کیر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از آلت تناسلی نر)
پرش به: ناوبری، جستجو
این نوشتار درباره اندام جانوران است. در مورد انسان، به کیر انسان مراجعه کنید.
کیر یک فیل آسیایی

نره*[۱] یا کیر اندامی نرینگی است که برای آمیزش جنسی و ادرار کردن در پستانداران به کار می‌رود. این اندام به همراه خایه‌ها در پایین بدن، دستگاه تناسلی مردانه را تشکیل می‌دهند.

در میان جانوران

مکان و اندازه کیر در جانوران گوناگون متفاوت است. در بسیاری جانوران، از جمله پستانداران، اندازه کیر چل کوچکتر از کیر شق است. در بیشتر پستانداران استخوانی در جدار لیفی اندام وجود دارد که با نام استخوان کیر یا باکولوم خوانده می‌شود. استخوان کیر در انسان و اسب وجود ندارد. در میان پستانداران، کیر به سه بخش اصلی تشکیل‌دهنده تقسیم می‌شود:

  • ریشه یا پایه که درون بدن و بخش رو به جلوی لگن خاصره قرار دارد.
  • بدنه: بخشی از اندام که از ریشه آغاز می‌شود و به بیرون گسترش می‌یابد.
  • ختنه‌گاه: بخش پایانی و جلویی اندام که حساس‌ترین بخش اندام نیز به شمار می‌رود.

در آب‌بازسانان، به دلیل نیاز به کمتر شدن هرچه بیشتر اصطکاک اندام‌ها با آب، اندام تناسلی در درون بدن قرار دارد و در هنگام کنش جنسی به حالت نعوظ رسیده و به بیرون از بدن می‌آید. دو شکاف باریک در انتها و زیر بدن این جانوران وظیفه نگهداری اندام تناسلی و اندام تخلیه (مقعد) را دارند. خایه‌ها نیز در آب‌بازسانان نر درون بدن قرار گرفته‌اند.[۱]

دوشاخه

نوشتار اصلی: کیر دوشاخه

در میان بعضی کیسه‌داران، وجود دو کانال واژنی در بدن جنس ماده باعث شده است که کیر نرها دارای دو شاخه شود تا منی را به درون هر دو واژن جانبی بریزد. در این حالت، میزراه پیش از رسیدن به دو شاخه به پایان می‌رسد. پدید آمدن واژن دوکاناله و کیر دوشاخه در چنین جانورانی دلیلی فرگشتی داشته و باعث افزایش احتمال باروری ماده می‌شود. بر خلاف جفت‌داران که تنها یک واژن دارند و جنین در آن تشکیل می‌شود، دو کانال واژنی کیسه‌داران ماده توانایی تولید دو نوزاد–جنین ناکامل را در هر زمان دارند.[۲] در انسان نیز گاه جهش‌های ژنتیکی باعث ایجاد نقص کیر دوشاخه می‌شوند.

در انسان

نوشتار اصلی: کیر انسان

در انسان، اندام کیر از دو بافت اصلی تشکیل شده است:

انتهای کرپه اسفنجی وسعت یافته و ختنه‌گاه کیر را می پوشاند. دور ختنه‌گاه را پیش‌پوست گرفته است؛ بخشی پوستی که می‌تواند برای آشکار ساختن ختنه‌گاه عقب بنشیند. پیش‌پوست توسط چینی از پوست به نام لگام به زیر ختنه‌گاه متصل می‌شود.

پانویس

^  لغت‌نامه دهخدا(جستجوی واژه)

منابع

  1. Berta, Annilisa, James L. Sumich and Kit M. Kovacs. Marine Mammal: Evolutionary Biology. Academic Press, 2006. 367. ISBN ‎978-0-12-369499-7. 
  2. Dickman, Christopher. A Fragile Balance: The Extraordinary Story of Australian Marsupials. University Of Chicago Press, 2008. 13-15. ISBN ‎978-0226146300.