اشکال نرم‌افزاری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
برای گزارش باگ در نرم‌افزار مدیاویکی به بخش گزارش باگ مراجعه کنید

اشکال(به انگلیسی: Bug[۱] گیر یا باگ نوعی خطا یا اشتباه در اجرای نرم‌افزار است که موجب نتایج اشتباه یا اجرا نشدن نرم‌افزار می‌شود. علت این اشکالات می‌تواند اشتباه در هنگام برنامه‌نویسی باشد. شرکت‌های سازنده نرم‌افزارها برای حل این مشکل قبل از ارائه نسخه نهایی نسخه‌هایی تحت نام بتا یا آلفا انتشار می‌دهند تا افرادی آنها را بررسی کنند و این باگ‌ها را گزارش کنند. به این افراد بتا تستر (Beta Tester) می‌گویند.

بعضی اوقات شرکت‌های سازنده نرم‌افزار به عمد یک یا چند اشکال در نسخه‌های قابل بازی قبل از انتشار، که رایگان پخش می‌کنند، می‌گذارند تا از کپی غیرمجاز آنها جلوگیری کنند مانند بازی کیش یک آدم‌کش.

انواع اشکال[ویرایش]

این خطاها انواع مختلفی دارند و هر کدام از این نوع‌ها در زمان خاصی تشخیص داده می‌شوند، انواع خطاهای برنامه‌نوسی به شرح زیر می‌باشد:

  1. خطاهای زمان اجرا
  2. خطاهای زمان کامپایل
  3. خطاهای لغوی
  4. خطاهای نحوی
  5. خطاهای معنایی
  6. خطاهای منطقی

که از بین همهٔ این خطاها، خطاهای نحوی رایجترین می‌باشد.

خطاهای دیرهنگام[ویرایش]

بعضی اوقات خطا لغوی است ولی به جای اینکه تحلیل‌گر لغوی آن را تشخیص دهد، در یک مرحله بعد تشخیص داده می‌شود که به این نوع خطاها، خطاهای دیرهنگام گویند.

همچنین ببینید[ویرایش]

منبع[ویرایش]

  1. اشکال واژهٔ مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی بجای Bug در انگلیسی است. «فرهنگ واژه‌های مصوّب فرهنگستان: ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۵، بخش لاتین، صفحهٔ ۳۵»(فارسی)‎. وب‌گاه رسمی فرهنگستان. بازبینی‌شده در ۲۶ خرداد ۱۳۸۹. 
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Software bug»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد.