استیو بایکو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
استیو بایکو
زادروز ۱۸ دسامبر ۱۹۴۶
Flag of South Africa 1928-1994.svg آفریقای جنوبی
درگذشت ۱۲ سپتامبر ۱۹۷۷
پرتوریا, Flag of South Africa 1928-1994.svg آفریقای جنوبی
علت مرگ بر اثر اعتصاب غذا در زندان
نقش‌های برجسته مبارز مشهور ضد آپارتاید در دهه ی ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ در آفریقای جنوبی


استیو بایکو (به انگلیسی: Stephen Bantu Biko)‏ (۱۸ دسامبر ۱۹۴۶ -۱۲ سپتامبر ۱۹۷۷) یک مبارز مشهور ضد آپارتاید در دهه ی ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ در آفریقای جنوبی بود.

South Africa East London City Hall 2.jpg

او مبارزی دانشجو بود که با تاسیس جنبش آگاهی سیاهان نقش به سزایی در مبارزه و قدرت بخشیدن به جمعیت سیاه در آفریقای جنوبی داشت. پس از مرگش در زمان بازداشت به وسیله پلیس، به عنوان شهید مبارزه با آپارتاید شناخته میشود. در زمان زندگی، نوشته هایش تلاش داشتند به سیاهان قدرت ببخشند. او به خاطر شعارش، سیاه زیباست مشهور است، که خودش اینگونه آن را معنی کرده است: مرد، همین جور که هستی خوبی، به عنوان یک انسان به خودت نگاه کردن را آغاز کن.

از منظر ژورنالیستی: پلیس دولت اقليت سفيدپوستان فدراسيون آفريقاي جنوبي ۱۲ سپتامبر سال ۱۹۷۷ اعلام کرد كه «استيون بيكو» رهبر جنبش دانشجويان سياه پوست بر اثر اعتصاب غذا در زندان درگذشته است. وي يك هفته پيش از آن بازداشت شده بود. در آن زمان كمتر كسي بود كه ادعاي پليس سفيد پوستان را باور كند و مرگ استيو خشم مردم را برانگيخت و منجر به تظاهرات متعدد و چند شورش شد. در دهه ۱۹۹۰ پس از سقوط حكومت سفيدپوستان مهاجر (هلندي ها)، در جريان برنامه «اعتراف كن، عفو بخواه و بخشوده شو»، پليس اعتراف به قتل «استيو» كرد و قاتل او را كه يك سرپاسبان بود به دست داد.[۱]

منابع[ویرایش]

http://iranianshistoryonthisday.com South African History on-line بی بی سی

  1. Biko, Steve (1986). I Write What I Like. انتشارات هارپر. pp. 103–104.