اسپیروگراف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
اسپیروگراف
Spirograph3.jpg
پدیدآور دنیس فیشر
شرکت هازبرو
کشور انگلستان
دسترس‌پذیری ۱۹۶۵–امروزه
مواد پلاستیک
وب‌گاه رسمی

اسپیروگراف (به انگلیسی: Spirograph) یا چرخ‌نگار که در ایران با نام دوایر جادویی اقلیدس شناخته می‌شود، یک اسباب‌بازی است که برای کشیدن اشکال هندسی پدید آمده از منحنی‌های ریاضی با روش درون‌چرخه‌زاد بکار می‌رود. اسپیروگراف اولین بار به دست دنیس فیشر گسترش یافته و در سال ۱۹۶۵ به بازار ارایه شد.

از عبارت اسپیروگراف برای نام بردن از گستره ابزارهایی که برای کشیدن چنین اشکالی بکار می‌روند هم استفاده می‌شود. حتی می‌تواند برای نامیدن منحنی‌های درون‌چرخه‌زاد نیز بکار رود. اسپیروگراف از زمان خریده شدن شرکت دنیس فیشر بدست شرکت اسباب‌بازی سازی هازبرو، یک نشان تجاری ثبت شده شرکت هازبرو است.

تاریخچه[ویرایش]

طرح‌هایی که با اسپیروگراف (چرخ‌نگار یا دوایر جادویی اقلیدس) کشیده شده‌اند.

ابزاری با نام اسپیروگراف ابتدا در سال‌های ۱۸۸۱ تا ۱۹۰۰ بدست ریاضیدانی با نام برونو آباکانویچ برای بدست‌آوردن مساحت زیر منحنی ساخته شد.[۱] اسباب‌بازی‌های کشیدن اشکال با چرخ‌دنده حداقل از ۱۹۰۸ وجود داشته‌اند؛ در این سال‌ها تبلیغات ابزاری با نام مارولوس وندرگراف با کارکردی مشابه در کاتالوگ فروشگاه سیرز چاپ می‌شده است.[۲][۳] مجله مکانیک پسران در سال ۱۹۱۳ نوشتاری چاپ کرده که چگونگی ساخت ماشینی برای کشیدن وندرگراف را توضیح می‌دهد.[۴] اما اسپیرروگراف امروزی بدست مهندس انگلیسی، دنیس فیشر، گسترش یافته و برای اولین بار درسال ۱۹۶۵ در نمایشگاه بین‌المللی اسباب‌بازی نورنبرگ نمایش داده‌شد. پس از آن در شرکت خود او ساخته شد و امتیاز پخش آن به شرکت اسباب‌بازی کنر داده شد که در سال ۱۹۶۶ فروش آنرا در آمریکا با تبلیغ اسباب‌بازی نوآورانه کودکان شروع کرد.

در سال ۱۹۶۸، کنر اسباب‌بازی اسپیروتات را ساخت که نسخه‌ای ساده شده از اسپیروگراف برای کودکان پیش از دبستان بود.

کارکرد[ویرایش]

اسپیروگراف شامل قطعاتی است که معمولاً آن‌ها را با پلاستیک می‌سازند و بصورت دایره‌ای و یا دایره‌های بزرگ توخالی،مثلثی،میله‌ای و غیره هستند. در اطراف همه آن‌ها دندانه‌هایی وجود دارد که باعث می‌شود در داخل و یا محیط دایره‌های بزرگ بتوان آنها را چرخاند. در داخل قطعات معمولاً سوراخ‌هایی وجود دارد که محل قرار گرفتن نوک قلم می‌باشد و اشکال مختلف از آن‌ها ایجاد می‌شود.

پایه ریاضی[ویرایش]

Resonance Cascade.svg

دایره ثابت C_1 با شعاع R را درنظر بگیرید. دایره کوچکتر C_2 با شعاع r<R در داخل دایره اول بصورت مماس بر آن می‌گردد. فرض کنید که نقطه A در داخل دایره کوچکتر در فاصله \rho<r از مرکز آن قرار گرفته باشد. فرض می‌کنیم که نقطه A ابتدا بر محور Xها بوده‌است. طرح حاصل از اسپیروگراف از خط سیر نقطه A در داخل دایره بزرگ بدست می‌آید.

