الیشه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از الیزئوس)
پرش به: ناوبری، جستجو
الیزئوس
زادروز ۴۱۰
درگذشت ۴۷۵
ملیت ارمنی
مذهب مسیحی


الیزئوس ، الیزائوس ، الیشه وارداپت یا یغیشه وارداپت یا یگیشه وارداپت (به ارمنی: Եղիշե) مورخ ارمنی است.

او بین سالهای ۴۱۰ تا ۴۷۵ میلادی در ارمنستان می‌زیست. این مؤرخ دربارهٔ کیش زرتشتی در دورهٔ ساسانیان در رساله‌ای پرداخته است.

روایت این نویسنده بیشتر از این لحاظ که دربارهٔ اوضاع دینی ایران در دورهٔ ساسانی و بویژه در عهد یزدگرد دوم و کوششهای مهرنرسی وزیر آن پادشاه برای گسترش کیش زردشتی در بیرون از مرزهای ایران و بازگرداندن ارمنیان از دین برگشته به دین بهی گزارشی دارد که حایز اهمیت است. با اینکه الیزئوس نویسنده‌ای آگاه به نظر می‌رسد باید یادآور شد که بسیاری از گواهی‌های او دربارهٔ باورهای ایرانی نادرست می‌نماید و گزارشی که از فرمان مهرنرسی نقل کرده، از منابع غیرقابل اعتماد مأخوذ بوده و شاید ساختگی باشد.[۱]

یغیشه از شاگردان مسروپ ماشتوتس آفرینندهٔ الفبای ارمنی بود. در ۴۳۴ میلادی او به اسکندریه رفت تا زبان یونانی، سریانی و علوم سبعه را بیاموزد. در ۴۴۱ میلادی به ارمنستان بازگشت و به جنگ دینی مسیحیان ارمنستان با یزدگرد دوم پادشاه ساسانی پیوست. پس از شکست در جنگ، یغیشه زندگی سپاهی را بدرود گفت و در کوه‌های جنوب دریاچه وان گوشه‌گیری را برگزید. در آنجا بود که از وی خواسته‌شد تا رویدادهایی را که از سر گذرانده بنویسد و بدین‌گونه او روی به تاریخ‌نویسی آورد.

پانویس[ویرایش]

  1. دین ایرانی، ص ۱۵۷

منابع[ویرایش]