امید نوروزی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
امید نوروزی

امید نوروزی شهریور ۱۳۹۰ ترکیه، استانبول ۲۰۱۱
مدال‌ها
شرکت‌کنندهٔ کشور  ایران
کشتی فرنگی مردان
بازی‌های المپیک
طلا لندن ۲۰۱۲ 60ک‌گ
مسابقات جهانی
طلا استانبول ۲۰۱۱ ۶۰ ک‌گ
نقره تاشکند ۲۰۱٤ ۶۰ ک‌گ
بازی‌های آسیایی
طلا ۲۰۱۰ گوانگ‌ژو ۶۰ ک‌گ
مسابقات جام جهانی
طلا ارمنستان ۲۰۰۹ ۶۰ ک‌گ
طلا بلاروس ۲۰۱۰ ۶۰ ک‌گ

امید نوروزی متولد ۱۰ اسفند ۱۳۶۴ در شیراز، کشتی‌گیر ایرانی المپیک ۲۰۱۲ لندن در وزن 66کیلوگرم است.

بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰[ویرایش]

در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ گوانگژو پس از شکست ریوتارو ماتسوموتو از ژاپن نایب قهرمان جهان، ژن جی از چین و جوماشف از ازبکستان در فینال جونگ جی هیون از کره جنوبی راشکست داد و اولین کشتی گیر ایرانی لقب گرفت که روی سکوی اول بازی‌های آسیایی گوانگجو ایستاد.

مسابقات جهانی استانبول ۲۰۱۱[ویرایش]

در مسابقات جهانی استانبول ۲۰۱۱، پس از استراحت در دور اول، مقابل کنستانتین بالیتسکی از امریکا، زائور کورماگومدوف از روسیه، جیانگ شنگ از چین و جونگ جی هیون قهرمان المپیک آتن از کره جنوبی پیروز شد و به فینال رسید. حریف او در مبارزه پایانی، آلمات کبیسبایف از قزاقستان بود نوروزی در این مسابقه که در سالن سینان اردم استانبول برگزار شد، اگرچه تایم دوم را با نتیجه ۴-۰ واگذار کرد اما وقت‌های اول و سوم را با برتری ۲ بر صفر و ۶ بر ۵ پشت سر گذاشت. وی در پایان به عنوان فنی ترین کشتی‌گیر این دوره از مسابقات لقب گرفت.

المپیک تابستانی لندن ۲۰۱۲[ویرایش]

دوشنبه ۶ اوت ۲۰۱۲ در ورزشگاه اکسل لندن امید نوروزی در المپیک لندن ابتدا یانگ شنگ چینی را با نتیجه سه بر یک شکست داد، او پس از این پیروزی به مصاف سرامیوف آنگلاف بلغار رفت و با اقتدار سه بر صفر پیروز این مسابقه هم شد و به مصاف حریف باهوش و قدرتمند خود یعنی المت کیبیسپایف از قزاقستان رفت و آن مسابقه هم با نتیجه سه بر یک پیروز شد و به مرحله نیمه نهایی المپیک لندن رفت تا با حریف ژاپنی خود یعنی ریوتارو ماتسوموتو مسابقه دهد و اینبار هم با پیروزی سه بر صفر به فینال المپیک ۲۰۱۲ لندن راه یافت. او در فینال این مسابقات نیز توانست با اقتدا ریواز لاشکی گرجستانی را در مجموع دو بر صفر شکست دهد و مدال طلای این مسابقات را کسب نماید و ایران را صاحب دومین مدال طلا در تاریخ کشتی فرنگی کند، وی پس پایان مسابقه از خوشحالی محمد بنا مربیش را سالتو سوبلس کرد. امید در بازیهای جهانی دانمارک با ناداوری به لاشکی باخته بود.

تحصیلات[ویرایش]

وی دارای مدرک فوق لیسانس مدیریت از دانشگاه شیراز است.[۱]

منابع[ویرایش]