حال دو نقطه را در نظر بگیرید. نقطه T بر دایره C_1 نقطه‌ای است که دو دایره همیشه با هم در آن در تماس هستند. نقطه B بر دایره C_2 جابجا می‌شود و محل اولیه آن همان نقطه T است. با گرداندن C_2 بصورت خلاف عقربه‌های ساعت در داخل دایره C_1، دایره کوچکتر نسبت به مرکز خود بصورت موافق عقربه‌های ساعت می‌چرخد. فاصله‌ای را که نقطه B بر دایره کوچکتر می‌پیماید با فاصله‌ای که نقطه T بر دایره بزرگتر می‌پیماید برابر است.

پارامتر t را میزان زاویه پیمایش شده توسط نقطه مماس و \hat{t} را میزان چرخش دایره C_2 درنظر می‌گیریم و از آنجاییکه میزان مسافت پیموده شده دو دایره برابر است داریم:

tR=(t-\hat{t})r

یا

\hat{t}=-\frac{R-r}{r}t.

(x_c,y_c) را مرکز دایره C_2 در دستگاه مختصات مطلق درنظر گرفته و R-r شعاع مماس مرکز دایره داخلی است:

\begin{array}{rcl}
x_c&=&(R-r)\cos t,\\
y_c&=&(R-r)\sin t.
\end{array}

مختصات نقطه A در دستگاه مختصات جدید برابر (\hat{x},\hat{y}) است:

\begin{array}{rcl}
\hat{x}&=&\rho\cos \hat{t},\\
\hat{y}&=&\rho\sin \hat{t}.
\end{array}

برای بدست آوردن مختصات نقطه تماس A در دستگاه مختصات قبلی داریم:

\begin{array}{rcrcl}
x&=&\hat{x}+x_c&=&(R-r)\cos t+\rho\cos \hat{t},\\
y&=&\hat{y}+y_c&=&(R-r)\sin t+\rho\sin \hat{t},\\
\end{array}

حال رابطه بین t و \hat{t} را جایگذاری می‌کنیم تا مختصات نقطه مماس A را تنها براساس یک پارامتر t داشته باشیم:

\begin{array}{rcrcl}
x&=&\hat{x}+x_c&=&(R-r)\cos t+\rho\cos \frac{R-r}{r}t,\\[4pt]
y&=&\hat{y}+y_c&=&(R-r)\sin t-\rho\sin \frac{R-r}{r}t.\\
\end{array}

در نظر می‌گیریم که:

l=\frac{\rho}{r} و k=\frac{r}{R}.

پارامتر 0\le l \le 1 نشاندهنده میزان دوری A از مرکز دایره داخلی و پارامتر 0\le k \le 1 نشاندهنده میزان بزرگی دایره درونی نسبت به دایره بیرونی است. می‌دانیم که: \frac{\rho}{R}=lk

پس معادلات مماس را چنین بدست می‌آوریم:

\begin{array}{rcl}
x(t)&=&R\left[(1-k)\cos t+lk\cos \frac{1-k}{k}t\right],\\[4pt]
y(t)&=&R\left[(1-k)\sin t-lk\sin \frac{1-k}{k}t\right].\\
\end{array}

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Goldstein, Cathérine; Gray, Jeremy; Ritter, Jim (1996). L'Europe mathématique: histoires, mythes, identités. Editions MSH. p. 293. Retrieved 17 July 2011. 
  2. Kaveney, Wendy. "CONTENTdm Collection : Compound Object Viewer". digitallibrary.imcpl.org. Retrieved 17 July 2011. 
  3. Linderman, Jim. "ArtSlant - Spirograph? No, MAGIC PATTERN!". artslant.com. Retrieved 17 July 2011. 
  4. "From The Boy Mechanic (1913) - A Wondergraph". marcdatabase.com. 2004 [last update]. Retrieved 17 July 2011.  Check date values in: |date= (help)

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Spirograph»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۶ اسفند ۱۳۹۱).

پیوند به بیرون[ویرایش]