آبعلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آبعلی
کشور  ایران
استان تهران
شهرستان دماوند
بخش رودهن
نام(های) قدیمی تَجَرَک بالا[۱]
سال شهرشدن ۲۵ اسفند ۱۳۸۳
مردم
جمعیت ۲٬۵۲۲ نفر
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۲۰۳۴ متر

آبْعَلی شهری است در استان تهران ایران. این شهر در بخش رودهن از توابع شهرستان دماوند قرار دارد.

تقسیمات کشوری[ویرایش]

شهر آبعلی در ۲۵ اسفند ۱۳۸۳ با تصویب مجلس از ادغام روستای آبعلی با روستای مبارک‌آباد و نقاط جمعیتی سرپولک و قایم‌محله (قاپوزمحله) از توابع همین بخش تأسیس شد. [۱][۲][۳]

این شهر دارای چند شهرک و روستا می‌باشد. که شهرک های آن عبارتند از: شهرک مدرس، شهرک هزار دشت و شهرک برق. و روستای این شهر عبارتند از : روستای احمدیه، روستای قائم محله، روستای مبارک آباد

جاذبه های توریستی[ویرایش]

شهر آبعلی دارای چند منطقه دیدنی از جمله: پیست اسکی آبعلی، هزاردشت، سنگ دروازه و هتل آبعلی می باشد.

هتل آبعلی : یكی از این بناهای تاریخی در ۴۵ كیلومتری شرق تهران و بر فراز شهر آبعلی، دیده می‌شود كه به «هتل آبعلی»‌ معروف است. این هتل نخستین ساختمان بتنی در ایران است و قدمت آن به سال ۱۳۱۲ می‌رسد و در سال ۱۳۱۶ آغاز به كار كرد. طراحی و معماری آن توسط یك روسی و دو آلمانی صورت گرفته است. هتل و محوطه آن اولین اقامتگاه با ویژگی مهندسی و باغ‌سازی در ایران است. طبق گفته شهردار آبعلی بعد از بسته شدن هتل «آبعلی» در سال ۶۵، هتل «شالوزنه» با مدیریت تربیت‌بدنی وجود داشت ولی در حال حاضر تنها سه مركز اقامتی در شهر وجود دارد. با وجود اینكه روزانه ۷۵ تا ۱۰۰ هزار گردشگر در ایام تعطیل از جاده آبعلی می‌گذرند و با وجود بنایی با كاربری هتل، آبعلی هتل ندارد. این بنا هم‌اكنون در اختیار بنیاد علوی (وابسته به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی) است و به همراه فضای اطراف و مجموعه پارك و… چند ساختمان دیگر، مجموعه «امام خمینی(ره)» را تشكیل می‌دهد. هتل آبعلی سال ۸۲ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته و با وجود آنكه از نخستین‌ هتل‌های ساخته شده در ایران است، تاكنون مورد مرمت و بازسازی قرار نگرفته و از زمانی كه بنیاد مستضعفان این مكان را تحویل گرفت اجازه ورود عموم مردم را به داخل آن نداده است. این نهاد هتل را از حالت عمومی خارج و كاربری جدیدی را برای انجام فعالیت‌های فرهنگی و برپایی اردوهای دانش‌آموزی در مجموعه امام خمینی(ره)‌ تعریف كرده است.


چشمه آبعلی: این چشمه در 60 کیلومتری شمال شرقی تهران و شمال روستای آبعلی و در مجاورت رودخانه مبارک‌آباد قرار دارد. آب چشمه آبعلی سرد با PH متمایل به اسیدی است و از گروه آب‌های بی‌کربناته کلسیک به همراه آهن و سیلیس می‌باشد. وجود آهن در ترکیب آب چشمه به صورت پایدار، به علت وجود دی‌اکسید کربن و فشار در زیرزمین است که پس از خروج از زمین، بر اثر کم شدن فشار، دی‌اکسید کربن آن به حالت ناپایدار و به صورت رسوب درمی‌آید.

آب این چشمه در حال حاضر با لوله به کارخانه منتقل شده و پس از بسته‌بندی، به مصرف خوراکی می‌رسد. از آنجا که پر کردن بطری‌ها با این آب به خاطر رسوب موجود ایجاد اِشکال می‌کند، در کارخانه عمل آهن‌زدایی از آن صورت می‌گیرد.

