بر اساس این قانون اساسی حزب‌های دیگر نیز آزادانه می‌توانند تشکیل شوند.

طبق قانون قبلی تنها حزب بعث حق فعالیت رسمی داشت (نظام تک‌حزبی) و در انتخابات‌های قبل نیز تنها همه‌پرسی تایید رئیس‌جمهور بر‌گزار می‌شد.

شرایط نامزدی[ویرایش]

طبق قانون تازهٔ انتخابات ریاست‌جمهوری در سوریه که اسفند ۱۳۹۲ به تصویب مجلس رسید، نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه باید این شرایط را داشته‌باشند:

  • پیش از اعلام نامزدی دست‌کم ده سال در سوریه زیسته‌باشد. (طبق این بند طیفی از رهبران مخالفان که بیرون سوریه زندگی می‌کنند نمی‌توانند در انتخابات شرکت کنند)
  • از ۲۵۰ نمایندهٔ مجلس سوریه ۳۵ تن از او حمایت کنند (با توجه به اینکه معارضان مسلح انتخابات مجلس را تحریم کرده‌بودند و در مجلس نماینده‌ای ندارند، احتمالاً طبق این بند حق شرکت در انتخابات را نخواهند داشت [نیازمند منبع])
  • ملیت سوری و تبعهٔ کشوری دیگر نبودن، پدر و مادر سوری، همسر سوری
  • بهره‌مندی از حقوق سیاسی و مدنی، نداشتن محکومیت‌های جنایی

طبق این قانون همهٔ حزب‌ها می‌توانند در انتخابات شرکت کنند.[۴][۵]

حزب‌ها و ائتلاف‌ها[ویرایش]

بشار اسد رییس‌جمهور کنونی سوریه اعلام کرده‌است که در انتخابات سال ۹۳ نامزد خواهد شد.[۶] وی نامزد حزب بعث خواهد بود.

ماهر عبدالحفیظ حجار دبیرکل حزب ارادهٔ ملی و نمایندهٔ مردم حلب در مجلس سوریه از فهرست جبههٔ مردمی برای تغییر و آزادی -که در انتخابات مجلس گذشته با فهرست حزب بعث رقابت می‌کرد- در انتخابات سوریه نام‌نویسی کرده‌است. وی پیشتر عضو حزب کمونیست سوریه بوده‌است که از آنان جدا شد بعدتر با برخی رهبران حزب کمونیست کمیتهٔ ملی وحدت کمونیست‌های سوری را پایه‌گذاری کرد که در سال ۲۰۱۱ میلادی به «حزب ارادهٔ ملی» تغییر نام داد.[۷]

برگذاری[ویرایش]

عمران زعبی وزیر اطلاع‌رسانی سوریه اعلام کرد که انتخابات در موعد مقرر خود بر‌گزار می‌شود. قرار است تلویزیون رسمی سوریه تبلیغات نامزدان را پوشش دهد.

نام‌نویسی نامزدان از ۱ اردیبهشت آغاز خواهد شد. گفته شده حداقل دو تن در این انتخابات با اسد رقابت خواهند کرد.

انتخابات تنها در بخش‌های تحت واپایش و تسلط ارتش سوریه بر‌گزار خواهد شد، و در منطقه‌های تحت تسلط گروه‌های تروریستی مانند داعش و دیگر معارضان مسلح بر‌گزار نمی‌شود، از جمله رقه و بخش‌هایی از ریف دیرالزور و حلب. همچنین انتخابات در اردوگاه‌های پناهجویان سوری و سفارت‌های خارجی سوریه نیز بر‌گزار نمی‌شود. و . از مجموع ۲۳ میلیون شهروند سوری در این منطقه‌ها حدود ۱۹میلیون و ۴۰۰هزار تن در مناطق تحت حاکمیت ارتش زندگی می‌کنند.

به رغم نظارت نکردن ناظران بین‌المللی، همهٔ رسانه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی می‌توانند انتخابات را پوشش دهند و به منزلهٔ ناظران خواهند بود.[۸]

پی‌نوشت و منبع[ویرایش]