آزمایش سرعت رسوب خون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
This Template:Name is an example template, used for demonstration. To learn about templates, see Help:Template or Help:A quick guide to templates.
تشخیص پزشکی

آزمایش سرعت رسوب خون(به انگلیسی: Erythrocyte sedimentation rate یا ESR) اندازه گیری سرعت رسوب گلبول‌های سرخ در مدت یک ساعت است و برحسب میلیمتر در ساعت سنجیده می شود. این آزمایش یکی از مهمترین و متداول ترین آزمایش‌های خون است و نشان دهنده وجود بیماری‌های التهابی است.

تاریخچه[ویرایش]

هرچند امروزه از روش‌های خودکار برای انجام این آزمایش استفاده می‌شود، ولی روش دستی را اولین بار پزشک لهستانی Edmund Biernacki در سال ۱۸۹۷ میلادی معرفی نمود ولی کاربرد اصلی آن در سال ۱۹۱۸ توسط Fåhræus و Westergren بیان گردید و در دنیای انگلیسی زبان به تست وسترگرن مشهور است. در سال ۱۹۶۸ Wintrob و Landsberg تغیراتی در روش انجام آزمایش داده‌اند.

روش کار[ویرایش]

بطور خلاصه در آزمایش دستی ای اس آر از دو روش استفاده می‌شود. در روش اول از خون رقیق نشده مخلوط با اتیلن دی آمین تترا استیک اسید (EDTA) و در روش دوم از خون رقیق شده مخلوط با سیترات سدیم استفاده می‌شود. مخلوط را در پیپت‌های ۳۰۰ میلیمتری که مدرج شده‌اند، ریخته و در ساعت اول و دوم مقدار رسوب گلبول‌ها را اندازه گیری می‌کنند. روش استاندارد بین‌المللی همان روش وسترگرن است که از سیترات سدیم استفاده می‌شود.[۱] [۲]

موارد استفاده[ویرایش]

آزمایش ای‌اس‌آر اختصاصی بیماری خاصی نبوده و در اغلب بیماری‌های التهابی و مفصلی و عفونت ها مقدار آن افزایش می یابد. از این آزمایش هم برای تشخیص و هم برای پایش نتیجه بخشی درمان بیماری استفاده میگردد و سیر نزولی آن در حین درمان، میتواند نشانه موثر بودن درمان باشد.

مقدار طبیعی[ویرایش]

مقدار این رسوب برحسب میلیمتر در ساعت سنجیده می شود و برای سنین مختلف متفاوت است در نوزاد حدود ۲ میلیمتر است. در افراد بالغ تا حدود ۱۷ میلیمتر طبیعی قلمداد می شود. در بعضی بیماری‌های رماتیسمی و در بیماری سل، مقدار آن به ۵۰ الی ۷۰ میلیمتر می رسد.[۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Erythrocyte sedimentation rate»، ویکی‌پدیای ، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۴ فروردین ۱۳۹۳).
  1. [http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC501169/pdf/jclinpath00429-0006.pdf «ICSH recommendations for measurement of erythrocyte sedimentation rate»]. ICSH. 
  2. رضا مقصودی. [http://journals.tums.ac.ir/upload_files/pdf/_/1573.pdf «ﺑﺮرﺳﻲ ﻣﻘﺎﻳﺴ ﻪاي اﺛﺮ ﺿﺪاﻧﻌﻘﺎدﻫﺎي ﺳﻴﺘ ﺮات ﺳﺪﻳﻢ و EDTA در اﻧﺪازهﮔﻴﺮي ﺳﺮﻋﺖ رﺳﻮب ارﻳﺘﺮوﺳﻴﺘﻲ در ﺳﺎﻋﺖ اول و دوم دردو ﮔﺮوه ﻛﻮدﻛﺎن و ﺑﺰرﮔﺴﺎﻻن»]. 
  3. «Laboratory values for children with newly diagnosed inflammatory bowel disease.». PubMed، 2007.