سرنوشت شگفت‌انگیز املی پولن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از آملی (فیلم))
پرش به: ناوبری، جستجو
سرنوشت شگفت انگیز اَمِلی پولَن
Amelie movie poster.jpg
پوستر فیلم
کارگردان ژان پیر ژونه
تهیه‌کننده ژان مارک دشام
نویسنده گیوم لورن
ژان پیر ژونه
بازیگران اودره توتو
متیو کاسوویتس
روفوس
موسیقی یان تیرسن
فیلم‌برداری برونو دل‌بونل
تدوین هروه شید
توزیع‌کننده او ژ س (فرانسه)
میرامکس (آمریکا)
تاریخ‌های انتشار
۲۰۰۱
کشور فرانسه، آلمان
زبان فرانسوی

سرنوشت شگفت‌انگیز اَمِلی پولَن (به فرانسوی: Le Fabuleux Destin d'Amélie Poulain) که در سراسر دنیا آنرا به نام آمِلی یا املی پولن می‌شناسند، فیلمی محصول سال ۲۰۰۱ کمپانی فرانسوی ویکتورس است.

شناسنامه[ویرایش]

بازیگران[ویرایش]

خلاصه داستان[ویرایش]

خطر لوث‌شدن: آنچه در زیر می‌آید ممکن است قضیه یا پایان ماجرا را لو دهد!

داستان زندگی املی در این فیلم از پیش از تولدش به نمایش گذاشته می‌شود یعنی با نمایش پروسه لقاح و پس از آن تشکیل یک جنین تا تولد املی. پدر و مادر املی دچار نوروزه هستند و حتی او را در آغوش نمی‌گیرند. او با همین تنهایی بزرگ می‌شود و خانه را ترک می‌کند و به پاریس می رود.

املی یک دختر جوان تنهاست. نه فقیر است نه ثروتمند نه زشت است نه زیباست، معمولی است. با یک خانهٔ معمولی و یک شغل معمولی یعنی کار در یک کافه. زندگی اش آرام و کسالت بار از کنارش می گذرد با این حال او خوشحال و مسرور است. هر چه باید تجربه کرده ولی لذتی نبرده. املی همچنان طالب تنهایی است او خود را با سوالات احمقانه سرگرم می‌کند تا اینکه اتفاقی رخ می دهد که زندگی املی را دچار دگرگونی می کند: مرگ بانو د.

این اتفاق به طور غیر مستقیم باعث می‌شود که املی جعبه ای را پیدا کند. وسایل و عکس درون جعبه نشان می دهد که جعبه متعلق به ۳۰ یا ۴۰ سال پیش است و املی تصمیم می گیرد با پیدا کردن صاحب جعبه او را خوشحال کند. او پاریس را زیر رو می‌کند تا اینکه سرانجام او را می یابد و به طور ناشناس جعبه را به صاحبش می رساند و با دیدن اشک‌های شوق نوجوانی که اکنون دیگر پیر شده لذت جدیدی را تجربه می‌کند “کمک به دیگران”.

حال دیگر املی وقت خود را صرف خوشحال کردن دیگران می‌کند از پدرش گرفته که پس از ازدست دادن همسر خود دچار غم و انده شده تا همکار و همسایهٔ خود (البته به طور غیر مستقیم طوری که هیچکدام متوجه نشوند) املی تنها کمک نمی‌کند بلکه با شیطنت آدم‌های منفی فیلم را نیز اذیت می‌کند و خود را یک زورو می داند. نکته جالب فیلم این است که املی برای اکثر کارهای خود به دوربین نگاه می‌کند و از تماشاگر تاییدیه می خواهد.

در یکی از این روزها املی عاشق می شود. عشق به پسری که او هم شگفت انگیز نیست و معمولی است. پسری که تکه‌های پارهٔ عکس را جمع می‌کند و آنها را مانند پازل کنار یکدیگر می چیند و از این عکس‌ها آلبومی درست کرده. این آلبوم در طی اتفاقی به دست املی می افتد.املی که می خواهد آلبوم را به او بازگرداند بازی ای را ترتیب میدهد و آلبوم را به پسر می رساند و از پسر بوسیله چند عکس می پرسد می خواهد او را ملاقات کند؟ او که خیلی مایل است هویت این دختر برایش مشخص شود وارد بازی می‌شود و در تمام ایستگاه‌های مترو ی شهر اعلامیه ای به دیوار می چسباند که رویش نوشته کی و کجا؟ املی که در می یابد کسی که به دنبالش بوده یافته باز هم بازی را ادامه می دهد تا جایی که بالاخره پسر را از دست می دهد و…

پایان خطر لوث‌شدن

روند تولید[ویرایش]

در تفسیر فیلم(نسخهٔ اصلی dvd)، ژان‌پیر ژونه شرح می‌دهد که قصد داشت در ابتدا از بازیگر بریتانیایی، امیلی واتسن برای نقش املی استفاده کند. در پیشنویس ابتدائی فیلم، پدر املی مردی انگلیسی بود که در لندن زندگی می‌کند. اما فرانسوی واتسون خوب نبود و هنگامی که او درگیر فیلبرداری فیلم پارک گوسفارد شد، ژونه تصمیم گرفت تا فیلنامه‌ای برای یک بازیگر فرانسوی بنویسد. اودره توتو اولین بازیگری بود که او پذیرفت.

جوایز[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی

پیوند به بیرون[ویرایش]