پرسش‌نامه شخصیتی چندمحوری مینه‌سوتا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ام‌ام‌پی‌آی)
پرش به: ناوبری، جستجو
ُپرسش‌نامه شخصیتی چندمحوری مینه‌سوتا
تشخیص پزشکی
ICD-9-CM 94.02
سمپ D008950

پُرسش‌نامه شخصیتی چندمحوری مینه‌سوتا (MMPI) مشهورترین و پر مصرف‌ترین آزمون شخصیتی برای سلامت روانی است که سال ۱۹۳۰ منتشر شد. پرسش‌های این آزمون جملاتی اِخباری هستند که فرد باید موافقت یا مخالفت خود را با آن‌ها اعلام کند. مثال‌هایی از نوع عبارت‌های آزمون MMPI در زیر آمده‌است.

من اشتهای زیادی برای غذا خوردن دارم.

من به ندرت نگران سلامتی ام می‌شوم.

من پدرم را دوست دارم.

من یک آدم مهم هستم.

از آنجا که MMPI، پرسشنامهٔ پیچیده‌ای است، پیامدهای سوء تفسیر آن بسیار زیان بار است. به همین جهت استفاده از آن مستلزم وجود اجرا کنندگان آموزش دیده و با تجربه‌است. توصیه شده‌است که این آزمون از سوی پرسنل مدارس مورد استفاده قرار نگیرد. در آزمون MMPI پاسخ‌های یک فرد با گروهای مختلفی از بیماران روانی مقایسه می‌شود.

MMPI-2[ویرایش]

نخستین نسخهٔ اصلاح شدهٔ MMPI-2، MMPI است که در سال ۱۹۸۹ انتشار یافته‌است. MMPI-2 برای افراد بزرگ سال ۱۸ سال و بالاتر مناسب است. MMPI-2 شامل ۵۶۷ گزاره می‌شود و معمولاً حدود یک تا دو ساعت زمان می‌برد. همچنین نسخهٔ کوتا شده‌ای از MMPI-2 وجود دارد که شامل ۳۷۰ گزارهٔ اول MMPI-2 است. نسخهٔ کوتا شدهٔ MMPI-2 در وضعیت‌هایی به کار می‌رود که وقت کم است. آزمون شخصیتی مینه سوتا یا MMPI را می‌توان یکی از مهمترین و معتبرترین آزمونها در زمینه شخصیت دانست. این پرسشنامه در سال ۱۹۴۳ بوسیله هاتاوی و مک کنیلی در دانشگاه مینه سوتا ساخته شد و از آن پس در پژوهشهای مختلف مربوط به مسائل شخصیتی و اختلالات روانی و در بیمارستانها، کلینیکها و مراکز بهداشت روانی مورد استفاده گسترده‌ای قرار گرفت. از سال ۱۹۴۳ تا ۱۹۵۴ بالغ بر ۶۸۹ مقاله پژوهشی که بیانگر ارزش چشمگیر این پرسشنامه در تشخیص و ارزشیابی شخصیت می‌باشد، منتشر شد.

مقیاسهای اساسی[ویرایش]

پرسشنامه شخصیتی چند وجهی مینه سوتا دارای سه مقیاس می باشد که عبارتند از : مقیاسهای روایی اولیه ، مقیاسهای روایی جدید و مقیاسهای بالینی . مقیاسهای روایی اولیه شامل : نمیتوانم بگویم ، دروغ پرداز ، نابسامدی و مقیاس اصلاح می باشد . مقیاسهای روایی جدید شامل : ناهمسانی پراکندگی پاسخ ، ناهمسانی پاسخهای درست و F back می باشد. مقیاسهای بالینی نیز شامل : خود بیمارانگاری ، افسردگی ، هستری ، انحراف روانی - اجتماعی ، مردانیگ زنانگی ، پارانویا ، ضعف روانی ، اسکیزوفرنی ، شیدایی خفیف و درونگراییی اجتماعی.

منابع[ویرایش]

روان‌شناسی شخصیت شابک: ۶-۲۰۱-۴۵۵-۹۶۴ راهنمای سنجش روانی شابک : 106-372-964 http://en.wikipedia.org/wiki/Minnesota_Multiphasic_Personality_Inventory