الدر اسکورولز ۴: آبلیویئن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
الدر اسکورولز ۴: آبلیویئن
The Elder Scrolls IV: Oblivion
Oblivion Cover.JPG
جلد نسخه آمریکای شمالی
توسعه‌دهنده(ها) بتزدا
ناشر(ها) ۲کا گیمز
بتزدا
طراح(ها) تاد هاوارد
(مدیر تولید)
کن رالستون
(رهبری طراحی)
'سری الدر اسکورولز
موتور Gamebryo
هاوک (فیزیک)
SpeedTree (درختان)
سکو(ها) ویندوز، ایکس‌باکس ۳۶۰، پلی‌استیشن ۳، تلفن همراه
تاریخ(های) انتشار مایکروسافت ویندوز، ایکس‌باکس ۳۶۰

EUR ۲۴ مارس, ۲۰۰۶
JPN ۲۳ مارس, ۲۰۰۶
NA ۲۰ مارس, ۲۰۰۶
پلی‌استیشن ۳
EUR ۲۷ آوریل, ۲۰۰۷
JPN ۲۶ آوریل, ۲۰۰۷
NA ۲۰ مارس, ۲۰۰۷

سبک(ها) دنیای آزاد، نقش آفرینی
حالت(ها) یک نفره ( با دید اول شخص و سوم شخص)
توزیع دی‌وی‌دی، دیسک بلو-ری

الدر اسکورولز ۴: آبلیویئن (به انگلیسی: The Elder Scrolls IV: Oblivion)، یک بازی ویدئویی در سبک نقش آفرینی که دارای یک دنیای آزاد می‌باشد و توسط استدیو بازی‌سازی بتزدا ساخته شده، و بوسیلهٔ بتزدا و تیک تو منتشر شده‌است. آبلیویئن ابتدا در مارس ۲۰۰۶ برای ویندوز و ایکس‌باکس ۳۶۰ منتشر شد اما نسخه پلی‌استیشن ۳ آن یک سال بعد در مارس ۲۰۰۷ در آمریکای شمالی و آوریل ۲۰۰۷ در اروپا و استرالیا توزیع گردید. این چهارمین قسمت از سری بازی‌های اکشن نقش‌آفرینی کتیبه‌های کهن است که دنباله الدر اسکورولز ۳: موروویند و پیش از الدر اسکورولز ۵: اسکایرم است. بعد از انتشار چندین محتوای کوچک، یک بسته بزرگ با نام جزایر لرزان برای خرید توزیع شد. نسخه سالیانه بازی نیز که شامل جزایر لرزان و شوالیه‌های خدایان می‌شد در سپتامبر ۲۰۰۷ برای ویندوزر، ایکس‌باکس ۳۶۰ و پلی‌استیشن ۳ منتشر شد.

خلاصه داستان[ویرایش]

بازی با به هوش آمدن بازیکن در زندان امپراتوری آغاز می‌شود. امپراتور یوریل سپتیم وارد سلول بازیکن شده و او را می‌شناسد. با خروج امپراتور و محافظانش از راه مخفی داخل سلول، بازیکن آزاد می‌شود. امپراتور به بازیکن اعتماد کرده و گردنبند خود را به او می‌دهد تا آن را به دست وارثش برساند، امپراتور می‌گوید راهبی به نام جفری را بیاد و گردند را به او واگذار کن و بعد از آن کشته می‌شود. بعد از یافتن جفری او در می‌یابد امپراتور پسری به نام مارتین دارد که او نیز یک راهب است و در شهری به نام کوواچ کار می‌کند. بازیکن از زندان فرار کرده و آزاد است خواسته امپراتور را اجرا کند و یا به دنبال داستان خود برود.[۱]

روندبازی و محیط[ویرایش]

بازی در قاره تامریل و در ایالت سایرودیل اتفاق افتاده و از نوع دنیای آزاد است. این بازی از قوانین نسل سوم نقش آفرینی پیروی می‌کند. بازیکن می‌تواند تا حد دلخواه داستان اصلی را به تاخیر انداخته و ماجراهای جانبی را دنبال کند و المان های زندگی مجازی میتواند این تاخیر را افزایش دهد. داستان‌های جانبی بسیار متنوع بوده و گاهی از داستان اصلی جذابتر می‌باشند. ماموریت‌های گروه‌ها از مهم‌ترین ماموریت‌های جانبی می‌باشد که از داستان مستقل و قوی بهره‌مند هستند که مهم‌ترین این گروه 'برادری تاریک' می‌باشد.


منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]