آیان حرصی علی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آَیان حرسی علی

ب
آیان حرسی علی در سال ۲۰۰۶
زادروز ۱۳ نوامبر ۱۹۶۹ (۴۵ ساله)
موگادیشو ,  سومالی
ملیت هلندی
از دانشگاه لیدن
پیشه سیاستمدار و نویسنده
شناخته‌شده برای کتاب کافر، تسلیم
نقش‌های برجسته عضو پارلمان هلند (از ۳۰ ژانویه ۲۰۰۳ تا ۱۶ مه ۲۰۰۶)
حزب سیاسی حزب کارگر هلند ۲۰۰۲-۲۰۰۱
حزب مردم برای آزادی و مردم‌سالاری (وی‌وی‌دی) تاکنون-۲۰۰۲
جنبش فعال سیاسی و اجتماعی طرفدار حقوق زنان و ضداسلامی
مذهب خداناباور
همسر نیل فرگوسن


آَیان حرسی علی (زاده ۱۳ نوامبر ۱۹۶۹ (میلادی) در موگادیشو، سومالی) فعال سیاسی و اجتماعی طرفدار حقوق زنان و ضداسلامی هلندی است. او عضو سابق حزب مردم برای آزادی و مردم‌سالاری (وی‌وی‌دی) و از ۳۰ ژانویه ۲۰۰۳ تا ۱۶ مه ۲۰۰۶، عضو پارلمان هلند بود. در این تاریخ به رای وزیر مهاجرت هلند، به علت عدم روایت حقایق هنگام ورود به کشور، شهروندی هلندی اش لغو شد. وی در پی این اقدام از پارلمان استعفا داد و اعلام کرد به زودی عازم آمریکا می‌شود. او در درخواست پناهندگی سیاسی خود نوشته بود که قربانی یک ازدواج اجباری بوده و در سومالی شرایط سختی داشته است. پس از آن معلوم شد ازدواج او اجباری نبوده و قبل مهاجرت دوازده سال در آپارتمانی مرفه در کنیا زندگی کرده است. او همچنین در مورد نام و سن خود دروغ گفته بود.

حرسی علی یک نویسنده و فیلمساز منتقد اسلام است. تسلیم، یکی از فیلم‌های او، موجب خشم اسلامگرایان و تهدید به قتل او شد. در ادامه خشم اسلامگرایان از این فیلم، تئو ون گوگ، کارگردان فیلم، در ۴ نوامبر ۲۰۰۴ توسط محمد بویری به قتل رسید. او در سال ۲۰۰۶ کتابی به نام کافر درباره زندگی‌نامه خود منتشر کرده‌است.

حرسی علی به همراه کسانی چون سلمان رشدی از امضا کنندگان «بیانیه: علیه تمامیت‌خواهی نوین» بود که علیه اسلام‌گرایی به عنوان یک خطر هشدار می‌داد [۱].

منبع و پیوند به بیرون[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. ^  Ayaan Hirsi Ali را در نوشته‌های فارسی بصورت ایان هرسی علی، عیان حرسی علی، آیان هیرسی علی و ایان حرثی علی هم نوشته‌اند.