ادریس شاه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

سید ادریس الهاشمی مشهور به ادریس شاه، در سال ۱۳۰۳ در سمله Simla در شمال هندوستان، بدنیا آمد. سید ادریس شاه در سال ۱۹۵۸ با خانم کشفی کبرجی Cynthia ازدواج کرد که ثمرهٔ آن یک پسر، سید طاهر و دو دختر، سائره و سفیا، می‌باشند. او در ۲۳ نوامبر ۱۹۹۶ (۱۳۷۵) در لندن در گذشت.

نویسنده افغان، هژبر شینواری در این باره می‌گوید

http://www.farda.org/articles/h_shinwary/idries_shah.htm:

پدرادریس شاه، سید اقبال، فرزند سید امجد علی شاه، مشهور به نقشبندی پغمانی بود. سید اقبال هنوز تحصیلات طب در ادینبورگ در اسکاتلند را تمام نکرده بود که با دوشیزهٔ اسکاتلندی آشنا شد و این آشنایی به ازدواج انجامید. (این خانم الیزابت لویز مکنزی Elizabeth Louise MacKenzie بود که از او به نام مستعار مورگ ماری Morag Murray دو کتاب و چندین مقالات مجله باقی‌مانده.)

قبل از آغاز جنگ اول جهانی، سید اقبال علی شاه با خانمش به هندوستان رفت و در شهرک سمله اقامت کرد. در همانجا بود که فرزندش سید ادریس شاه به تاریخ ۱۶ جون ۱۹۲۴ میلادی به دنیا آمد.

سید اقبال آنچنانی که خود در فضای اشراقی و صوفیانه بزرگ شده بود، فرزندش را نیز از همان آوان کودکی با مولانا و اندیشه‌های عرفانی مشرق زمین آشنا ساخت.

ادریس شاه هنوز کودکی بیش نبود که با خانواده‌اش به انگلستان رفت و در شهر لندن اقامت نمود. زمانی که شانزده سال داشت، جنگ دوم جهانی آغاز گردید. بعد از ختم جنگ دوم جهانی از سال ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۵ شمسی ادریس شاه به سفرهایی در امریکایی لاتین و عمدتاً کشورهای آسیایی پرداخت و در مورد زندگی و شیوهٔ تفکر صوفیان و درویشان شرق مطالعات عمیقی انجام داد.

ادریس شاه در سال ۱۹۵۶ میلادی نخستین کتابش را بنام «جادوی شرق» * Oriental Magic ISBN 0-86304-017-9 و در سال ۱۹۵۷ کتاب «کعبهٔ مقصود» Destination Mecca که در حقیقت سفرنامهٔ او به مکه و کشور عربستان می‌باشد، را نوشت.

او پیر و مرشد عصر در زمان خودش بوده‌است و همین اکنون صدها هزار مرید و پیرو در سراسر جهان دارد. ادریس شاه در طول حیات پرثمرش بیش از بیست و نه عنوان کتاب و بیش از صد مقاله و تحقیق در زمینهٔ تصوف به چاپ رسانیده‌است.. کتاب‌هایش به بیش از پانزده زبان زندهٔ دنیا ترجمه و میلیون‌ها جلد از آنها به فروش رسیده‌است.
در سال ۱۹۷۸ میلادی حادثهٔ تهاجم قوت‌های شوروی به افغانستان ذهن و روان ادریس شاه را سخت تکان داد. در چند سفری که به داخل افغانستان داشت، زیان های بیشمار مادی و معنوی را که در اثر تعرض قوای روسی بر حریم افغانستان وارد شده بود، به چشم سر مشاهده کرد. ره آورد این سفرش رمان «قره قوش» بود. او در این رمان در مورد پیکار و رستاخیز مردم افغانستان که بخاطر دفاع از حریم مقدس کشور شان با ظلم، ستم و استعمار در ستیز و نبرد قرار دارند، می‌نویسد و به شکل گسترده عمق فاجعهٔ دردناک تهاجم شوروی را برای خوانندهٔ غربی مطرح و توضیح می‌نماید.

سایر کتاب‌های مطرح و مشهور ادریس شاه عبارت اند از: «صوفیان»، «کتاب کتابها»، «افسانه‌های ملا نصرالدین»، «کاروان خیال»، «فیل در تاریکی»، «افسانه‌های درویشان»، «طریقت صوفیان»، «دنیای صوفیان»، «افسانه‌های جهان»، «حکمت احمقان»، «یادگرفتن یادگیری» «سالک حقیقت» «نفس اماره» و ده‌ها عنوان کتاب دیگر و صدها عنوان مقاله و تحقیقات علمی...

ادریس شاه برعلاوه، یازده کتاب برای اطفال هم نگاشته‌است. مثال او در این داستان‌ها کوشیده‌است تا با استفاده از تجربه و شناخت عمیقی که از زندگی مردمان مشرق زمین دارد، داستان‌هایی را بیافریند و یا انتخاب، ویرایش و ترجمه نماید که به صورت کامل بتوانند معرف زندگی و طرز تفکر شرق من‌جمله مردم افغانستان باشند. او در کتاب «شیری که تصویر خودش را در آب دید» مستقیماً متأثر از اندیشه‌های عرفانی مولانا جلال الدین بلخی رومی می‌باشد که خیلی هنرمندانه به زبان ساده برای اطفال نگارش یافته‌است. از آثار ارزشمند برای اطفال، می‌توان از «پسر بی نام»، «خروس مسخره»، «زن دهقان»، «مردی با عادات ناپسند»، «زن پیر و عقاب»، «پسر هوشیار و حیوان خطرناک» و «اسپ جادویی» نام برد.

آثار[ویرایش]

جادو[ویرایش]

تصوف[ویرایش]

مجموعه داستان‌های ملانصرالدین[ویرایش]

Studies of the English[ویرایش]

Travel[ویرایش]

Fiction[ویرایش]

Folklore[ویرایش]

For children[ویرایش]

منابع[ویرایش]