انار شیطان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
انار شیطان
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
Division: گیاهان گلدار
رده: دولپه‌ای‌ها
راسته: لب‌گلی‌ها[۱]
تیره: پیچ‌اناریان[۲]
سرده: Tecomella
گونه: T. undulata
نام علمی
Tecomella undulata
دی. دان.

انار شیطان گونه‌ای درخت کوچک از تیرهٔ پیچ‌اناریان است.

در ایران این درختچه را با نام‌های محلی گل‌پرک، پرپوک، سمنگ، سونگ، حمید، فرفار و ساج بیابان هم می‌نامند.

انار شیطان درخت‌چه‌ای بومی جنوب آسیا است. این درحت از گونه‌های مهم مناطق بیابانی و خشک در جنوب ایران می‌باشد که در استان بوشهر، خوزستان و هرمزگان به صورت توده‌های کوچک نسبتاً خالص پراکنش دارد. جنگلی به نام گلپرکی دلفارد در جیرفت از رویشگاه‌های معروف آن در ایران است.

انار شیطان درختی بسیار مقاوم به خشکی، یخ‌زدگی و آتش‌سوزی است. برگ‌های آن خوراک دام است. چوب آن زیبا محکم بادوام است و برای ساختن برخی چوبهای جادو خاص کاربرد دارد و نیز برای لوازم ظریف و پرکابرد نیز بکار می‌آید. این گیاه در شفابخشی نیز برای درمان برخی بیماریها مانند لکه‌های سفید روی پوست، بزرگی طحال و نیز سفلیس استفاده می‌شود.

ویژگی‌ها[ویرایش]

معمولاً ارتفاع آن بین ۴ تا ۱۲ متر است. برگهای تقریباً همیشه سبز انار شیطان متقابل باریک و کشیده با کناره‌های صاف است. گلهای آن درشت بی‌بو و سرخ رنگ و یا زرد مایل به قرمز و درازای جام گلها ۴ تا ۷ سانتیمتر است. میوه باریک و دراز آن به طول ۲۰ سانتیمتر است. پرچمها از جام گل بلندتر، کیسه‌های بساک دو حجره‌ای، حجره‌ها واگرا. میوه کپسول خورجین مانند، خطی طویل، دوحجره‌ای، دو دریچه‌ای، تقریباً فشرده. دانه‌ها در جهت عرضی بالدار، بالها ضخیم و در نهایت با لبه‌ای تا حدودی غشایی.

منابع[ویرایش]

  • کرمان‌پرس، بازدید: دسامبر ۲۰۰۸.
  • ولی، عباس‌علی، کشاورزی جنگل انار شیطان (Tecomella Undulata) درختی مناسب برای جنگل‌کاری در خشک‌بوم. در: زیتون، دوره: -، شماره: ۱۵۶، خرداد و تیر ۱۳۸۲، ص. ۵۰ تا ۵۳.
  • مظفریان ولی‌الله، شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران

انار شیطان (سمنگ) در علامَرودشت فارس

  1. Lamiales
  2. Bignoniaceae

درخت سـمـیـل (انار شیطان) -فین-هرمزگان