اسکندرلو (شازند)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۳°۴۸′۱۰″ شمالی ۴۹°۱۰′۴۰″ شرقی / ۳۳.۸۰۲۷۸° شمالی ۴۹.۱۷۷۷۸° شرقی / 33.80278; 49.17778

اسکندرلو (شازند)
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان مرکزی
شهرستان شازند
بخش بخش سربند
دهستان هندودر
مردم
جمعیت ۷۱ نفر

اسکندرلو (شازند)، روستایی از توابع بخش سربند شهرستان شازند در استان مرکزی ایران است.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان هندودر قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۱ نفر (۱۸خانوار) بوده‌است. برای ورود به این روستا از جاده ی هندودر بایداز کنار روستای خمستان واز داخل روستای سارجلو وهمچنین از روستای تیمورخان (قلعه ی تیمورخان) گذشت . بر اساس آمار شخصی در اواخر اسفند ماه سال۱۳۹۳ جمعیت آن ۵۶ نفر (۱۷ خانوار) میباشد. درسال ۱۳۹۳ آبادی در این روستا پیشرفت چشمگیری داشته است ، افرادی پس از چند دهه به روستای خود باز گشته و اقدام به احداث ساختمان برای سکونت خویش نموده اند . آقای فاضل قریب لو و آقای داود اژدرلو ساختمان خود را تکمیل نموده وآقای رسول اژدرلو درحال ساخت میباشد .

تقریبا همه ی امکانات رفاهی در روستا وجوددارد ،روستای اسکندرلو اسفند ماه سال ۱۳۹۳ از گاز شهری بهره مند شده است .

زبان مردم این روستا ترکی میباشد که با ترکی آذری فرق زیادی دارد .

روستای اسکندرلو درزمانهای قدیم به صورت دو قلعه بوده است و بعدا به صورت روستا در آمده و روستا نیز به دو قسمت قلعه ی بالا وپایین به خاطر وجود دو فامیلی موجود در این روستا تقسیم شده است .( البته امروزه آثاری از آن نیست ) در قلعه ی بالا فامیلیها اژدرلو ودر پایین کمندلو بوده است.

زمستان های سردی دارد و بیشتر مواقع با کم آبی مواجه است. درآمد عمده مردم از راه کشاورزی است و بیشتر زمین های کشاورزی روستا زیر کشت دیم گندم می باشد..

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]