الوان (شهر)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۲°۰۶′۴۱″ شمالی ۴۸°۲۷′۳۶″ شرقی / ۳۲.۱۱۱۳۹° شمالی ۴۸.۴۶۰۰۰° شرقی / 32.11139; 48.46000 الوان شهر و بخشی است در استان خوزستان. این شهر در شهرستان شوش قرار دارد. این شهر در سال ۱۳۷۴ با تأسیس شهرداری تبدیل به شهر شد و پیش از آن روستایی بود با نام عبدالخان [۱].

شهرالوان جمعیتی بالغ بر حدود7000نفر دارد. این شهر از جنوب به رودخانه کرخه، و از شرق به اهواز و از غرب به شهرستان شوش دانیال محدود شده است. شهرالوان که سابقه شهرنشینی آن به تاسیس شهرداری وانجام خدمات شهری به سال 1376 برمی گردد گویش و زبان محلی ساکنان آن زبان عربی می باشد که اکثراً درزمینه های حمل ونقل ،کشاورزی ودامداری فعالیت می نمایند. شهرداری الوان

هنرمندان[ویرایش]

علوان الشویع خوانندهٔ اهل علوان که بعدها به اهواز سفر کرد [۲] و مبدع سبک آواز عربی علوانیه [۳]است که به نام او معروف شد.[۴] سبک علوانیه از مرزهای خوزستان و ایران فراتر رفت[۵] و در عراق، بحرین و کویت نیز رواج یافت.

هم اکنون هنرمندان و ترانه سرایان این کشورها این سبک را با نام «علوان اهوازی» می‌شناسند. علوان در این سبک، با نواختن ساز «رباب» که ساز سنتی خوزستان و جنوب عراق است، اشعاری از شاعران نامدار گذشته و حال را می‌خواند و همزمان با اجرا و ادای اشعار نام شاعر را ذکر می‌کرد.

پیوندها[ویرایش]

  1. ایرنا ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۶
  2. وب سایت هفته نامهٔ رضوان خوزستان
  3. سایت ساتراپ توشهٔ ایران
  4. سایت شعر نو
  5. سایت خبری خوز نیوز