آوتیک ایساهاکیان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آوتیک ایساهاکیان
Ավետիք Իսահակյան
Stamp of Armenia m194.jpg
زادروز ۳۱ اکتبر ۱۸۷۵
قازاراپات، نزدیک گیومری، ارمنستان
مرگ ۱۷ اکتبر ۱۹۵۷ (۸۱ سال)
ایروان, ارمنستان
ملیت پرچم ارمنستان ارمنی
پیشه شاعر و نویسنده

آوتیک ایساهاکیان (به ارمنی: Ավետիք Իսահակյան)‏ (۱۹۵۷-۱۸۷۵) شاعر برجسته ارمنی بود.

زندگی[ویرایش]

آوتیک ایساهاکیان، شاعر، نویسنده، فعال سیاسی و اجتماعی و عضو فرهنگستان علوم ارمنستان شوروی، در الکساندراپُل (گیومری کنونی) در ارمنستان به دنیا آمد. از آغاز جوانی به سبب فعالیت‌های سیاسی حاکمان روسیهٔ تزاری او را محکوم به زندان و تبعید کردند. از آن پس، زندگی او دور از وطن، در کشورها و شهرهای اروپایی، سپری شد.

اشعار او تجسم گرایش‌ها و آرمان‌های مردمی و فلسفی و جهان بینی ارمنیان است. آثار منثور او نیز سرشار از همین روح و مایه است. در آثار او افسانه ها، حکایت‌ها و داستان‌های کهن بازتابی گسترده دارند و به زبان ساده و روان مردم نگاشته شده اند. شماری از اشعار او که بیانگر دردها و تأثرات مردم است، تبدیل به سرود و ترانه شده و سال‌ها پس از درگذشت شاعر همچنان بر زبان‌ها جاری اند.

ایساهاکیان در ۱۹۳۶ در ارمنستان شوروی اقامت دایم گزید. او چنان مورد استقبال و اقبال مردم قرار گرفت که حتی در سال‌های دهشتناک تصفیه‌های خونین نیز از تعرض حکومت برکنار ماند، گو اینکه قلم او نتوانست از تعرض در امان باشد . وی از ۱۹۴۶ تا پایان عمر، ریاست انجمن نویسندگان ارمنستان را برعهده داشت . در آثار او، مضمون‌های شرقی، به ویژه ایرانی، فراوان است . در این آثار در کنار گوته و هاینه، ابوالعلاء معری، حافظ، سعدی و خیام نیز حضور دارند . منظومهٔ ابوالعلاء معری از آثار بسیار مشهور اوست که در آن اعتراض شاعر نسبت به فشارها، نابرابری‌های اجتماعی، بی عدالتی‌ها و شرایطی که آزادی انسان‌ها را به بند می کشد، از زبان شاعر و فیلسوف عرب بازگو شده است.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]