استفاده از آب این چشمه برای درمان بیماری‌های دستگاه گوارش، لوزالمعده و روده و تنظیم کلسترول و اسید اوریک مناسب است. دی‌اکسید کربن موجود در آب این چشمه سبب هضم سریع غذا می‌شود.


پیست اسکی آبعَلی یکی از پیست‌های اسکی ایران واقع در استان تهران است. در واقع قدیمی‌ترین پیست اسکی ایران است.این پیست که در نزدیکی شهر آبعلی در ۵۷ کیلومتری تهران و در جاده هراز واقع است، شامل پنج پیست اسکی‌بازی است که هر کدام از آن‌ها از امکاناتی مانند تله‌کابین و تله‌اسکی برخوردارند.

اماکن مذهبی:

آستان امامزاده حمزه (ع) با قدمت 900 – 800 ساله ، در فاصله 43 كيلومتري جاده تهران – آمل (هراز) و در شمال روستاي مبارك آباد واقع گرديده است.پلان اين بنا هشت ضلعي است كه روي طاق نماهايي قراردارد.بر بالاي اضلاع هشتگانه و جايي كه هشت به شانزده تبديل مي شود، يزدي بندهاي زيبايي وجود دارد.با توجه به پلان و نوع مواد مورد استفاده در بناي امامزاده حمزه (ع) و مقايسه آن با انواع ديگر ، قدمت بناي مذكور به قرون پنج و شش هجري قمري مي رسد.اقدامات مرمتي جهت استحكام بناي امامزاده حمزه صورت گرفته است كه شامل برداشت انبوه خاك اطراف بنا، ايجادديوار حايل در جبهه شمالي، شرقي وغربي برج، صفه سازي اطراف برج در شعاع دو متر، برداشت اندود قبلي خارج بنا، اندود نمودن بيرون و داخل بنا، آجر فرش نمودن فضاي داخل و ساماندهي محوطه اطراف برج مي شود.همچنين تنظيم روشنايي داخل و خارج بنا از ديگر اقدامات مرمتي است كه در آينده نزديك انجام خواهدگرفت .امامزاده صالح از ديگر امامزاده هاي آبعلي محسوب مي شود كه در سينه كش كوهي در سمت جنوب منطقه جديد الاحداث هزار دشت قراردارد.پلان اين بنا هشت ضلعي است كه درداخل بنا بر بالاي هر ضلع طاقنمايي كه بالاي آن نيم دايره مي باشد، وجوددارد ولي نماي بيروني آن بر اثر مرمت غيراصولي كه در دوره هاي قبل انجام شده مدور به نظر مي رسد .با توجه به نوع معماري و پلان بنا، قدمت آن به دوران ايلخاني و تيموري مي رسد.بناي امامزاده در دامنه شمالي تپه واقع گرديده است .امامزاده اي در سال هاي گذشته در قسمت جنوبي بنا خاك تا ارتفاع تقريبا يك مترونيم بنا رادر خود فرو برده بود از اين رو خاك هاي واقع در جبهه جنوبي بنا جداسازي شد كه اين امر سبب رانش بنا به سمت شمال شده است.زيرسازي و تقويت فونداسيون ب، بتن ريزي داخل بنا، گرفتن شكاف ها و درزهاي موجود « دوخت و دوز» ، ساماندهي محوطه، اندود پوسته داخلي و خارجي بنا پس از بازسازي گنبد ، صفه سازي اطراف بنا، كف سازي داخل حرم با آجر ختايي ، نشانه گذاري و حريم بنا و احداث جاده انحرافي به منطور دسترسي به بقعه از ديگر اقدامات مرمتي است كه صورت گرفته است.خانه هاي قاجاري روستاي مبارك آباد در مركز محله مبارك آباد آبعلي در داخل كوچه باريكي كه تابلو ندارد و در فاصله 60 متري شمال غرب امامزاده صالح قراردارد. اين دو خانه در مجاورت هم هستند و مي توان از آنها به عنوان عناصر ديگر گردشگري آبعلي نام برد. همچنين است كاروانسراي عباسي كه متعلق به دوره صفويه است كه درون خاك مدفون شده و با انجام كاوش آثار آن دوره از دل خاك سر به درخواهد آورد.

جمعیت[ویرایش]

براساس سرشماری سال ۱۳۹۰ ایران، جمعیت این شهر برابر با ۲٬۵۲۲ نفر (۷۶۶ خانوار) شامل ۱٬۳۳۱ مرد و ۱٬۱۹۱ زن بوده است. [۴] [۵]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]