آیاس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
اساطیر یونان باستان
Achilles Ajax dice Louvre MNB911 n2.jpg
آیاس
یونانی: Αἴας
جنسیت: مذکر
پدر: تلامون
مادر: پریبویا
مرگ: خودکشی
در تروا: بزرگ‌ترین قهرمان تروا پس از اخیلس
موضوع‌های اساطیر یونان باستان

آ ا ب پ ت ج چ خ د ر ز ژ س
ش ف ک گ ل م ن و ه ی

آیاس (به یونانی: Αἴας)، در اسطوره‌های یونان، که گهگاه آژاکس نیز خوانده شده، پسر تلامون و پریبویا است. او پس از آشیل نیرومندترین قهرمان یونانی در جنگ تروا بود. آیاس مردی بزرگ و تنومند که یک سروگردن از بقیه یونانیان بلندتر بود، او بسیار نیرومند بود اما سخنران خوبی نبود. در ایلیاد اغلب به او لقب دیوار یا سد یونانیان را می‌دادند.

در جنگ تروا هکتور او را که شاه سالامیس بود، به جنگ تن به تن می‌خواند، دلیرانه می‌جنگند و شب هنگام از یکدیگر جدا می‌شوند. ولی پیش از جدایی، یکدیگر را می‌ستایند و به یکدیگر هدیه می‌دهند.[۱] هکتور به عنوان هدیه شمشیر و کمربند خود را به او می‌دهد. پس از فتح تروا آژاکس و اولیس به عنوان پاداش خواستار سلاح‌های آشیل شدند، هر دو قهرمان درباره شایستگی های خود برای بدست آوردن سلاح‌های آشیل سخنرانی می‌کردند اما اولیس برتری فراوانی در این زمینه بر آیاس داشت و جایزه به او داده شد. آژاکس دیوانه گشت و نگهبانان یونانی را کشت. زمانی که به خود آمد از شرمساری خود را با شمشیر هکتور کشت.

به او اغلب لقب آژاکس تلامونی یا آژاکس کبیر دادند که با پسر اویلئوس، آژاکس صغیر که او نیز در جنگ تروا برای یونانیان جنگیده اشتباه نشود.[۲]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ آیاس موجود است.
جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ آیاس موجود است.