آزمایش فیلادلفیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ناوشکن "یو اس اس الدریج" که گفته شده در آزمایش فیلادلفیا ناپدید گردیده است.

آزمایش فیلادلفیا (به انگلیسی: Philadelphia Experiment) یا "پروژه رنگین کمان" یکی از آزمایش‌های مخفی نیروی دریایی آمریکا در سال ۱۹۴۳ بود. هدف از این پروژه نامرئی و مخفی کردن کشتی‌های نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا از رادار دشمن و جلوگیری از شناسایی شدن آنها بود.

نیروی دریایی ایالات متحده این آزمایش را تکذیب کرد و آن را یک شایعه دانست. [۱][۲][۳] [۴]

نام‌گذاری[ویرایش]

پروژه یا آزمایش فیلادلفیا نامی است که به یکی از آزمایشها یا پروژه‌های نظامی انجام شده توسط نیروی دریایی ایالات متحده امریکا اطلاق می‌شود که ظاهراً در حوالی روز ۲۸ اکتبر سال ۱۹۴۳ در کارخانجات کشتی‌سازی نیروی دریایی فیلادلفیا واقع در فیلادلفیای ایالت پنسیلوانیا، ایالات متحده آمریکا به اجرا درآمده‌است. ادعا می‌شود که طی این پروژه نیروی دریایی ایالات متحده در تلاش بوده‌است تا ناوشکن یواس‌اس الدریج را به صورت نامرئی و غیرقابل تشخیص برای دستگاه‌های راداری دشمن درآورد. آزمایش مذکور با عنوان پروژه رنگین کمان نیز شناخته می‌شود.

شرح ماجرا[ویرایش]

ارتباط بین تئوری میدان متحد اینشتین و آزمایش احتمالی فیلادلفیا به درستی روشن نیست. آنچه که مسلّم است این است که اینشتین پس از ارائه ی نظریه ی نسبیت عام در سال 1916-1915 که تفسیر جدیدی از نیروی گرانش بر اساس خمیدگی ساختار فضا-زمان بود؛ بر آن شد که نظریه ای تدوین نماید که بتواند سه نیروی بنیادین شناخته شده ی طبیعت تا آن زمان یعنی گرانش، الکتریسیته و مغناطیس را توضیح داده و درک روشنی از چگونگی ارتباط این نیروها را فراهم سازد. وی چهل سال پایانی عمر خویش را صرف دستیابی بدین هدف نمود که نظریه ی میدان متّحد یا میدان واحد، نتیجه ی کنکاش های فکری اوست و البته در دنیای فیزیک این نظریه به طور معمول نظریه ای ناقص و ناتمام دانسته شده است. گفته می شود که آزمایش سرّی فیلادلفیا در سال 1943 توسّط نیروی دریایی ایالات متحده ی آمریکا با هدف یافتن راهی جهت پنهان ساختن و استتار کامل ناوها و کشتی های جنگی در جریان جنگ دوم جهانی به اجرا در آمده است که بر اساس گواهی افرادی که هویت حقیقی آنان هنوز به درستی دانسته نیست ولی گفته اند که شاهد انجام این آزمایش و نتایج خارق العاده ی آن بوده اند؛ در پی این آزمایش و بر اثر میدان های قوی مغناطیسی، گسستی در پیوستار فضا-زمان روی داده و کشتی مورد آزمایش لحظاتی ناپدید و در فاصله ی صدها کیلومتری محل آزمایش ظاهر گردیده است. برجسته ترین محقق در روشن ساختن جریان پرونده ی آزمایش فیلادلفیا، چارلز برلیتز نویسنده ی کتاب «مثلث برمودا» است. وی در کتابی با عنوان «آزمایش فیلادلفیا» به بررسی نسبتاً دقیق اسناد موجود در ارتباط با این پرونده پرداخته و در این رهگذر به شرح ارتباط بین نظریه ی میدان متحد اینشتین و آزمایش فیلادلفیا از زبان یکی از فیزیکدانان دخیل در آزمایش مذکور اشاره نموده است. برلیتز در سطور پایانی کتاب خود می نویسد: « راز آزمایش فیلادلفیا هنوز برملا نشده است و پاسخ نهایی ممکن است در ژرفای پروژه های نیروی دریایی قرار داشته باشد. شاید همانطور که نیروی دریایی تا امروز با اصرار اظهار داشته است تمام موضوع یک داستان است و هرگز چنین چیزی رخ نداده است. اما در این صورت با در نظر گرفتن مدارک زیادی که در خلال این سال ها جمع آوری شده است؛ اگر آزمایش فیلادلفیا واقعاً آنطور که توصیف شده اتفاق نیفتاده باشد؛ در اکتبر سال 1943 در محوطه ی تحت نظر نیروی دریایی در محلّی که از نظر امنیتی در سطح بالایی قرار دارد، چه اتّفاقی رخ داده است؟ بیگانگانی از سیّاره ای دیگر، سفر به دنیای دیگر، دنیاهای موازی؟ ... آیا وقت آن نرسیده است که انسان دست از شک های خود بردارد؟!»[۵]

حاشیه[ویرایش]

این ماجرا به طور گسترده‌ای به عنوان یک جعل یا یک حُقّه به شمار آمده و نیروی دریایی ایالات متحده مدعی است که چنین تجربه‌ای هرگز رخ نداده‌است. افزون بر این، برخی از جزئیات به اثبات رسیده در مورد داستان ناوشکن الدریج، به وضوح با قوانین معروف و شناخته شده فیزیک در تضاد می‌باشند. با این حال، ماجراهای مربوط به این پروژه، با اوهام و تصورات مربوط به تئوری توطئه در هم آمیخته، و عناصری از آزمایش فیلادلفیا در انتساب نظریه توطئه از جانب دولت‌های دیگر مورد بهره برداری قرار گرفته‌است. [۶]

پانویس[ویرایش]

  1. Carroll, Robert Todd (2007-12-03). "Philadelphia experiment". واژه‌نامه شک‌گرا. Retrieved 2008-02-05. 
  2. Dash, Mike (2000) [1997]. Borderlands. Woodstock, New York: Overlook Press. ISBN 9780879517243. OCLC 41932447. 
  3. Adams, Cecil (1987-10-23). "Did the U.S. Navy teleport ships in the Philadelphia Experiment?". The Straight Dope. Retrieved 2007-02-20. 
  4. "The "Philadelphia Experiment"". Naval Historical Center of the نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا. 2000-11-28. Retrieved 2007-02-20. 
  5. برلیتز، چارلز. آزمایش فیلادلفیا. ترجمهٔ امیرعلی راسترو. 
  6. ویکی‌پدیای انگلیسی