استویا (گیاه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
گیاه استویا

استویا( به انگلیسی Stevia) گیاهی با نهایت ارتفاع یک متر، و حداکثر عمر پنج سال با برگ‌های شیرین که بومی آمریکای جنوبی بوده تاب سرما ندارد و مناسب مناطق جنبوبی ایران یا کشت گلخانه ای است. شیرینی قند حاصل از دانه این گیاه ۲۵۰ تا ۳۰۰ برابر دیگر گیاهان قند آور چون نیشکر و چغندر قند و میزان قند موجود در آن ۱۵۰ برابر آنهاست. در اصفهان به روش کشت بافت تکثیر شده و بسرعت وارد صنعت گز سازی گردیده است. این قند جایگزین مناسبی برای شیرین کننده های مصنوعی چون آسپارتام ،سدیم ساخارین و سیکلامات بوده چون قابلیت جذب کمتری دارد به کاهش قند خون و فشار خون یاری رساند. پاراگوئه، برزیل، چین، تایوان، کره جنوبی و مالزی از مهمترین کشورهای تولیدکننده استویا هستند. خاک کم شور، بهترین خاک برای کشت استویاست. عصاره‌استویا در صنایع شیرینی سازی، پزشکی و دیگرصنایع خوراکی کاربرد دارد.

گیاه استویا شیرین کننده است و جایگزین بسیاری خوبی برای شکر محسوب می شود چرا که کالری ای به غذا اضافه نمی‌کند. این گیاه به طور معمول برای بهتر کردن طعم دارو، نوشابه و چای استفاده می شود.

همه شما نیاز به دانستن جزییاتی درباره گیاه استویا دارید. در اینجا به برخی از حقایقی در مورد گیاه استویا اشاره خواهیم کرد:

استویا از گیاه ربائودیانا (rebaudiana) ، که متعلق به خانواده کاسنی است گرفته شده است. این گیاه بومی کشورهای برزیل و پاراگوئه است و به عنوان یک شیرین کننده، که بیش از ۱۵۰۰ سال توسط مردم گوارانی از جنوب امریکا استفاده می شود.

استویا به عنوان یک شیرین کننده بسته بندی و مصرف می شود. استویا در برخی از غذاها مانند آب نبات، نوشابه های پروتئینی و چای به عنوان شیرین کننده استفاده شده و می شود. در برخی از کشورها، مانند ژاپن، استویا برای چندین دهه به عنوان یک شیرین کننده استفاده می شود. در برخی از کشورها نیز استویا به دلیل نگرانی در مورد عوارض جانبی آن و یا انواع محدودیت ها، بطور کامل ممنوع شده است.

کالری گیاه استویا صفر است، و عصاره آن ۲۰۰ برابر شیرین تر از قند است.

شیرینی استویا با توجه به ترکیبات مختلف گلیکوزید، که شامل stevioside، steviolbioside، rebaudiosides AE، و dulcoside است سنجیده می شود.

گلیکوزیدهایی که در استویا موجود هستند، توسط بدن متابولیزه نمی‌شود، در نتیجه هیچ کالری تولید نمی‌کنند. مصرف استویا صفر کالری یک راه خوب برای یک رژیم غذایی سالم است.

استویا ممکن است برای بیماران دیابتی مفید است. مطالعات نشان می دهد که شیرین کننده های استویا هیچ کالری یا کربوهیدراتی به رژیم غذایی اضافه نمی‌کند.

بر خلاف شکر، استویا تاثیری بر قند خون و یا واکنشی به انسولین نشان نمی‌دهد. پس به بیماران دیابتی این اجازه را می دهد تا بدون هیچ دغدغه ای از این گیاه بعنوان شیرین کننده و طعم کننده استفاده کنند.

تحقیقات نشان می دهد که برخی از گلیکوزیدهایی که در عصاره استویا وجود دارند به تولید ادرار و دفع سدیم کمک میکند. در دوز بالای مصرف استویا حتی می تواند به عنوان کاهش دهند فشار خون هم عمل نماید.

استویا و دیگر شیرین کننده های مصنوعی توسط FDA تایید شده است؛ و مصرف در حد تعادل آن هیچ خطری برای سلامتی ندارد.

موسسه ملی سرطان گزارش شده است که هیچ شواهد علمی که ادعاهای قبلی مبنی بر اینکه که شیرین کننده های مصنوعی ممکن است باعث سرطان شود را تایید نمی‌کند. تا تحقیقات بیشتر، زنان باردار و شیرده باید از مصرف استویا، اجتناب کنند.

کسانی که از دارو های خاص همچون داروهای فشار خون و یا دیابت مصرف میکنند، پس از مشورت با دکتر خود استویا مصرف کنند.

منابع[ویرایش]